Procesory

AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenie

przeczytasz w 2 min.

Zobacz test czterordzeniowego Phenoma II (3,7 GHz) z odblokowanym mnożnikiem. Najnowszy procesor cechuje dobra relacja ceny do wydajności.

Już za chwileczkę, już za momencik, na rynku pojawią się długo oczekiwane procesory AMD. Wykonane w 32-nanometrowym procesie produkcyjnym potężne jednostki Bulldozer oraz wyposażone w wydajne zintegrowane układy graficzne Llano powinny znacznie namieszać na rynku. Nie oznacza to jednak, że udane konstrukcje poprzedniej generacji popadną w całkowite zapomnienie. Wręcz przeciwnie - po premierze nowych procesorów, ceny modeli Phenom II i Athlon II powinny się jeszcze bardziej obniżyć i pozostaną one całkiem interesującą alternatywą.

Obecną premierę AMD można nazwać ostatnim przystankiem przed wprowadzeniem 32-nanometrowych procesorów. Udana premiera APU AMD, czyli 40-nanometrowych jednostek opartych na rdzeniu Bobcat (AMD Brazos), utwierdziła w przekonaniu, że jest na co czekać.

Ale na razie... Oto topowy, czterodzeniowy model Phenom II oparty na rdzeniu Deneb, czyli Phenom II X4 980 BE (Black Edition). Podkreślamy, że mówimy o modelu topowym, bo prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości czeka nas premiera jeszcze jednego modelu Phenom II X4, ale tym razem opartego na rdzeniu Propus (brak pamięci L3, tak jak w procesorach Athlon).

Pierwszym procesorem Phenom II X4 Black Edition (z odblokowanym mnożnikiem) był model 940 (3 GHz). Jego następcy to modele: 955 (3,2 GHz), 965 (3,4 GHz), 970 (3,5 GHz) oraz 975 (3,6 GHz). Phenom II X4 980 BE jest taktowany zegarem 3,7 GHz. Poza zwiększonym taktowaniem nie różni się niczym od swojego poprzednika, również wartość TDP pozostała na poprzednim poziomie (125W).

Należy też zaznaczyć, że model 980 wskakuje na miejsce cenowe 975, a AMD zapowiada kolejne obniżki, które  jak zwykle sprawiają wiele radości. Więcej szczegółów na temat nowego procesora znajdziecie na następnej stronie. 

Ciekawostka: AMD i ARM

W przeszłości firma AMD zajmowała się również produkcją procesorów ARM (Advanced RISC Machine). Teraz konstrukcje oparte na tej architekturze ambitnie walczą na rynku urządzeń przenośnych, znacznie górując na procesorami x86 pod względem energooszczędności. Wiele firm zwraca się ku architekturze ARM, wśród nich można wymienić choćby takich gigantów jak NVIDIA czy Microsoft (Windows 8). Na czerwcowej konferencji AMD znalazł się między innymi wiceprezes firmy ARM. Z miejsca pojawiły się plotki, że może to oznaczać powrót AMD do tej architektury. Przedstawiciele firmy ucięli jednak wszelkie spekulacje na ten temat stwierdzeniem: "Postawiliśmy na APU i technologię x86".

 
 AMD Brazos - energooszczędne APU
 Testy procesorów