Elgato 4K60 PRO - krótki test wideo grabbera z opcją nagrywania w UHD i 60 fps
Akcesoria do komputerów

Elgato 4K60 PRO - krótki test wideo grabbera z opcją nagrywania w UHD i 60 fps

przeczytasz w 4 min.

Testujemy Elgato 4K60 PRO - topowy wideo grabber z opcją nagrywania w rozdzielczości 4K UHD i 60 klatkach na sekundę. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce!

Ocena benchmark.pl
 • 4,7/5
Plusy

- możliwość nagrywania w 4K UHD w 60 klatkach na sekundę,; - możliwość przepuszczania sygnału 2060p 60Hz, 1440p 144Hz i 1080p 240Hz,; - możliwość przepuszczania sygnału HDR10,; - niezawodne i proste w obsłudze oprogramowanie.

Minusy

- relatywnie wysoka cena.

Czym nagrywać wideo z gier lub je streamować? Oczywiście najprościej i najtaniej jest wykorzystać rozwiązania programowe - o czym piszemy szerzej w artykule o programach do nagrywania wideo z gier. Część z nich jest darmowa, a ich możliwości zapewne w zupełności spełnią oczekiwania części użytkowników. Można również skorzystać z rozwiązań sprzętowych, czyli z tzw. wideo grabberów (urządzeń do przechwytania obrazu). Na naszych łamach testowaliśmy między innymi takie urządzenia jak Avermedia LiveGamer Portable 2 Plus, czy też AverMedia Live Gamer Extreme.

Zewnętrzne wideo grabbery oferują nam możliwość przechwytywania wideo bez obciążania sprzętu na którym gramy, a więc spowolnienia działania gier. Dla przykładu Avermedia LiveGamer Portable umożliwia nagrywanie wideo na karcie SD, ale najlepsze rozwiązania oferujące najwyższą jakość przechwytywania wymagają po prostu drugiego komputera do którego podłączamy grabber.

Test grabbera Elgato 4K60 Pro

Elgato 4K60 Pro

Do topowych rozwiązań zalicza się wideo grabber Elgato 4K60 PRO. Nazwa rozwiewa wszelkie wątpliwości - ta karta instalowana w slocie PCIe x4 umożliwia nagrywanie z maksymalną jakością 3840 x 2160 w 60 klatkach na sekundę i 140 Mb/s. Warto wspomnieć, że nowa wersja umożliwia również nagrywanie materiału w HDR (my testujemy wersję poprzednią, która umożliwia przepuszczanie sygnału HDR, ale nie jego nagrywanie). Oczywiście grabber świetnie współpracuje nie tylko z PC, ale z konsolami Playstation 4 Pro, czy Xbox One X.

Elgato 4K60 Pro - wyjście i wejście obrazu HDMI 2.0
Wyjście i wejście obrazu - HDMI 2.0

Kartę zainstalowaliśmy w następującej platformie testowej:

 • Płyta główna: ASUS X299 TUF Mark 1
 • Procesor: Intel Core i9 7900X (10 rdzeni/20 wątków)
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2080 Super FE
 • SSD (PCIe): Kingston KC2000 1 TB

Elgato 4K60 Pro wykorzystuje wejście/wyjście w postaci portów HDMI 2.0 (brak obsługi DisplayPort), więc warto by sprzęt z którego zamierzamy nagrywać był wyposażony w monitor z HDMI 2.0. My wykorzystaliśmy model AOC U2777PQU. 

AOC U2777PQU

AOC U2777PQU charakteryzuje się matrycą IPS z 10-bitową głębią kolorów RGB, rozdzielczością 3840 x 2160 i odświeżaniem 60 Hz.

Elgato 4K60 Pro - oprogramowanie

Aplikacja 4K Capture Utility działała u nas sprawnie i bez najmniejszych problemów. Nie mogę tego na przykład powiedzieć o oprogramowaniu Avermedii, które to zawsze, ale to zawsze, robi mi mniejsze lub większe problemy. Tutaj wszystko miód, cud i malina.

Elgato 4K60 Pro - ustawienia główne

Do zalet aplikacji można również zaliczyć prostotę obsługi - nie ma tu zbędnego przeładowania opcji. W menu General znajdziemy opcje dotyczące uruchomienia Stream Link (w wersji beta) oraz wyboru rozdzielczości do streamowania.

Elgato 4K60 Pro - ustawienia urządzenia

W menu Device wybieramy urządzenie Elgato (możemy mieć więcej niż jedno), sprawdzić wersję firmware, rodzaj odbieranego sygnału, czy też określić zakres kolorów oraz dane EDID. Można tu również włączyć przepuszczanie sygnału HDR. Przy okazji grabber poradzi sobie bez problemu z przyjęciem sygnału 1440p w 144Hz czy 1080p w 240 Hz.

Elgato 4K60 Pro - ustawienia obrazu

W menu Picture znajdziemy typowe opcje do kontroli jasności, kontrastu, czy nasycenia, a w menu Recording ustalamy to co nas najbardziej interesuje przy nagrywaniu - czyli rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę i przepływność danych.

Elgato 4K60 Pro - ustawienia

Nie mogło tu zabraknąć opcji Flashback Recording (do dwóch godzin), czy też wybór enkodera (sprzętowy lub programowy).

Elgato 4K60 Pro - ustawienia mikrofonu

Ostatnie menu Mic służy nam oczywiście do obsługi mikrofonu. I to tyle - wszystko jasne i podane w przejrzystej formie.

Przykładowe wideo nagrane Elgato 4K60 Pro


Gameplay z gry Borderlands 3


Benchmark z gry Shadow Of The Tomb Raider


Benchmark z gry Far Cry 5


Benchmark z gry World War Z

Nie można się przyczepić ani do jakości filmów, ani też do działania oprogramowania. Wszystko działa sprawnie i bez żadnych problemów.

Elgato 4K60 Pro - backplate

Elgato 4K60 Pro - wymagania sprzętowe

Producent zaleca do Elgato 4K60 Pro komputery wyposażony co najmniej w procesor Intel Core i7 szóstej generacji, bądź AMD Ryzen 7. Wymagania minimalne do karty graficznej to GeForce GTX serii 10xx. Kartę Elgato 4K60 Pro możemy zainstalować w slocie PCI Express x4, x8 lub x16. Do pełni szczęścia potrzebny jeszcze będzie system Windows 10, oczywiście w wersji 64-bitowej.

Nasza platforma charakteryzuje się znacznie wyższą wydajnością, ale nie omieszkaliśmy sprawdzić jej wykorzystanie przy nagrywaniu wideo w jakości 4K UHD.

Elgato 4K60 Pro - obciążenie CPU

Elgato 4K60 Pro - obciążenie GPU

Jak widać na powyższych zrzutach ekranowych, podczas nagrywania większość roboty "na klatę" bierze karta graficzna. Przy nagrywaniu wideo z jakością 4K UHD 60 fps i 60 megabitach, GeForce RTX 2080 Super był mocno obciążony. Procesor specjalnie się nie przepracowywał i zaledwie dwa rdzenie pracowały z pełną mocą. Przy przepływności 140 Mb/s obciążenie sprzętowego enkodera karty graficznej zwiększa się o parę procent, a procesora zaledwie o 1%.

A gdyby przyszło nam do głowy wykorzystać programowy dekoder? W takim wypadku obciążenie CPU zwiększa się do 50% (karta graficzna pracuje nad 3D, ale bez sprzętowego enkodera).

Elgato 4K60 Pro - obciążenie CPU przy programowym enkoderze

Elgato 4K60 Pro - czy warto kupić?

W polskich sklepach Elgato 4K60 Pro można w cenie od 1300... do 1900 zł. Niemało, ale... biorąc pod uwagę, że taki Avermedia LiveGamer Portable 2 kosztuje prawie 900 zł, to kwota (oczywiście ta bardziej niższa niż wyższa) robi się do przełknięcia.

Elgato 4K60 Pro - pudełko

Jeśli chcecie nagrywać wideo z gier w doskonałej jakości 4K UHD w 60 klatkach na sekundę (bez żadnej straty wydajności, co jest istotne choćby do pokazania szybkości działania gier na konkretnej konfiguracji) to Elgato 4K60 Pro spełni swoją rolę znakomicie. Przypomnijmy jeszcze raz, że najnowsza edycja tej karty umożliwia również przechwytywanie wideo z użyciem HDR - warto sprawdzić z którym modelem mamy do czynienia.

Elgato 4K60 Pro - złącze PCIe x4

Elgato 4K60 Pro - ocena końcowa:

 • możliwość nagrywania w 4K UHD w 60 klatkach na sekundę
 • możliwość przepuszczania sygnału 2060p 60Hz, 1440p 144Hz i 1080p 240Hz
 • możliwość przepuszczania sygnału HDR10
 • niezawodne i proste w obsłudze oprogramowanie
   
 • relatywnie wysoka cena

Dobry Produkt  

Może cię zainteresować:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rlistek
  1
  Czy ten artykuł/recenzja to jest jakiś żart?
  Po co teraz opisywać Elgato 4K60 Pro jak na rynku już dawno jest nowsza, lepsza i jednocześnie tańsza edycja Elgato 4K60 Pro MK.2?
  • avatar
   PetBBB
   1
   Zabrakło informacji jakie API ta karta obsługuje i jak działa z innymi aplikacjami do grabowania. Czy jest natywne API dla programistów? Jak działa w linuksie? Cena jest raczej niska chyba, że wszystko o co pytam nie istnieje.
   • avatar
    jeomax.co.uk
    1
    Trochę mnie mdli bezwładność portali komputerowych w dzisiejszych czasach. Kiedyś były to słowotwórcze (nie tylko opiniotwórcze) jednostki, nie bano się tworzyć nowych slow i wyrażeń w dobie postępującej komputeryzacji idącej przecież z Zachodu, gdzie głownie posługuje się językiem angielskim. Dzisiaj wystarczy odmienić wyraz z polską końcówką i ... już. A mnie już mdli. Kiedyś wymyślano nowe słowa, by pasowały do kontekstu i do dziedziny, w której się znajdują - taki np. magnetofon. Nikt nie mówił "rekorder". Albo że "muzyka leci z tejpu" (z kasety). Co się dzieje, do jasnej ciasnej - jak wam nie powiedzą, sami nie potraficie ? Więcej samodzielności i odwagi. Nawet jak coś będzie brzmiało kulawo albo sztucznie (zresztą i tak można przyjąć asekuracyjny typ kontekstu w typie żartobliwym, innowacyjnym itd) - przynajmniej się zobaczy, czy słowo się przyjmie, ale niech polski język żyje, niech nadąża.
    • avatar
     StaryZgred
     1
     Dlaczego słychać dziwne fapanie podczas oglądania materiałów? Pamiętam że w tych benchmarkach był jednak dźwięk.
     • avatar
      Jarrod
      -1
      Zaraz, to po co jest ten graber jak kompresję robi karta graficzna?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie widzę najważniejszej informacji, myślę że kluczowej przy tak wysokiej cenie : czy karta obsługuje bez problemu DirectX Stream ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Cena byłaby akceptowalna, ale ...... ten grabber ma jedynie HDMI. Jeśli ma mieć tylko wyjście HDMI, niech będzie, do przełknięcia. Jednak brak wejść VGA/DVI/DP wszystkie dosyć popularne, dla mnie to dyskwalifikacja. Czy do tak kosztownego grabbera mam kupować jeszcze garść przelotek? No chyba że są w zestawie, to dałoby się przeżyć, włącznie z sentymentalnymi starociami jak RGB czy Euro złącze do zgrywania starych nagrań z magnetowidu albo DVD :) właśnie grabberem.

        @rlistek, bardzo trafna uwaga. dzięki za info na temat nowszego, lepszego i tańszego Elgato 4K60 Pro MK.2 )
        znalazłem reckę na stronie
        https://www.in4.pl/news-Elgato-4K60-PRO-MK.2-do-przechwytywania-obrazu-z-gier-w-4K-HDR,34164.html
        w opisie "cena spadła o połowę". I taki sprzęt jest już naprawdę wart zakupu :) bo po co bulić za gotowy soft do streamingu w kwocie 200 - 300zł, skoro można za 500zł mieć sprzętowy grabber który się przyda też do innych rzeczy :)

        update, nowa wersja MK.2 w proponowanej cenie 250USD, to "trochę" więcej niż mój strzał w 500zł :)
        ale jeśli mam wydać 1000PLN na starą wersję, to wolę wydać ciut mniej na nową :) stara powinna być w tym momencie mocno przeceniona, ale chyba nie jest, bo proponowana cena 1000zł za starą wersję jest już prawdopodobnie właśnie po przecenie. szkoda.