Android 5.0 Lollipop – najciekawsze nowości
Systemy operacyjne

Android 5.0 Lollipop – najciekawsze nowości

przeczytasz w 7 min.

W końcu doczekaliśmy się finalnej wersji najnowszego Androida. Prezentujemy najistotniejsze nowości i zmiany na przykładzie smartfona Nexus 5.

Android 5.0 Lollipop

Po długich miesiącach oczekiwań oraz wydaniu szeregu wersji deweloperskich w końcu możemy pobrać finalną wersję Androida 5.0 Lollipop. Nowy system dotarł już do wybranych urządzeń z serii Nexus i nie tylko. Warto wspomnieć na przykład o błyskawicznej aktualizacji LG G3 do Lollipopa, która wystartowała w Polsce.

Udało mi się pomyślnie zainstalować ostateczną wersję Androida 5.0 na bardzo popularnym smartfonie LG Nexus 5. W końcu po długim obcowaniu z wersjami deweloperskimi tego systemu mam okazję przekonać się na własnej skórze co tak naprawdę oferuje „lizaczek”. W krótkim artykule przedstawię Wam najciekawsze zmiany oraz nowości jakie pojawiły się w następcy KitKata.

1. Interfejs

Pierwszą różnicą jaką można dostrzec jest bez wątpienia zupełnie odświeżony interfejs. Cały system został zaprojektowany zgodnie z najnowszym trendem Google – Material Design. Wszystkie elementy graficzne zostały uproszczone i przybrały jasne, pastelowe barwy. Zabieg ten bardzo przypadł mi do gustu, lecz mam świadomość, że wiele osób się ze mną nie zgodzi. Jedno jednak jest pewne – nowe, poprawione środowisko graficzne obsługuje się bardzo płynnie i intuicyjnie, czyli tak jak tego oczekiwałbym po rodzinie produktów Nexus.

Nie da się przeoczyć również zastąpienia starych przycisków systemowych nowymi, zdecydowanie bardziej uproszczonymi. Poznaliśmy je już wraz z premierą pierwszej wersji deweloperskiej, aczkolwiek różnią się od nich wielkością.

2. Powiadomienia

Jedną z największych nowości w Lollipopie jest bez wątpienia poprawiona filozofia systemu powiadomień. Od teraz są one wyświetlane w formie minimalistycznych kart, które znajdziemy nie tylko po wysunięciu ich z górnej belki, lecz również na ekranie blokady. Nowe notyfikacje pokazują się u góry ekranu i nie przeszkadzają w aktualnie wykonywanych czynnościach. Aby się pozbyć karty powiadomienia wystarczy ją przesunąć w lewo lub prawo.

W Lollipopie możemy również łatwo sprawdzić jaka aplikacja wygenerowała dane powiadomienie. Wystarczy przytrzymać kartę, na której jest ono zawarte co spowoduje pokazanie aplikacji, która ją wygenerowała (na zrzucie ekranu powyżej była to informacja o otrzymanej wiadomości). Możemy wtedy otworzyć ustawienia systemowe i wyłączyć niechciane informacje.

Widoczność powiadomień na ekranie blokady powoduje, że niepowołane osoby mogą je zobaczyć. Problem ten na szczęście możemy bardzo łatwo rozwiązać dzięki ich całkowitemu ukryciu lub zubożeniu ich o poufne informacje jak np. treść wiadomości.

Powiadomienia o nowych zdarzeniach możemy wyciszyć dzięki dwóm nowym trybom. Pierwszy z nich informuje nas jedynie o nadejściu ważnych dla nas wiadomości czy połączeń telefonicznych, natomiast drugi całkowicie wycisza telefon (nawet alarmy). W przypadku pierwszego trybu możemy ustalić kiedy oraz w jakich godzinach ma być on aktywny.

3. Panel szybkich ustawień

W Androidzie 5.0 panel szybkich ustawień wysuwa się wraz z panelem powiadomień z górnej belki. Znajdziemy tu opcje podobne jak w poprzednich wersjach systemu (przełączniki odpowiedzialne za kontrolę Wi-Fi, Bluetooth, trybu samolotowego, lokalizacji itp.). Nowościami jakie pierwszy raz pojawiły się w czystym Androidzie jest możliwość włączenia latarki, zablokowania autoobracania oraz szybkiego sprawdzenia tego ile danych sieciowych zużyliśmy (po kliknięciu na ikonę sieci komórkowej). Poza tym warto zwrócić uwagę na całkiem udany system dostosowywania jasności ekranu. Użytkownik manualnie wybiera stopień podświetlenia, a system automatycznie dobiera wartości oscylujące wokół niego w zależności od otoczenia (bardzo zbliżona zasada działania jak w iOS).

4. Konta użytkowników

Po kliknięciu na ikonkę z naszym awatarem w panelu szybkich ustawień, otwiera się lista użytkowników. Lollipop jest pierwszym Androidem, który natywnie umożliwia stworzenie różnych kont w systemie. Konta są od siebie niezależne, tak więc nie można uzyskać dostępu do danych innego użytkownika. Przydatna rzecz, jeśli chcemy pożyczyć komuś telefon, a nie chcemy by ta osoba miała dostęp do naszych rozmów czy danych.

5. Multitasking

Okno ostatnio używanych aplikacji zostało zupełnie zmienione i w moim odczuciu jest wygodniejsze od tego znanego z Androidów 4.X. Po instalacji najnowszej wersji Chrome możemy znaleźć w nim również aktualnie otwarte karty w przeglądarce co widać na jednym z zrzutów ekranu.

6. Tryb oszczędzania energii i projekt Volta

Google od samego początku chwalił się tym, że Android 5.0 będzie zdecydowanie lepiej zoptymalizowany pod względem zużycia energii w porównaniu do jego poprzedników. Muszę przyznać, że słowa nie zostały rzucone na wiatr i można odczuć znacząca różnicę w żywotności baterii na Nexusie 5, który od początku nie należał do telefonów o dobrym czasie działania na pojedynczym ładowaniu. Teraz w porównaniu do KitKata działa on średnio o 2 godziny dłużej podczas oglądania filmów czy przeglądania internetu, co według mnie jest całkiem sporą różnicą.

Tryb oszczędzania baterii możemy uruchomić gdy jest już naprawdę źle lub ustawić tak, by automatycznie uaktywniał się po przekroczeniu jakiegoś progu naładowania baterii. Jego uruchomienie od razu widać nie tylko po pomarańczowych belkach u dołu oraz góry ekranu, lecz również po drastycznym spadku wydajności oraz braku pięknych animacji. Cóż, trudno się temu dziwić, gdyż w tym trybie taktowanie procesora z 2,3 GHz spada do koło 700 MHz.

7. Klawiatura

Klawiatura również przeszła drastyczną metamorfozę. Od teraz możemy wybrać jeden z 4 wyglądów: jasny i ciemny „Material”, oraz jasny i ciemny „Holo” (znane z Androidów 4.X). Domyślnie klawiatura przyjmuje wygląd jasny Material. Jest on bardzo uproszczony w stosunku do wyglądów Holo, lecz oba te rozwiązania są bardzo zbliżone jeśli chodzi o wygodę pisania.

8. Ułatwienia dla osób z wadami wzroku

Oprócz typowych ułatwień dla osób z wadami wzroku takich jak pogrubiona czy większa czcionka Google postanowiło w tej wersji Androida dołączyć dwie inne funkcje. Pierwszą z nich jest tryb odwróconych kolorów. Drugą i ciekawszą funkcją jest korekta kolorów dla osób z zaburzonym rozpoznawaniem barw. Do wyboru mamy deuteranomalię, protanomalię oraz tritanomalię.

Niestety żądnego z tych trybów nie da się pokazać w działaniu na zrzutach ekranu, gdyż system podczas ich wykonywania ignoruje je.

9. Smart Lock

Funkcja Smart Lock pozwala na odblokowanie urządzenia bez podawania hasła czy też wzoru, jeśli jest ono podłączone do naszego zegarka z Android Wear lub jest w zasięgu zaufanego znacznika. Ja testowałem tę funkcję wraz z zegarkiem LG G Watch – jak się okazało działa ona wyśmienicie.

10. Aplikacje od Google z Material Design

Material Design nie tylko można dostrzec w samym systemie Android, lecz również w aplikacjach oraz usługach Google, z których mogą również korzystać użytkownicy starszych wersji systemu niż 5.0. Nową filozofię możemy dostrzec już w niemalże każdym programie stworzonym przez firmę z Mountain View np. w Sklepie Play, Muzyka Play, Gmail, Keep, Kalendarz, Hangouts, Messenger, Google Now, Telefon, Google+, Mapy itd.

11. Nowy Easter Egg

Nieodłącznym elementem każdej wersji Androida jest Easter Egg. Możemy go ujawnić wielokrotnie, szybko dotykając numer wersji systemu. Tym razem oprócz logo Lollipopa programiści umieścili grę podobną do Flappy Bird. Zamiast ptaka sterujemy jednak zielonym robocikiem, który musi omijać przeszkody w postaci lizaków. ;)

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kult5
  9
  Pedometer...
  To do liczenia uczestników parady równości?
  • avatar
   KMyL13
   4
   Mnie osobiście najbardziej jara punkt numer 6- Energooszczędność.

   Tylko że pomimo premiery sporo czytam na necie o problemach, błędach i niedoróbkach i już zapowiedziach Lolipopa 5.1
   • avatar
    CrisPL
    3
    Jakoś zabrakło mi tu wzmianki o ART, który został zastąpiony przez Dalvik występujący we wszystkich wcześniejszych wersjach Androida. http://en.wikipedia.org/wiki/Android_Runtime
    • avatar
     wojtek_pl
     2
     Szczerze to nie widzę żadnych zalet w porównaniu do Androida 4.2.2 ... A ten 'uproszczony' design idealnie odpowiada na potrzeby (sztucznie wygenerowane moim zdaniem) potencjalnych klientów, którzy są coraz głupsi. I dlatego rezygnuje się ze skomplikowanego wzornictwa , jest mało tekstu a dużo obrazków. Ten Android wygląda płasko, mdło i brzydko.
     • avatar
      Dudzio993
      1
      Na innej stronie czytałem, że wydajność LG G3 spadła znacznie po zainstalowaniu Lizaczka. Nie instaluje na razie, poczekam w spokoju.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Pewnie wiele osób ma inne zdanie i się ze mną nie zgodzi, lecz material design jest to zbyt uproszczony interfejs i odchodzi od tego fajnego androidowego smaczku...(ująłem to najprościej jak umiałem :P ). Zbyt wielkie upodobnienie do ios, nie mam iphona, lecz wiem jak wygląda i takie jest moje zdanie, fakt może interfejs jest znacznie bardziej spójny lecz brakuje mi tutaj czegoś. Ale muszę przyznać że klawisze funkcyjne wyglądają o niebo lepiej niż te z poprzednich wersji. Tyle na temat wyglądu, nie wnikam w szybkość działania itp, bo to oczywiste że jest poprawa, niech ktoś odpisze tutaj czy ma podobne zdanie na temat aspektów wizualnych ;)
       • avatar
        Makkk
        1
        Wczoraj w końcu wyszedł update do Lolipopa w moim Nexusie.
        Plusy - wygląd, animacje, działanie, WiFi sięga odrobinę dalej, latarka z quick menu. Aktualnie jestem w trakcie testowania baterii. Jeśli do końca dnia będzie powyżej 60%, to znaczy, że faktycznie system pod tym względem Google zoptymalizowało.

        Minusy - nadal bardzo mała ilość opcji personalizacji, nieładna lista aplikacji (wielkie ikony i to białe tło...), bywa niestabilny: włączyłem latarkę i odłożyłem telefon, po nie całej minucie latarka zgasła i nie można było jej drugi raz włączyć. Mało tego, nie mogłem po tym włączyć aparatu (wyskakiwał błąd). Pomógł restart telefonu.

        Pytanie do autora: Hangouts mam nadal stary, ten zielony. Wygląda archaicznie przy nowym interfejsie, a u Ciebie widzę, że jest fioletowy. Trzeba skądś ręcznie pobrać aktualizację (w sklepie nie ma), czy to u mnie jakiś błąd?
        • avatar
         OBoloG
         0
         Ma ktoś z Was LG G3 3GB RAM/#@ GB SD albo Galaxy S5 bo chcę kupić jeden z tych smartfonów i nie wiem, który lepszy.
         • avatar
          marcin_kg
          0
          yhy
          • avatar
           Wiskas
           0
           Wszystko uderza w prostotę i brzydotę... Powinno być mega sexi i mega płynie... Cieszyć oko.... Ale dziś są w modzie brzydkie kaczątka
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Mój S5 przed aktualizacją działał bez zarzutów, po niej niestety nie wiem co mam z nim zrobić... Smartfon za 2 tys zł nadaje się tylko do wyrzucenia do kosza. System zamula, tel się sam wyłącza z niewidomych powodów, nie pokazuje przychodzących sms a ostatnio nawet i połączeń. Jeśli chodzi o energooszczędność to wg mnie bateria zużywa się znacznie szybciej. Aplikacje włączają się znacznie dłużej. PORAŻKA! Szczerze odradzam. Ciekawe kiedy łaskawie udostępnią aktualizację naprawiającą błędy, bo na tym systemie nie da się nic zrobić.
            • avatar
             gajes
             0
             Jak moge modyfikowac panel szybkich ustawien zeby dodac lub odejmvwac funkcje. Nigdzie nie moge tego znalezc.