Najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych
Bezpieczeństwo

Najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych

przeczytasz w 3 min.

Każdy chciałby mieć pewność, że dane przechowywane na komputerze nie wpadną w niepowołane ręce. Oto najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych.

Trudno wyobrazić sobie już życie bez komputera. Niezależnie od tego, do czego głównie go wykorzystujemy, na dysku twardym mamy zazwyczaj mnóstwo ważnych danych. Chyba nikt nie chciałoby dzielić się nimi z osobami postronnymi. W związku z tym dbać należy o bezpieczeństwo, co wbrew pozorom nie musi kończyć się jedynie na posiadaniu oprogramowania chroniącego przed wirusami.

Warto zainteresować się również kwestią szyfrowania danych. Nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy bowiem skorzystać z odpowiedniego programu. Wśród darmowych propozycji znaleźć można kilka w największym stopniu wartych uwagi. Oto nasze propozycje.

VeraCrypt

pobierz program

Ważne dane:
Licencja:
bezpłatna
Wielkość pliku:
13,3 MB
Systemy operacyjne:
Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 oraz osobne wersje dla Mac OS i Linux
Wersja językowa:
polska

VeraCrypt


VeraCrypt określany jest jako jeden z najbardziej udanych spadkobierców niezwykle popularnego swojego czasu programu TrueCrypt. Bazuje on zresztą na wspomnianej propozycji i ma to dość wyraźne odbicie nie tylko w wyglądzie interfejsu, ale także w zakresie funkcjonalności.

Korzystać można tutaj z szyfrowania całego dysku (wewnętrznego lub zewnętrznego), jak również poszczególnych partycji. Przydatną opcją jest też tworzenie dysku wirtualnego w zaszyfrowanym pliku, którego wielkość określa się wedle uznania.

Stosowane są tu zaawansowane algorytmy szyfrujące - AES-256, Serpent oraz Twofish. Nie zabrakło też opcji szyfrowania kaskadowego, czyli wykorzystania dwóch lub trzech wymienionych algorytmów. Wszytko w iteracjach liczniejszych niż w jakimkolwiek innym programie. Mimo tego nie można narzekać na szybkość działania programu.

Gpg4win

pobierz program

Ważne dane:
Licencja:
bezpłatna
Wielkość pliku:
25,5 MB
Systemy operacyjne:
Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Wersja językowa:
angielska

Gpg4win


Gpg4win to już naprawdę rozbudowany program do szyfrowania danych, który sami twórcy określają propozycją dla bardziej zaawansowanego i doświadczonego użytkownika. Tak naprawdę określać można go jako swojego rodzaju zestaw, ponieważ składa się z kilku elementów.

Ten najważniejszy to narzędzie szyfrujące GnuPG, ale nie bez znaczenia jest również menadżer certyfikatów Kleopatra (oraz alternatywny GPA), a także wtyczki dla Microsoft Explorer i Microsoft Outlook. Dzięki tej drugiej otrzymujemy możliwość łatwego szyfrowania załączników w wiadomościach email. Początkowo opcja ta dostępna była w Microsoft Outlook 2003 i 2007, ale systematyczne aktualizacje rozszerzyły to grono także o wydania 2010, 2013 oraz 2016.

Jeśli chodzi o samą technologię szyfrowania, producent zastosował tu algorytm RSA. Postawiono zatem na wykorzystanie dwóch kluczy (publicznego i prywatnego) wykorzystywanych do szyfrowania i odczytywania danych. Przewidziano też możliwość generowania sum kontrolnych - SHA-1, SHA-256 oraz MD5.

BoxCryptor

pobierz program

Ważne dane:
Licencja:
bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Wielkość pliku:
20,4 MB
Systemy operacyjne:
Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 oraz osobne wersje na Mac OS, iOS, Android, Windows Phone i Blackberry OS
Wersja językowa:
angielska

BoxCryptor


BoxCryptor może być postrzegany jako pewne przeciwieństwo Gpg4win. W tym przypadku mowa bowiem o programie bardzo prostym w obsłudze, mniej rozbudowanym, ale jednocześnie także skutecznym w działaniu, w czym największa zasługa algorytmu AES-256.

Wykorzystując go BoxCryptor jest w stanie szyfrować dane z dysków fizycznych jak i chmurowych, a także takich nośników jak pendrive'y czy karty pamięci.

Na konto plusów BoxCryptor zapiać należy bez wątpienia szeroką kompatybilność. Program dostępny jest nie tylko w wersji na system Windows, ale także Mac OS oraz wszystkie najpopularniejsze platformy mobilne.

WinMend Folder Hidden

pobierz program

Ważne dane:
Licencja:
bezpłatna
Wielkość pliku:
2,4 MB
Systemy operacyjne:
Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Wersja językowa:
polska

WinMend Folder Hidden


WinMend Folder Hidden to zdecydowanie najprostsze z proponowanych przez nas narzędzi, z którego obsługą nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów. Program umożliwia szybkie ukrywanie plików bądź folderów i tym samym zabezpieczenie ich przed innymi osobami.

Danych ukrytych za pomocą WinMend Folder Hidden nie da się odszukać w żaden sposób, prócz omawianego programu rzecz jasna. Aby nikt nie zrobił tego za nas, na samym wstępie ustalić musimy hasło dostępu. Co istotne, z programu korzystać można z w celu zabezpieczania danych nie tylko z dysku twardego, ale także zewnętrznych nośników.

CloudFogger

pobierz program

Ważne dane:
Licencja:
bezpłatna
Wielkość pliku:
9,3 MB
Systemy operacyjne:
Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 oraz osobne wersje dla Mac OS, iOS i Android
Wersja językowa:
angielska

CloudFogger


CloudFogger wygląda z pozoru na program bardzo prosty. Nie da się ukryć, że interfejs jest rzeczywiście mało rozbudowany, a co za tym idzie łatwy w obsłudze. To co jednak najważniejsze pozostaje tutaj niewidoczne.

W przypadku CloudFogger mamy do czynienia z 256-bitowym algorytmem szyfrującym AES (Advanced Encryption Standard). Jakby tego było mało, dodatkowo przewidziano opcję zabezpieczania plików hasłem oraz wirtualny dysk określany czymś w rodzaju sejfu, gdzie automatycznie szyfrowane są wszystkie dodawane treści. Zabezpieczać można jednak każdy dowolny plik czy katalog znajdujący się na dysku twardym, nośniku USB, karcie pamięci, dysku chmurowym, a nawet załączniki poczty elektronicznej.

Zaletą CloudFogger są systematyczne i częste aktualizacje, dzięki którym twórcy na bieżąco eliminują drobne błędy. Podobać może się też możliwość korzystania z programu na urządzeniach z różnymi systemami. Przygotowano go bowiem z myślą nie tylko o Windows i Mac OS, ale także Apple iOS oraz Google Android.

Mogą Cię również zainteresować:

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _taurus_
  1
  cloudfogger i boxcrypter moze i multiplatformowe oprogramowanie ale na wejsciu zmusza do rejestracji?!?! po co?? brak mozliwosci uruchomienia oprogramowania na telefonie bez rejestracji...
  • avatar
   spamator12
   0
   truecrypt 7.1a (bron boze nowsza wersja), do reszty mam male zaufanie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niestety po skandalu Truecrypta, Vera jak dobrze pamiętam nie ma audytu kodu...
    Szyfrować sobie możemy, ale co nam po tym jak zaraz okaże się, że "polecane" programy mają back doory...

    polecam openssl :-) i własne klucze prywatne ;-)
    jedyny sposób by być pewnym
    • avatar
     banach
     0
     Apropos wersji 5 truecrypta: pewna wersja będzie na starych płytach DVD dołączanych do gazet lub innych zbiorowych z tamtego okresu :)