Czy na ultrabooku z Intel HD 4400 można zagrać w Grid 2?
Ultrabooki

Czy na ultrabooku z Intel HD 4400 można zagrać w Grid 2?

przeczytasz w 3 min.

Sprawdziliśmy płynność gry w Grid 2 na ultrabooku Sony Vaio Pro 13 z nową zintegrowaną grafiką Intel HD 4400.

Grid 2 na ultrabooku Sony Vaio Pro 13

Kontynuując nasz cykl wydajności gier na ultrabooku, po raz kolejny sprawdzimy płynność rozgrywki nowej odsłony GRID 2. Testowaliśmy już ultrabooka Toshiba Satellite U940-103 wyposażonego w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GT 630M. Wyniki tego testu możesz sprawdzić w artykule Jaki ultrabook poradzi sobie z Grid 2.

W kolejnej odsłonie przetestowaliśmy ultrabooka w słabszej konfiguracji, a mianowicie Asus S46CA z ekonomicznym procesorem Intel Core i3-3217U oraz zintegrowanym układem graficznym Intel HD 4000. Jak przebiegał test i jakie są jego rezultaty możesz sprawdzić w artykule Czy na ultrabooku z HD 4000 można zagrać w Grid 2?

Dziś trzecie podejście do naszego cyklu. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić zupełnie nowego ultrabooka wyposażonego w podzespoły nowej generacji. Do testów wybraliśmy Sony Vaio Pro 13 z procesorem Intel Haswell i5-4200U zajmującym aktualnie 35 miejsce w naszym rankingu procesorów oraz zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 4400 znajdującą się na 76 pozycji naszego rankingu kart graficznych.

Test przeprowadziliśmy w kilku ustawieniach:

 • rozdzielczość 1280x720, jakość grafiki WYSOKA
 • rozdzielczość 1280x720, jakość grafiki ŚREDNIA
 • rozdzielczość 1280x720, jakość grafiki NISKA
 • rozdzielczość 1280x720, jakość grafiki BARDZO NISKA

oraz dodatkowy test w wyższej rozdzielczości

 • rozdzielczość 1920x1080, jakość grafiki BARDZO NISKA

Różnicę w jakości grafiki pomiędzy ustawieniami możecie porównać w naszym artykule: Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry

 • Lokacja testowa: tor Barcelona, Memorial Run, tryb zawody własne, 1 okrążenie.

Grid 2 na ultrabooku Sony Vaio Pro 13

jakość grafiki WYSOKA

wydajność Intel HD 4400 w Grid 2 - jakość grafiki WYSOKA

Nasze oczekiwania nie były wysokie, ale niestety rzeczywistość i tak okazała się brutalna. Średni fps wyniósł zaledwie 14, co jest naprawdę kiepskim wynikiem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że grę testowaliśmy w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Można zapomnieć o płynnej animacji i nastawić się raczej na pokaz slajdów.

jakość grafiki ŚREDNIA

wydajność Intel HD 4400 w Grid 2 - jakość grafiki ŚREDNIA

Zmniejszenie szczegółowości grafiki nie na wiele się zdało. Poprawa płynności animacji jest ledwie zauważalna, a średni fps wyniósł 18. Kiedy na ekranie znajdowało się kilka pojazdów ich liczba spadała do 11, co pozwalało na zrobienie sobie przerwy na kawę bez pauzowania gry.

jakość grafiki NISKA

wydajność Intel HD 4400 w Grid 2 - jakość grafiki NISKA

Kontynuując obniżanie jakości grafiki dostrzegliśmy pierwsze oznaki płynnej animacji. Średni fps wyniósł 23, co pozwalało na płynną jazdę, ale tylko jeśli poza naszym samochodem nic więcej nie znajdowało się w pobliżu. Zważywszy, że GRID 2 polega głównie na ściganiu się z przeciwnikami i walkę zderzak w zderzak, nie jest to jednak powód do dumy.

jakość grafiki BARDZO NISKA

wydajność Intel HD 4400 w Grid 2 - jakość grafiki BARDZO NISKA

Ostateczny sprawdzian na najniższych ustawieniach grafiki przyniósł dalszą poprawę płynności. Średni fps wyniósł 27, co porównując do poprzednich testów oznacza niemal płynną animację. Wahania płynności są jednak zbyt duże by można mówić o komfortowej grze. W najgorętszych momentach fps spadał bowiem do 17.

rozdzielczość 1920 x 1080, jakość grafiki BARDZO NISKA

wydajność Intel HD 4000 w Grid 2 - jakość grafiki BARDZO NISKA, rozdzielczość 1920 x 1080

Sony Vaio Pro 13 dysponuje ekranem o rozdzielczości Full HD, postanowiliśmy więc przekonać się, jak GRID 2 będzie prezentować się przy takich ustawieniach. Profilaktycznie obniżyliśmy jakość grafiki do minimalnego poziomu, aby zachować resztki płynności. Okazało się to niewystarczające ponieważ średni fps wyniósł 17.

Grid 2 na ultrabooku Sony Vaio Pro 13

Werdykt: Nasz test można podsumować w zasadzie jednym słowem - rozczarowanie. Nawet obniżenie jakości grafiki i rozdzielczości nie pomogło w uzyskaniu wystarczająco płynnej animacji, na skądinąd niezbyt wymagającej grze. Najbardziej zaskakujące jest to, że lepiej z GRID 2 poradził sobie ultrabook z podzespołami poprzedniej generacji, czyli Intel Core i3 oraz grafiką HD 4000. Trudno jednoznacznie stwierdzić, z czego to wynika. Postaramy się jednak sprawdzić jeszcze GRID 2 na innych ultrabookach wyposażonych w nową generację podzespołów.

Sprawdź jak z Grid 2 poradził sobie ultrabook Asus S46CA wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 4000.

Sprawdź jak z Grid 2 poradził sobie ultrabook Toshiba Satellite U940-102 z dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce GT 630M.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  33
  Mój dziadek zawsze mawiał: "Do grania kupuje się PC, a nie kartony po pizzy".
  • avatar
   Konto usunięte
   13
   Z piasku bicza nie ukręcisz...
   • avatar
    patalajka23
    5
    "Trudno jednoznacznie stwierdzić, z czego to wynika" - throttling proszę państwa z tego to wynika
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     "Najbardziej zaskakujące jest to, że lepiej z GRID 2 poradził sobie ultrabook z podzespołami poprzedniej generacji, czyli Intel Core i3 oraz grafiką HD 4000. Trudno jednoznacznie stwierdzić, z czego to wynika."
     Czyli ten test można sobie wsadzić w eeee, hmmm, w śmietnik. Jak już będzie wiadomo z czego to wynika, to wtedy można rozważyć wyniki jakie otrzymano.
     Oczywistym jest także, iż zintegrowany układ graficzny nie nadaje się do gier. A tym bardziej gdy zastosowany procesor ma TDP 15W. To jest podpowiedź dla zdziwionych że i5-4200U miał podobny wynik jak i3-3217U.
     Podpowiedź, ale nie całe wytłumaczenie.
     • avatar
      jakub1t
      -3
      Eee tam , ktoś często wyjeżdża , a lubi sobie pograć , to przecież nie będzie zabierał ze sobą stacjonarnego .
      • avatar
       neo2006a
       -13
       Do grania na wyjazdach o wiele lepszy jest tablet
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        dla mnie ultrabook musi sie jeszcze podobac, taki jest model yoga 2 pro. Dostepne sa tez procki i7, a wiec spokojnie pociagna tez tak zaawansowana grafe