Smartfony

Jakość zdjęć i nagrań

przeczytasz w 2 min.

Zdjęcia wykonane aparatem tylnym BlackBerry Q5 mogą mieć następujące proporcje:

  • 1:1, rozdzielczość 1936x1936 px
  • 4:3, rozdzielczość 2560x1920 px
  • 16:9, rozdzielczość 2560x1440 px

Jak widać maksymalnie uzyskać możemy obraz zawierający ok. 4,92 mln. pikseli. Ich jakość oceniamy pozytywnie, pod warunkiem, że fotki rejestrujemy w dobrych warunkach oświetleniowych. Jeśli przyglądamy się zdjęciom w skali 1:1 można zauważyć, że niektóre z nich mają delikatną teksturę przypominającą drobną siatkę lub regularnie ułożone kropki (widoczne na zdjęciach testowych z różowymi kwiatami). Może to być objawem nadmiernej kompresji lub nietypowej optymalizacji zdjęć, nie stanowi jednak problemu w chwili gdy zdjęcia pomniejszamy i wrzucamy np. do galerii internetowej lub portalu społecznościowego.

Zdjęcia nocne cechują się sporą ilością szumu, który nie jest zbyt intensywnie usuwany. Naszym subiektywnym zdaniem jest to nieco lepsze wyjście, niż nadmierna intensywność działania algorytmów odszumiających. Może mieć ona jeszcze gorszy wpływ na zdjęcie, niż pozostawienie tego szumu. Wraz ze zmniejszaniem ilości światła wpadającego przez obiektyw jakość fotek spada jednak bardzo wyraźnie.


zdjęcie zrobione tylnym aparatem w nocy


zdjęcie zrobione tylnym aparatem z lampą błyskową

Przednim aparatem wykonamy zdjęcia o rozdzielczości 1600x1200 px, czyli ok. 1,92 Mpx. Ich jakość (jak na moduł przedni) jest bardzo zadowalająca. W zupełności wystarczy do prowadzenia wideokonferencji i rejestrowania fotek do listy kontaktów.


zdjęcie zrobione przednim aparatem

W przypadku filmów sytuacja jest analogiczna jak w zdjęciach. Nagrania dzienne wyglądają dobrze, ale wieczorem jakość radykalnie spada. Najważniejszą różnicą jest jednak działanie autofokusa. W przypadku zdjęć fokus ustawiał się na obiekcie raz, po czym natychmiast rejestrowany był kadr. W filmach jest inaczej. Tutaj AF co chwilę koryguje swoje ustawienie, aby dostosować się do zmian w odległości od filmowanego obrazu. Niestety działanie jest na tyle nieudane, że co chwilę obraz robi się niewyraźny. Widać to doskonale na filmach nocnych i dziennych. Rozdzielczość nagrań tylnych to 1920x1080 px, czyli Full HD. Średnia przepływność to około 15,5-16 Mb/s.

Z przednią kamerką nie ma takiego problemu - nie dysponuje ona autofokusem. Rozdzielczość obrazu wynosząca 1280x720 px wystarcza w czasie prowadzenia czatów wideo. Przepływność to ok. 8,5 Mb/s.