Routery

Zarządzanie i aplikacja

przeczytasz w 2 min.

Zarządzanie routerem ASUS RT-AX92U

Interfejs w przeglądarce

Testowane routery nie należą do serii ROG Asusa, zatem mamy tutaj typowy interfejs dobrze znany z wielu wcześniejszych produktów z wyższej półki tego producenta. Pierwsza konfiguracja jest bardzo prosta oraz intuicyjna, do tego stopnia, że nie ma powodu, aby sięgać do instrukcji, choć mały minus za to, że nie wszystko zostało przetłumaczone (jednak jest na tyle intuicyjne, że wystarczy znać zupełne podstawy języka angielskiego, aby sobie poradzić).

ASUS AX6100 - konfiguracja podstawowa

Po skonfigurowaniu pierwszego z routerów jako Router AiMesh, możemy praktycznie od razu podłączyć drugi i skonfigurować go jako węzeł AiMesh. Automatycznie zostanie przypisany im trzeci zakres pracy Wi-Fi - ten najszybszy Wi-Fi 6, co pozwoli oddalić routery od siebie bardziej, niż byłoby to możliwe w przypadku Wi-Fi 5 (co też sprawdziliśmy w testach).

ASUS AX6100 - konfiguracja AiMesh

Pozostałe funkcje nie odbiegają od tego, do czego już przyzwyczaił nas Asus. Menu zaawansowanej konfiguracji jest nieco przytłaczające, jednak spełni zapotrzebowania nawet najbardziej wymagających użytkowników, praktycznie pozbawiając sensu operację wymiany oprogramowania na zewnętrzne (które zwykły właśnie pozwalać na bardziej bezpośrednią kontrolę nad sprzętem).

ASUS AX6100 - zaawansowana konfiguracja Wi-Fi

Mamy tu oczywiście dostępną funkcję sieci dla gości, różne tryby pracy portów USB (w tym jako dualWAN, czyli awaryjne łącze internetowe w postaci modemu LTE), Adaptacyjny QoS, bardzo wygodny i przejrzysty analizator ruchu w sieci oraz usługę AiCloud, czyli naszej domowej chmury zapisywanej np. na podpiętym do routera przez USB dysku.

ASUS AX6100 - AiCloud

Aplikacja mobilna

Asus oferuję dla większości swoich routerów dedykowaną aplikację mobilną, która pozwala na zdalne i szybkie zarządzanie podstawowymi ustawieniami routera. Aplikacja jest oczywiście darmowa i do pobranie zarówno na iOS jak i AndroidOS. Po zalogowaniu się na nasz router w sieci domowej będziemy mogli od tego czasu sterować routerem nawet spoza tej sieci (np. przez LTE w telefonie z miejsca pracy). Otwiera to przed nami cały wachlarz możliwości, np. nadzorowanie naszych domowników, w szczególności tych nieletnich, w celu pilnowania, aby nie spędzali za dużo czasu w sieci lub nie odwiedzali nieodpowiednich jej rejonów.

ASUS AX6100 - kontrola rodzicielska

Dostępne są oczywiście też typowe ustawienia, w tym także opcja restartu routera oraz monitorowania użycia łącza (globalnie jak i przez konkretnych użytkowników). Dzięki tej aplikacji praktycznie nie ma potrzeby logować się na router przez przeglądarkę, bo zasadniczo wszystko można tutaj ustawić. Ilość funkcji oraz informacji, jakie przekazuje aplikacja jest naprawdę ogromna.

ASUS AX6100 - urządzenia

ASUS AX6100 - cechy w aplikacji

Mamy ponadto poprzez dodatkowe wtyczki (aplikacje) dostęp do naszej domowej chmury, kamer IP, jeżeli takie też posiadamy od Asusa (można oglądać podgląd na żywo), i innych usług oferowanych przez Asusa.

ASUS AX6100 - wtyczki w aplikacji

Na kolejnej stronie przyjrzymy się bliżej wydajności testowanego zestawu.