Edifier C3X – głośniki 2.1 nie tylko do komputera
Głośniki

Edifier C3X – głośniki 2.1 nie tylko do komputera

przeczytasz w 3 min.

Edifier C3X to uniwersalne głośniki w systemie 2.1 z wygodną w obsłudze konsolą centralną oraz wbudowanym odtwarzaczem muzyki.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- czysty, dynamiczny dźwięk; - wygodna w obsłudze konsola centralna; - możliwość podłączenia wielu źródeł dźwięku; - wbudowany odtwarzacz muzyki; - długie przewody kolumnowe w zestawie; - pilot zdalnego sterowania;

Minusy

- brak możliwości zdjęcia maskownic; - dość cienkie płyty MDF;

Od momentu kiedy pierwszy raz miałem styczność z głośnikami firmy Edifier minął ponad rok. Przez ten czas wielokrotnie przekonywałem się o tym, że sprzęt tej marki cechuje się świetnym stosunkiem jakości do ceny, tworząc realną konkurencję dla bardziej znanych firm. Edifier powoli, ale systematycznie zyskuje nowych klientów. Potwierdzają to moje obserwacje - coraz więcej osób które widuję na co dzień w autobusach, tramwajach i na ulicach używa słuchawek z tym logotypem.

Widać też coraz większe zainteresowanie głośnikami Edifier na forach dyskusyjnych. Nie dziwi mnie to wcale. Większość modeli z którymi miałem do czynienia spisywała się dobrze lub bardzo dobrze. Czy podobnie jest w przypadku modelu C3X?

Edifier CX3

Konstrukcja ta jest rozwinięciem zestawu C2X, który był testowany jakiś czas temu. C3X tak samo jak tańszy C2X jest zestawem 2.1, czyli składającym się z dwóch kolumn satelitarnych oraz jednego subwoofera. Dodatkowym, charakterystycznym elementem jest zewnętrzny wzmacniacz pełniący zarazem rolę panelu sterowania. Czy droższy model będzie się cechował dobrą relacją jakości do ceny, podobnie jak jego tańszy brat?

Podstawowa specyfikacja

Typ zestawu2.1
Moc gł. satelitarnych2x 10 W
Moc subwoofera45 W
Częstotliwość przenoszenia50 – 20000 Hz
Stosunek sygnału do szumumin. 85 dBA
Średnica gł. niskotonowegook. 210 mm
Średnica gł. średniotonowegook. 89 mm
Średnica gł. wysokotonowegook. 13 mm
Łączność bezprzewodowabrak
Łączność przewodowamini jack 3,5 mm, RCA
Wymiary subwoofera (wy/sz/gł)ok. 267 x 265 x 283 mm
Wymiary gł. satelitarnych (wy/sz/gł)ok. 116 x 203 x 160 mm
Wymiary wzmacniacza78 x 255 x 250 mm
Wagaok. 13,2 kg
Inne cechypilot zdalnego sterowania, wbudowany odtwarzacz muzyki (pamięć USB, karta SD)

Wzmacniacz

Dzięki kształtowi przypominającemu klepsydrę jest najbardziej wyróżniającym się elementem zestawu. Jego wymiary to 78x255x250 mm. Obudowę wykonano głównie z czarnego, matowego plastiku. Konstrukcja stoi pionowo na 4 gumowych podkładkach.

Wyodrębnienie wzmacniacza pozwoliło na zaimplementowanie w nim wielu przydatnych funkcji jak na przykład wbudowany odtwarzacz muzyki. Pozwala on na „uruchamianie” plików audio z pamięci USB lub karty SD. Spisuje się poprawnie, chociaż moim zdaniem brakuje obsługi formatów bezstratnych, takich jak popularny FLAC.

Zewnętrzne źródła dźwięku możemy podłączyć poprzez analogowe wejście RCA oraz dwa gniazda AUX jack 3,5 mm (jedno z tyłu, drugie na ścianie bocznej). W razie potrzeby istnieje możliwość podłączenia słuchawek poprzez gniazdo umieszczone z prawej strony panelu sterowania.

Kable sygnałowe od głośników są doprowadzone do 3 par zacisków z tyłu obudowy (L/R/SW). Pod nimi producent zaimplementował na stałe przewód zasilający o długości około 1,5 m oraz przełącznik zasilania.

Na tle ciemnych tworzyw które zdominowały front urządzenia, odznacza się umieszczone centralnie srebrne pokrętło. Wokół niego znajdują się czarne, gumowe przyciski do sterowania całym zestawem. Koło zostało podświetlone na czerwono, co w ciemności przypomina mi trochę tylne światła aut z lat 60 takich jak np. 1962 Ford Galaxie ;) Skupmy się jednak na funkcjach tego elementu.

Przy pomocy 6 tworzących czarny pierścień przycisków możemy włączyć/wyłączyć urządzenie, wybrać źródło dźwięku, kontrolować słuchaną muzykę z wbudowanego odtwarzacza oraz ustawić equalizer pozwalający na kontrolę tonów wysokich oraz niskich w zakresie od -8 do +8.

Samo pokrętło służy jedynie do regulacji głośności urządzenia, której maksymalna wartość to 50. Nad nim umieszczono nieduży wyświetlacz, który wyświetla aktualną głośność oraz aktywne źródło dźwięku.

Pilot

Wszystkie funkcje zestawu można również obsłużyć przy pomocy niewielkiego pilota zasilanego z baterii CR2025.

Kolumny, subwoofer

Po wyjęciu testowanego kompletu już na pierwszy rzut oka można dostrzec wyraźne różnice w wyglądzie w stosunku do C2X. Wygląd kolumn oraz subwoofera C3X jest bardziej stonowany w stosunku do tańszego odpowiednika, ale przez to bardziej elegancki i pasujący do większej liczby wnętrz.

Mamy tutaj do czynienia z najzwyklejszymi, czarnymi prostopadłościanami, które kontrastują z krzykliwą jednostką centralną. Zostały one wykonane z płyt MDF pokrytych ciemną, drewnopodobną okleiną. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości użytego materiału oraz jego spasowania, lecz grubość płyt (odpowiednio 3,2 oraz 7,1 mm dla kolumn oraz subwoofera) mogłaby być zdecydowanie większa.

Wymiary kolumn satelitarnych to 116x213x160 mm. Są one niemal o 2 cm większe w każdej z trzech płaszczyzn od tych z C2X. Front jest w całości przykryty maskownicami wykonanymi z czarnego materiału naciągniętego na plastikową ramkę. Za nimi kryją się dwa głośniki: 89-milimetrowy średniotonowiec oraz 13-milimetrowy tweeter. Niestety, nie można ich zobaczyć, gdyż maskownica jest przytwierdzona na stałe do obudowy głośników.

Z tyłu każdej kolumienki znajduje się para zacisków na kable sygnałowe oraz uchwyt pozwalający na powieszenie ich na ścianie.

Subwoofer o wymiarach 267x265x283 mm dysponuje ponad 200-milimetrowym głośnikiem ukrytym za metalową kratownicą oraz portem bass reflex o średnicy około 75 mm. Na jego tylnej ścianie producent zaimplementował zaciski na przewody sygnałowe.

Wszystkie głośniki stoją na miękkich, gumowych nóżkach/podkładkach, co zapobiega ich ślizganiu po powierzchni i redukuje niepożądane wibracje.

W zestawie wraz z głośnikami otrzymujemy trzy, dwużyłowe kable sygnałowe o długości około 3 metrów (podłączenie głośników do konsoli centralnej), przewód RCA ↔ jack 3,5 mm oraz kabel jack 3,5 mm (oba o długości ok. 1,5 m). Nie mam zastrzeżeń do jakości przewodów kolumnowych, lecz te, które łączą jednostkę centralną z źródłami dźwięku powinny być odrobinę dłuższe.

Poznaliście już wygląd i ergonomię zestawu głośnikowego. Przejdźcie na kolejną stronę, by znaleźć informację na temat charakterystyki dźwięku.