Pamięć RAM

DDR vs. DDR2

przeczytasz w 2 min.

Po wymianie platformy, zacząłem się zastanawiać jaka właściwie jest różnica między pamięciami DDR a DDR2. Tak, wiem, DDR to już przeżytek i już wszyscy dawno o nich zapomnieli. Przyznam, że trzymałem ze starą platformą dość długo, ale skoro już postanowiłem ją zmienić, muszę zrobić dochodzenie czy każdy wymieniony podzespół był wart swoich pieniędzy.

Od roku 2003, kolejna generacja DDR zaczęła nieśmiało pojawiać się na rynku. Początkowo bez większych sukcesów (była wolniejsza od swojej poprzedniczki przez wyższe timingi), stopniowo dobywała rynek. Dziś DDR2 rządzą rynkiem, i choć już nawet pojawiła się trzecia odsłona "Double Data Rate Random Access Memory" (czyt. DDR3 ;) ), mają się całkiem dobrze. W codziennej pracy z komputerem odczujemy bardziej ilość pamięci, a nie jej szybkość, lecz DDR2800 jest dwukrotnie szybsza od DDR400 jakby wskazywała na to nazwa? Czy w moim przypadku wymiana jednych na drugie, będzie wielkim skokiem na przód?

W tym teście porównam dwa zestawy pamięci:

 • DDR: Patriot PSD1G400, 400MHz, 3-4-4-8, 2x1GB, dual channel
  na platformie: AMD Athlon 3500+ 2.2GHz, nForce 430
 • DDR2: Corsair CM2X2048-6400C5, 800MHz, 5-5-5-18, 2x2GB, dual channel
  na platformie: Intel Pentium Dual Core E5200 2.5GHz, Intel P35

Ze względu na dwie kompletne różne platformy testowe, przeprowadzone zostały tylko syntetyczne testy w aplikacji Everest Ultimate Edition 5.00.1650. Oto one:


Jak widać różnice są nieznaczne. W testach przesyłu pamięci DDR są o kilka % za DDR2, a w teście czasu dostępu stare dobre DDR zniszczył swoje młodsze siostry wynikiem lepszym o 33%! Jednak należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze, procesor AMD posiada zintegrowany kontroler pamięci, który zawsze pomaga osiągać lepsze przesyły z/do pamięci RAM. Po drugie, oba zestawy nie mają najlepszych timingów, więc prawdopodobnie inne pamięci mogą spisać się w takim porównaniu lepiej.

Aby sprawdzić czy kontroler pamięci w mostku północnym jest słabą stroną platformy intelowskiej, przetestowałem pamięci te same pamięci DDR2 na platformie AM2. Platforma opierała się na Sempronie 3000+ oraz płycie nForce 410. Muszę od razu zaznaczyć, że zestaw AMD działał na zintegrowanej grafice, co mogło wpłynąć w jakimś stopniu na wyniki.


Jak widać, wyniki są mieszane. Platfoma AMD wygrała 3 na 4 testy, Intel wygrał jeden, ale za to dość znacznie. Dziwi jedynie tak słaby wynik AMD w odczycie pamięci. Podejrzewam, że to ograniczenia zestawu, na którym pamięć była testowana. Standardowe pamięci 667MHz pracujące na tym zestawie osiągnęły tam wynik zaledwie o 4% słabszy, więc coś musi być na rzeczy. Test ten nie jako potwierdza to, że zintegrowany w procesorze kontroler pamięci to dobry wynalazek i dziwi, że Intel dopiero od Core i7, zaczął go używać.

A więc zamienił stryjek siekierkę na kijek? Myślę, że nie. W teście syntetycznym różnice nie są takie jakby można się spodziewać, ale posiadanie pamięci DDR2 ma swoje niepodważalne zalety. Są tanie, wydzielają mniej ciepła, zużywają mniej prądu i współpracują z nowocześniejszymi procesorami. Nawet jakby porównać wyniki platform AMD, to i tak nie jest to gigantyczny skok wydajnościowy. DDR2 trzeba nazwać ewolucją technologii, bo rewolucja to nie jest na pewno. To samo ma teraz miejsce z DDR3, które jeszcze raczkują i nie potrafią zdecydowanie pobić swoich poprzedniczek. Daję 4/5, ponieważ oceniam pamięci DDR2 w porównaniu do DDR, a nie konkretny model.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To chyba mała manipulacja? takie wykresy z których na pierwszy rzut oka wynika że coś jest np. dwa razy wolniejszego, ale po policzeniu, wychodzi że tylko o ~13%. (a propo pierwszego wykresu).

  Niestety pamięć nie jest tak ważna w komputera jakby mogło się wydawać. Zamiast wydawać np. 300pln więcej na 'super' pamięci, lepiej te 300pln dołożyć do procesora lub karty graficznej (w zależności od tego na czym nam zależy lub co mamy słabe) - w rezultacie będziemy mieli znacznie szybszy zestaw.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Szkoda że nie ma testów z rożnymi timingami procki AMD mają to do siebie że najwyższe taktowanie pamięci nie koniecznie jest lepsze od niskich timingów.
   • avatar
    mszark
    0
    jakbyś robił testy na obu platformach amd lub intela miało by to jakiś sens. A tak... to pisanie z nudów jak sądzę.
    • avatar
     niesmiertelny
     0
     to jest jeden z lepszych mini-testów, jakie do tej pory czytałem. myśl przewodnia, zawarta w tytule ciągnie się równomiernie od początku do końca i eksploduje idealnie dopasowaną puentą. takie rozpawy lubię, dlatego dałem 5
     • avatar
      sevae
      0
      Te DDR1 mają trochę wysokie timingi, ciekawe jakie wyniki miałyby cl 2
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ja rozumiem że każdy chciałby być testerem, przyglądać się słupkom, pisać co z nich wynika, itp. Jednak jeśli nie posiadacie odpowiedniego zaplecza technicznego, aby przeprowadzić miarodajny test porównawczy dajcie sobie spokuj. Przecież z tego testu kompletnie nic nie wynika. Testy dwóch typów pamięci przeprowadzone na totalnie odmiennych platformach. Szkoda że nie zrobiłeś testu dwóch drukarek, jednej na papierze fotogaficznym, drugiej na kserograficznym bo Ci się papier foto skończył.

       Poswięciłeś na to trochę czasu i energii, a wszystkie te wyniki można z miejsca wyrzucić do kosza.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mi się podoba + .Ciekawe czy da się odczuć różnicę pomiędzy DDR a DDR3 .

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login