Oprogramowanie

Dostosuj Firefoksa do własnych potrzeb! Przegląd wtyczek i dodatków

przeczytasz w 7 min.

Firefox jest jedną z najbardziej lubianych i najczęściej używanych przeglądarek internetowych. Standardowo jednak tuż po zainstalowaniu w systemie operacyjnym nic szczególnego o Firefoxie nie można powiedzieć. To właśnie wtyczki i rozszerzenia czynią z niej jedną z najlepszych przeglądarek. Zapraszam do lektury poradnika.Instalowanie dodatków jest bardzo łatwe, wystarczy na stronie Firefoxa z wybraną przez nas wtyczką kliknąć na Dodaj do programu Firefox.


Następnie wystarczy kliknąć na Zainstaluj teraz (Install now).
Na koniec trzeba tylko dopełnić formalności i zrestartować przeglądarkę.
Możemy w każdej chwili sprawdzić jakie posiadamy dodatki wchodząc w odpowiednie menu:
Pokaże nam się lista wtyczek i rozszerzeń, każde z nich możemy wyłączyć lub odinstalować.

 P O D S T A W O W E    W T Y C Z K I 

 

 

Adobe Reader


Jest to bardzo przydatna wtyczka, która jest niezbędna do otwierania dokumentów w formacie pdf w przeglądarce. Poniżej przestawiam przykład przeglądu takiego dokumentu:

 Adobe Shockwave Player


Dodatek wykorzystywany jest do wyświetlania bogatych prezentacji multimedialnych i animacji (w tym 3D). Jeśli chcemy skorzystać z Shockwave w przeglądarce to musimy mieć zainstalowaną w niej tę wtyczkę.


Adobe Flash Player


Wtyczka Adobe, dzięki której możliwe jest wyświetlanie animacji wykonanych w technologii Flash. Wiele stron wykorzystuje tę technologię, więc wtyczka ta jest właściwie niezbędna. Niestety często w tej technologii robione są reklamy, ale w dalszej części poradnika opiszę jak temu zaradzić.

Poniżej przykład bardzo ciekawie zaprojektwanej  strony wykorzystującej technologię Flash (www.ingreme.com/start.html).

 


Java


Wtyczka firmy Sun, dzięki której możemy uruchamiać aplety Java'y. Technologię Java wykorzystują różne serwisy, np. strony internetowe z chatem, jak np. ta:

 

QuickTime


Wtyczka QuickTimepozwala na odtwarzanie wielu formatów video przez internet i jako jedyny pozwala na odtwarzanie plików w formacie mov. Poniżej przykład strony, która wykorzystuje QuickTime'a.

 


Windows Media Player


Wtyczka Windows Media Player umożliwia wyświetlanie obiektów Windows Media na stronach WWW (np. filmy, dźwięki).
B E Z B P I E C Z E Ń S T W O   I   P R Y W A T N O Ś Ć

 


Netcraft Toolbar


Netcraft Toolbar to jedna z moich ulubionych wtyczek. Dzięki niej widzimy dodatkowe informacje o stronie, tj. w jakim kraju jest serwer, kto jest jego właścicielem, od kiedy istnieje, czy jest bezpieczna (pasek Risk Rating), itd. Na poniższym zrzucie ekranu widać pasek netcrafta pod głównym menu.


Rozszerzenie można pobrać ze strony toolbar.netcraft.com/install.


NoScript

 
Prosta lecz genialna wtyczka, pozwala na blokowanie skryptów JavaScript i apletów Java na danej stronie. Na każdą stronę, na którą wejdziemy (o ile są tam skrypty), pokazuje nam się na dole pasek


Żaden skrypt nie wykona się, jeśli na to nie zezwolimy. Można także wybrać opcję blokowania skryptu. Obie operacje są zapamiętane przez rozszerzenie NoScript i następnym razem nie pokaże nam się ostrzeżenie, chyba że wybraliśmy opcję tymczasową (temporarily).


Dzięki tej wtyczce zniknie nam też duża część reklam, gdyż większość z nich jest uruchamiana skryptem.


Dodam tylko, że dzięki tej wtyczce zniknął u mnie problem z nie pojawiającym się oknem edycji w newsach i mini-recenzjach. Szczegóły znajdziecie tutaj.


Adblock Plus


Masz dosyć reklam na stronach internetowych? Wystarczy, że zainstalujesz tę wtyczkę i gdy zobaczysz reklamę klikniesz zablokuj i już tej reklamy nie zobaczysz :)

Wejdźmy na pewną stronę, od razu rzuca się w oczy reklama z krasnoludkami - zablokujmy ją! Klikamy prawym przyciskiem myszki na reklamie i wybieramy Adblock Image.


Następnie wybieramy jedną z opcji blokowania i klikamy na Add Filter.


Po odświeżeniu strony reklama już się nie pojawia :)

 

 

P O B I E R A N I E    P L I K Ó W


DownThemAll!


Rozszerzenie to jest przydatnym narzędziem do pobierania plików z internetu. Menedżer ten pozwala zwiększyć prędkość pobierania nawet do 400% (w praktyce różnie z tym bywa) i co istotne pozwala przerwać pobieranie w każdej chwili i dokończyć je później. Z jego pomocą ściągniemy to co nas interesuje ze stron WWW.


Wchodzimy na stronę, z której chcemy coś ściągnąć (w tym przypadku instalator programu Aimp):


Następnie wybieramy gdzie ma być ściągnięty objekt oraz inne opcje, klikamy na Start!


Pojawia się menedżer pobierania, po najechaniu na linijkę z plikiem pokazują się jego statystyki.

 


Download Statusbar

 


Download Statusbar dodaje na dół przeglądarki pasek, na którym widoczne są pobierane i pobierane przez nas pliki. Po najechaniu myszką na dany plik wyświetla nam się więcej informacji o nim. Pasek ten zastępuj standardowe okno pobierania, przez co pobierane przez nas pliki są zawsze na wierzchu.

 


Flashgot


Wtyczka działaniem podobna do DownThemAll! Pozwala między innymi ściągnąć całą stronę WWW na dysk twardy.PDF Download

 


Dzięki tej wtyczce przy klikaniu na linki, które prowadzą do pliku w formacie pdf możemy wybrać akcję, którą chcemy wykonać, np. żeby nie pokazywał pliku w przeglądarce, ale żeby go ściągną na dysk.


Dodatkwo każdą stronę możemy zapisać w formacie pdf !

 


I N N E    D O D A T K I

IE Tab


Firefox trzyma się standardów internetowych i nie ma problemu z wyświetlaniem napisanej zgodnie ze standardami treści. Zdarza się jednak że webmasterzy napiszą stronę tylko albo głównie pod Internet Explorera, więc aby obejść ten błąd możemy skorzystać z wtyczki IE tab, dzięki której otworzymy link w zakładce Firefoxa, ale za pomocą Internet Explorera.AnnyColor


AnnyColor to ciekawa wtyczka do zmieniania wyglądu Firefoxa, można wybrać gotowy wygląd lub zmodyfikować go do własnych upodobań. Poniżej prezentuję jeden z gotowych stylów.


SpeedDial


Dzięki temu narzędziu skorzystamy na tej samej funkcjonalności, którą posiada Opera, czyli podgląd najczęściej odwiedzanych dziewięciu stron (użytkownik sam wybiera jakich), które są pokazane na jednej stronie po kliknięciu na przycisk SpeedDial.

 SmartPager


Jest to mała aczkolwiek bardzo przydatna wtyczka, która ułatwia nawigację między wynikami wyszukiwań na różnych stronach, np. na allegro, gdzie są karty 1,2,3,4,.... Wystarczy użyć skrótu klawiaturowego lub myszkowego, aby szybko przejść na poprzednią lub następną stronę.

 


PPM+rolkalubalt+PageDown - przejście do następnego wątku (jeśli nie ma wątku to przejdzie do następnej strony)


PPM+rolkalubalt+PageUp - przejście do poprzedniego wątku (jeśli nie ma wątku to przejdzie do poprzedniej strony)


PPM+rolkalubctrl+alt+PageDown - przejście do  następnej strony

PPM+rolkalubctrl+alt+PageUp - przejście do poprzedniej strony

 


FireGestures

 
FireGestures to dodatek, który pozwala wykonywanie wybranych czynności za pomocą gestów myszki.


Poniżej prezentuję jeden z gotowych gestów (kolor zielony), w tym wypadku zamknięcie aktualnej karty.

 


Do dyspozycji mam następujące rodzaje gestów:

- myszą
- rolką (przewijanie kółkiem ze wciśniętym prawym przyciskiem myszy)
- przyciskami myszy
- klawiaturą i myszą
- kółkiem na pasku kart


Read It Later 


Jest to bardzo ciekawy dodatek, dzięki któremu będziemy mogli zaznaczyć strony jako "do przeczytania później" jeśli nie mamy teraz na to czasu, a nie chcemy później jej szukać lub dodawać do zakładek. Po dodaniu stron do przeczytania wystarczy później

 Żeby zaznaczyć stronę do przeczytania później wystarczy kliknąć na biały "ptaszek" obok gwiazdki,który po kliknięciu zrobi się czerwony (czyli zaznaczony).Zaznaczone w ten sposób strony możemy przejrzeć przez kliknięcie na ikonę Read it Later (książka).

 

 


iMacros for Firefox


iMacros jest narzędziem do zapisywania makr do Firefoxa, dzięki nim możliwe jest odtworzenie (automatyczne wykonanie) najczęściej wykonywanych czynności w przeglądarce.

Aby nagrać czynności należy wejść w zakładkę Rec, następnie kliknąć na przycisk Record. Od tego momentu wszystkie czynności będą nagrane (kliknięcie w link, wpisanie loginu, użycie entera, itd.).

 


Po zakończeniu nagrywania wciskamy Stop, a następnie Save, żeby zapisać makro. Pokaże nam się okno z wyborem nazwy pliku, wpisujemy je i zatwierdzamy przez OK.Po zapisaniu makra, możemy je teraz odtworzyć przechodząc na zakładkę Play.

 


Przy nagrywaniu i odtwarzaniu makr w iMacros jest wiele zabawy, ale najważniejsze jest to, że dzięki temu znacznie przyśpieszymy często wykonywane czynności.


P O D S U M O W A N I E


Przedstawiłem tylko część dodatków do Firefoxa, wszystkich jest znacznie więcej i gdybym chciał je opisać to zajęłoby to kilkaset stron, także jest w czym wybierać. Zachęcam do instalowania wtyczek i rozszerzeń (a także szukania nowych), bo dzięki nim dostosujemy przeglądarkę do swoich potrzeb.
.
 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Podoba mi się :). Dzięki za wyjaśnienie funkcjonalności wtyczek :). Nie mam zastrzeżeń. ode mnie 5.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Brakuje kilku innych, ciekawych wtyczek, takich jak cooliris czy fasterfox.
   • avatar
    _nick_
    0
    aaa bym zapomniał :)

    Tutaj macie w humorystyczny sposób wyjaśnione na jakiej zasadzie działają wtyczki do Firefoxa :D

    http://www.wykop.pl/ramka/206892/zasada-dzialania-pluginow-do-firefoxa
    • avatar
     Kamikazepl
     0
     Podoba mi się ogólnie:P daje 5, ale przydałoby się też dodać linki do każdego(wiem google wystarczy, ale no zawsze ładniej i szybciej).
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A jeszcze polecam wam jeden dodatek ułatwiający życie Googlepedia cos wspaniałego :). Jak wpisujemy coś w google to na połowie strony mamy wyniki wyszukiwania google, a po drugiej artykuł w wikipedii :).
      • avatar
       grzesiekmos
       0
       Fajny artykuł ;) O wielu wtyczkach, które tu są przedstawione jeszcze nie słyszałem np. adblock czy netcraft, a fajnie się prezentują. Piąteczka : P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        recka bardzo fajna, przyjemnie się czyta (jak zawsze)
        ode mnie 5
        pozdrawiam
        • avatar
         0
         "Dodam tylko, że dzięki tej wtyczce zniknął u mnie problem z nie pojawiającym się oknem edycji w newsach i mini-recenzjach."

         To dlatego że reklamy wcięło :P Ale ciiicho... ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Przyjemny artykuł :-)
          Większość opisanych rzeczy (z autopsji) znam, ale warto było przeczytać o kilku (nowych).
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Super artykuł, oczywiście 5.
           • avatar
            _nick_
            0
            Osoby, które oceniają niżej ten poradnik bardzo proszę o komentarz, kontruktywna krytyka zawsze jest mile widziana - w przyszłości nie popełnię błędu.

            Jeśli natomiast dajecie niskie oceny bez wyraźnej przyczyny to ....
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             W sumie to nic nowego się nie dowiedziałem.Aczkolwiek na pewno mniej wtajemniczonym w rozszerzeniach Firefox-a poradnik się przyda.A i byłbym zapomniał brakuje mi tu jednego dobrego dodatku mianowicie "flashblock" bardzo przydatne.

             Jedno pytanie do autora poniżej jakiej oceny jest już "nisko"?:>

             pzdr.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Polecam Fission

              Dodaje pasek postępu w miejsce paska adresu. Dzięki niemu możemy wyłączyć pasek stanu i zaoszczędzić trochę miejsca.

              https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1951