Klawiatury

Easy Touch ET 372- klawiatura z werwą.

przeczytasz w 4 min.

Każdy kto zna branżę IT, słysząc nazwę Easy Touch pomyśli o peryferiach komputerowych. Dziś zaprezentuję jeden z produktów tejże firmy, mianowicie klawiaturę ET 372- Expert. Czy stara klawiatura rzeczywiście jest „be” ? A może to specjaliści od marketingu karzą nam ciągle kupować nowe, „lepsze” produkty? Zapraszam do lektury!

Urządzenie ma już pięć lat, towarzyszy mi od pierwszego mojego komputera do dnia dzisiejszego.  Klawiatura jest lekka, ale solidnie wykonana. Świadczy o tym min. to, że przeżyła kilka upadków, nierzadko z dużej wysokości. ET 372 wykonana jest błyszczącego plastiku, który lubi nasze palce, zbierając liczne odciski :-)

 

Wygląd

Zastosowano płaskie klawisze o niskim skoku. Mają one nieco chropowatą powierzchnię, co zapobiega ślizganiu się palców. Sprawa wydaje się być banalna, jednakże z innymi klawiaturami miałem problemy. Nie ma klawisza enter w kształcie tradycyjnego „L”.

Zmniejszono backspace, spację oraz klawisze funkcyjne wraz z escape. Wciska się je z trochę większym oporem. Zestaw klawiszy wraz Delete, Home itd. oraz przyciski ze strzałkami, nie są wydzielone i stanowią jedną całość wraz z resztą klawiatury. Blok numeryczny jest już wydzielony, ale pozostaje bardzo blisko innych przycisków.

Nad nim znajduje się zestaw trzech diod w kolorze zielonym, które święcą bardzo mocno i dobrze je widać nawet w słoneczny dzień.

porównanie wielkości klawiszy funkcyjnych do numerycznych

Na samej górze znajdziemy przyciski multimedialne w liczbie 10 sztuk. Umieszczono je na srebrnym polu, a one same też są tego koloru. Wciska się je z dużym oporem. Są one bardzo przydatne, nie trzeba szukać tych funkcji w programach czy menu, i praca z komputerem nie jest pracochłonna. Poniżej przedstawię do czego służą poszczególne klawisze:

 

Play/Pause- rozpoczyna lub wstrzymuje odtwarzanie filmu bądź muzyki

Stop-  kończy odtwarzanie

Prev- poprzedni utwór

Next- następny utwór

Mute- wyciszenie

Vol + - zwiększenie poziomu głośności

Vol – zmniejszenie poziomu głośności

Mail – otwiera Outlook Express

Home- otwiera stronę startową przeglądarki internetowej

Power- wyłącza komputer

Nie musimy instalować żadnych sterowników, urządzenie korzysta z tych dołączonych od giganta z Redmond. Klawiaturę podłączamy do portu USB. Niestety zastosowano krótki kabel, który nie ułatwia tego zabiegu.  Pod spodem znajdziemy wkładki przeciwpoślizgowe. Są one niepozorne, jednak znakomicie spełniają swoje zadanie. Do dyspozycji mamy też 2 podpórki do zmiany wysokości. Niestety, wykonanie jest po prostu słabe, bo czy są zamknięte czy otwarte to nie ma odczuwalnej różnicy w wysokości urządzenia.

 To co najważniejsze- użytkowanie

Najpierw trzeba zacząć od aplikacji biurowych i Internetu. Klawisze wciska się bez problemów. Skok jest „miękki”. Należy dodać że klawiatura nie hałasuje w przeciwieństwie do innych produktów, no chyba że chcemy się wyżyć :P

Początkowo trochę problemów sprawiła mi skrócona spacja, przez co zdarzyło mi się wcisnąć przycisk „\” bądź alt znajdujący się po drugiej stronie. Firma Easy Touch zafundowała nam jeden klawisz ctrl, znajdujący się po lewej stronie. Do tego „udogodnienia”  też musiałem się przyzwyczaić. Za to bardzo sobie chwalę to, że delete i inne tego typu klawisze nie są wydzielone. Zapewnia mi to wygodę i szybsze pisanie. Mimo początkowych problemów korzystanie z tego produktu można uznać za komfortowe. Min. dzięki temu (jeżeli tylko mam czas) piszę newsy i recenzje :-)

 A teraz to co lubię najbardziej czyli gry. Przyciski ze strzałkami nie są ani za duże ani za małe. Zapewnia to, że nawet podczas szybkiej rozgrywki nie popełnimy błędu. Wygodnie usadowiono klawisze WSAD, dzięki czemu nie muszę co chwilę zerkać czy wcisnąłem to co trzeba. Te 8 przycisków, które w grach wykorzystujemy najczęściej, nieco się już wytarły i są śliskie. Na pochwałę zasługuje to, że pomimo pięciu lat użytkowania wszystkie litery i znaki są na klawiszach tak samo widoczne jak na początku. Klawiatura nigdy mnie nie zawiodła, każdy przycisk działa do dziś. Ogólne wrażenia są dobre. Urządzenie nadaje się do większości gier. Nieco inaczej sprawa wygląda z wyścigówkami. Produkt nie zapewnia nam zbyt dobrego manewrowania, przez co po dłuższym czasie rozgrywka staje się udręką. Dlatego zakupiłem kierownicę i od razu grało się wygodniej.

Podsumowanie:

EasyTouch ET 372 Expert to naprawdę niezły produkt pomimo sędziwego już wieku jak na elektronikę. Na pewno nie sprosta ona oczekiwaniom maniaków gier, czy pasjonatów sztuki. Jednak dla „przeciętnego Kowalskiego” to urządzenie, które mu wystarczy.

Klawiatura oferuje solidną konstrukcję, ciche klawisze, niezawodność, przyciski multimedialne i wygodę. Jednak nie obejdzie się bez wad. Materiał zbiera od nas odciski palców, podpórki nie spełniają prawie w ogóle swej roli. Krótki kabel utrudnia podłączenie. Niektórym nie przypadnie też do gustu nieco zmieniony układ klawiszy i zmniejszenie niektórych z nich. Po uwzględnieniu wszystkich za i przeciw mogę jednak powiedzieć że warto było kupić ten produkt. 

  Easy Touch ET 372- Expert
 

Plusy:
Niezawodność
Solidna konstrukcja
Ciche klawisze
Wygoda obsługi

Przydatne przyciski multimedialne

Minusy:
Krótki kabel
Zmieniony układ klawiszy
Niektóre przyciski zostały zmniejszone

Materiał "zbiera" odciski palców

MOJA OCENA:   3/5

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Diego_90
  1
  Recenzja całkiem przyjemna. Troszkę można przyczepić się do zdjęć, ale za "uaktualnienie" stanu - "emerytura" daję + :D
  Co do klawiatur to szczerze przyznam, że poprzednia klawiatura (obecnie w zestawie domowym) mnie satysfakcjonowała, ale w porównaniu z obecną nie ma szans. Znajomi jak i rodzina również podzielają moją opinię, że faktycznie jeśli to możliwe to warto rozważyć zakup klawiatury z mechanicznymi przełącznikami - w zasadzie jedyny minus to wysoka cena. (Polecam Corsair K60!)
  • avatar
   Bakak
   0
   Dobra i przystępna recenzja a w zasadzie opis samego urządzenia i Twoich wrażeń z użytkowania, co absolutnie nie jest wadą. Przyjemnie się czytało choć czasem występowały babole stylistyczne. Wprowadziłeś trochę humoru i to też jest fajne. Jeśli miał bym się przyczepiać to do jakości zdjęć, ale przynajmniej dałeś hiperłącza do ich powiększeń. Sporą zaletą jest też to, że otwierają się one w nowej karcie.

   Trzymaj tak dalej :)

   Pozdrawiam
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dzięki za wszystkie pozytywne jak te negatywne oceny ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     no i klawiaturka poszła na emeryturę. Zepsuły się klawisze p, o, i, u.