Audio

Dla fanów dobrego brzmienia - Creative ZEN X-Fi

przeczytasz w 4 min.

Odtwarzacze MP4 powoli wypierają MP3 i stają się niezbędnym wyposażeniem każdego melomana. Jeśli jednak poszukujemy naprawdę czystego, idealnego dźwięku z każdego formatu to powinniśmy zaopatrzyć się w Creative ZEN X-Fi - produkt brandowany marką Xtreme Fidelity.

Ogólna specyfikacja odtwarzacza

 • Rozmiar: 83mm x 55mm x 12.8mm
 • Waga: 68g
 • Pojemność: 8GB (no Wi-fi), 16GB, 32GB
 • Ekran: 2.5", 320x240 16.7m kolorów
 • Czas pracy na baterii: 36 godzin audio, 5 godzin wvideo
 • Typ transmisji danych: MTP
 • Obsługiwane formaty wideo: WMV, MPEG4-SP, Divx 4/5, Xvid, and MJPEG
 • Obsługiwane formaty audio: MP3, WMA, AAC, WAV, and Audible 2,3,4
 • Obsługiwane formaty zdjęć: JPG
 • WiFi: IEEE 802.11 b/g z obsługą WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK (tylko modele 16 i 32GB)
 • Inne: Wbudowany głośnik, polepszanie dźwięku X-Fi, radio FM (na 25 stacji), kalendarz

Odtwarzacz sprzedawany jest w małym, plastikowym pudełku. Zauważyć można oszczędność materiału przez producenta - pudełko ma takie rozmiary, by "na styk" zmieściły się wszystkie akcesoria. Sam odtwarzacz umieszczony jest między dwoma plastikowymi rączkami, przy których trzeba użyć pewnej siły, by wyjąć urządzenie. Nie jest to zbyt wygodne, jednak solidnie zabezpiecza odtwarzacz.

W pudełku oprócz odtwarzacza znajdziemy: płytę CD ze sterownikami, kabel USB (o dł. 13cm), lakoniczną, rozkładaną i nieporęczną instrukcję, słuchawki EP-830 oraz zestaw gumek do nich w różnych rozmiarach.

Sam odtwarzacz wykonany jest z niskiej jakości plastiku, który szybko się rysuje i łatwo zostają na nim brzydkie smugi, dlatego bez jakiegoś pokrowca się nie obejdzie. Jednak sam design jest doskonały, urządzenie w czarnym kolorze prezentuje się doskonale, aż ciężko oderwać wzrok. Z przodu znajduje się duży, dokładny, 2,5" wyświetlacz, a obok niego 13 klawiszy służących do jego obsługi.

Na górnej krawędzi odtwarzacza znajduje się gniazdo na karty SDHC oraz mikrofon. Na dole umieszczony jest zaś wbudowany głośnik monofoniczny, którego nie polecam używać ze względu na słabą jakość dźwięku. Z prawej strony odtwarzacza umiejscowiony jest port mini USB, dioda sygnalizująca stan pracy, gniazdo słuchawek 3,5mm oraz przycisk reset przydatny, gdy urządzenie przestanie odpowiadać (czasami się zdarza). Na tylnim panelu znajduje się przełącznik, za pomocą którego możemy włączyć i wyłączyć odtwarzacz, a także zablokować klawisze (co zapobiega przypadkowemu ich wciśnięciu, gdy np. nosimy urządzenie w kieszeni).

Ekran odtwarzacza jest doskonałej jakości. Jest jasny i czytelny. Łatwo pojawiające się smugi można szybko usunąć kawałkiem materiału. Kąty widzenia z lewej, z prawej i z dołu są bardzo duże, jednak przy spojrzeniu o już niewielki kąt z góry wszystko traci kolory.

Przyciski umieszczone z prawej strony wyświetlacza są solidne i dają odpowiedni opór przy wciśnięciu. Jednak są one zbyt gęsto upakowane i czasami łatwo się pomylić. Przy dłuższym ich używaniu (np. podczas konfiguracji lub porządkowania biblioteki) staje się to męczące.

Do zestawu dołączane są słuchawki EP-830. W mojej subiektywnej ocenie opisałbym je jako doskonałe. Dokładny, czysty dźwięk i mocne basy sprawiają, że aż ciężko nie słuchać.

Po podłączeniu urządzenia do komputera możemy zarządzać nim jak dyskiem wymiennym i wrzucać muzykę, filmy i zdjęcia metodą "przeciągnij i upuść". Dodatkowo podczas tego odtwarzacz ładuje baterię z portu USB, co sygnalizowane jest pulsującą diodą stanu.

Na płycie CD umieszczone jest oprogramowanie Creative Centrale, dzięki któremu możemy kopiować pliki na urządzenie z możliwością konwersji do obsługiwanych przez nie formatów, synchronizować pliki (niektóre formaty nie były dostępne po skopiowaniu przez Eksplorator Windows) czy konfigurować kilka innych, mniej istotnych opcji. Sam program jest słaby - liczba opcji nie zachwyca, a interfejs jest trudny w opanowaniu i nieintuicyjny. Na dodatek nie ma dostępnego polskiego języka.

Do urządzenia dodatkowo możemy takie gadżety jak pokrowiec, lepszej jakości głośniczki lub opaskę na ramię dla osób lubiących sport. Niestety nie są to rzeczy tanie.

Funkcje urządzenia:

 • Radio FM z pamięcią na 25 stacji. Niestety wbudowany odbiornik jest bardzo słaby i trudno złapać dobry sygnał
 • Przeglądarka zdjęć - wygodna przeglądarka zdjęć wyświetlająca miniaturki, które powiększyć możemy na pełen ekran, jest również opcja pokazu slajdów.
 • Odtwarzacz muzyczny z rozbudowanymi opcjami, możliwością sortowania według artysty, gatunku czy albumu, tworzenia playlist i zakładek.
 • Technologia X-Fi Crystalizer opracowaną przez Ośrodek Zaawansowanych Technologii Creative, która podczas odtwarzania ma przywracać dynamikę, oraz odpowiedni poziom niskich i wysokich tonów, utraconą w czasie kompresji muzyki do formatu MP3, WMA lub AAC.
   
 • Odtwarzacz filmów, który jest niestety bardzo wybredny i nie odtwarza wielu formatów, jednak po kompresji w Creative Centrale wszystko było ok.
 • Mikrofon - przeciętny mikrofon, dokładnie rejestrujący nawet ciche dźwięki lecz z dużą ilością szumów.
 • Zegarorganizer.

Ocena:
 
Wyświetlacz: bardzo dobry
Jakość dźwięku:
bardzo dobra
Wykonanie:
dobre
Wyposażenie:
dobre
Dołączone słuchawki:
bardzo dobre
Oprogramowanie:
dobre
Ilość obsługiwanych formatów:
dobra
Inne funkcje: dobre
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: do 500 zł
 

Dzięki redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testu.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Czytało sie przyjemnie chociaż jak na taki produkt o którym można by było pisać przynajmniej 2 razy tyle odejmuje pkt właśnie za długość 4/5 odemnie :) PZDR
  • avatar
   _nick_
   0
   To jest ogromny rzut okiem, nie ma tutaj testów odsłuchowych. Brak też podziału, choćby na wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
   • avatar
    assistant
    0
    Co do jakości dźwięku na EP-830 to nie wątpię ,bo wszystkie słuchawki Creative bardzo ładnie grają ;)
    • avatar
     mICh@eL
     0
     Za krótki jak na recenzję, dlatego ocena u -1, czyli 4.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      polemizowałbym co do jakości dźwięku z tego odtwarzacza, ale sam opis spoko.4/5
      • avatar
       Cr4sH
       0
       Bardzo dobra recenzja, 5/5 :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        No tak, bajery. Duzy ekran, wi-fi, głośniczki i wszystko. A ciekawe jak toto gra. Ciekawie jakby brzmiał w zestawieniu z innymi playerami mniej popularnych a z pewnością dobrych i szanowanych marek. Np. Cowon :)