Intel WiDi 2.0 - podłączenie laptopa do telewizora bez przewodów
Laptopy

Intel WiDi 2.0 - podłączenie laptopa do telewizora bez przewodów

przeczytasz w 4 min.

Intel Wireless Display umożliwia wyświetlanie i udostępnianie na dużym ekranie zasobów dysku twardego, sieci domowej lub dowolnej strony internetowej.

Technologia WiDi gości już na rynku od ponad dwóch lat. W październiku 2010 przetestowaliśmy pierwsze adaptery i laptopy oferujące bezprzewodową transmisję obrazu w tym standardzie.


Przez ten czas firma Intel udoskonalała swoje dzieło, a efektem jest transmisja obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p (wcześniej maksymalnie 720p), oraz dźwięk przestrzenny 5.1 (wcześniej tylko stereo).

WiDi to oczywiście nie jedyna dostępna na rynku metoda na bezprzewodową transmisje obrazu z laptopa do telewizora, ma jednak największe szanse na szybką popularyzację wśród użytkowników laptopów. Szczególnie laptopów z segmentu "ultrabooki". Technologia korzysta ze standardu Wi-Fi 802.11a/b/g/n w częstotliwości 2.4GHz lub 5GHz.
 

Jak łatwe jest podłączanie i używanie?

Do laptopa wyposażonego w odpowiednie komponenty firmy Intel wystarczy dokupić adapter, połączyć z odbiornikiem, włączyć na laptopie aplikacje i gotowe. Uruchomienie i konfiguracja połączenia WiDi jest tak prosta, że nawet nie ma potrzeby rozpisywać się na ten temat. Na laptopach takich z reguły fabrycznie zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie. Niedawno Intel udostępnił dodatkowy widżet WiDi, który czyni używanie tej funkcji tak prostym jak tylko to możliwe.

Oprogramowanie WiDi i wszystkie komunikaty z adaptera są w języku polskim.

Na pulpicie lub na liście programów znajdziemy taką ikonkę

System Windows widzi podłączony w taki sposób ekran tak, jak każdy wyświetlacz podłączony przewodem i oferuje te same opcje. Obraz możemy duplikować, rozszerzyć pulpit na dwa ekrany lub wyświetlać tylko na dodatkowym telewizorze. W systemie Windows 7 można to szybko realizować przez skrót klawiszy  "Win + P".

 

Z jakimi laptopami działa WiDi?

WiDi jest technologią opracowaną przez firmę Intel i działa wyłącznie z laptopami wyposażonymi w procesor, kartę graficzną i układ WiFi tej firmy. Wymaga też odpowiedniej mocy od procesora i układu sieci bezprzewodowej. Oto lista komponentów,  które powinien mieć na pokładzie laptop, aby oferować obsługę WiDi.

Komponent
Obsługiwane urządzenia i programy
Procesor Intel
Intel Core i7: 640M; 660LM; 640LM; 620LM; 620M; 610E; 690UM; 680UM; 660UM; 640UM; 620UM; 660UE; 2710QE; 2820QM; 2720QM; 2635QM; 2630QM; 2657M; 2649M; 2629M; 2620M; 2617M; 2540M; 2520M; 2510E; 2640LM; 2620LM; 2630UM; 2610UM; 2530UM; 2920XM

Intel Core i5: 580M; 560M; 540M; 520M; 480M; 460M; 450M; 430M; 580UM; 560UM; 540UM; 520UM; 470UM; 430UM; 2540M; 2520M; 2410M; 2537M

Intel Core i3: 390M; 380M; 370M; 350M; 330M; 330E; 2310M
 
+ Układ graficzny
Intel HD Graphics
+ Sieć
bezprzewodowa
 
Intel Centrino Wireless-N 1000, 1030, 2200, or 2230
Intel Centrino Wireless-N 2200 for Desktop
Intel Centrino Advanced-N 6200, 6205, 6230, or 6235
Intel Centrino Advanced-N 6205 for Desktop
Intel Centrino Wireless-N + WiMAX 6150
Intel Centrino Advanced-N + WiMAX 6250
Intel Centrino Ultimate-N 6300

Jeśli twój laptop nie ma zainstalowanego fabrycznie oprogramowania WiDi lub producent nie informuje o tym oficjalnie, a mimo to znajdziesz w swoim komputerze wszystkie te podzespoły, to na 99,9% będziesz mógł korzystać z tej technologii. Wystarczy pobrać oprogramowanie ze strony Intel i samodzielnie zainstalować.


Jaka jest jakość obrazu przesyłanego do TV?

Różnica w jakości obrazu pomiędzy połączeniem kablem HDMI a bezprzewodowym WiDi jest niewielka. Dostrzeglana będzie przede wszystkim na czcionkach.

Test i fotki wykonaliśmy na 50-calowym telewizorze plazmowym.
Po prawej foto z TV podpiętego kablem HDMI, po lewej przy użyciu adaptera WiDi.
Kliknij aby zobaczyć fotki w pełnym wymiarze.

Przy odtwarzaniu filmów lub multimediów różnica w jakości praktycznie jest niedostrzeglana. Podsumowując, jakość obrazu wyświetlanego na TV przy użyciu adaptera Belkin ScreenCast oceniamy na dobrą.


Na jakie odległości można transmitować obraz?

W naszych testach użyliśmy dwóch laptopów - relatywnie mocnego laptopa biznesowego HP ProBook 5330m i ultrabooka Samsung  530U3B-A03. Belkin ScreenCast zapewniał płynną transmisje obrazu z laptopa oddalonego odpowiednio o 10 i 6 metrów od adaptera.

Wniosek: zasięg jaki uzyskamy w dużej mierze zależy od możliwości samego laptopa - konkretnie od mocy sygnału WiFi. Jeśli zależy nam na transmisji z odległości od 10 do 15 metrów, koniecznie będzie dobranie odpowiednio mocnego laptopa. Jeśli będziemy korzystywać z WiDi na małych dystansach (5 - 6 metrów), to w zasadzie można kupić dowolny komputer.

Wskazówka: jeśli zamierzasz przesyłać obraz z laptopa niepodłączonego do zasilania i używasz ustawień fabrycznych, prawdopodobnie będzie on korzystał z planu zasilania wydłużąjącego czas pracy z baterii. To oznacza, że w ustawieniach karty sieci bezprzewodowej moduł oszczędzania energii może być ustawiony na maksymalny poziom oszczędzania. W tej sytuacji sygnał WiFi będzie słabszy, co wpłynie na zasięg transmisji.

Aby zwiększyć zasięg lub poprawić płynność transmisji, zmień te ustawienia na "maksymalna wydajność".

 

Czy transmisja WiDi mocno obciąża laptopa?

Jedno z pytań, które często pojawiało się podczas prezentacji WiDi znajomym. Wyobraźmy sobie sytuację, że z laptopa odtwarzamy film HD, np: z youtube lub innej platformy online, wyświetlamy go na dużym telewizorze, ale w tym samym czasie chcemy jeszcze coś zrobić na laptopie - popracować, przeglądać internet...
Nie ma z tym żadnych problemów. Transmisja WiDi wykorzystuje zasoby procesora w stopniu pozwalającym na komfortowe wykorzystanie laptopa do innych zadań.

Testowy laptop HP ProBook z procesorem Core i3-2310M
Transmisja WiDi filmu w rozdzielczości Full HD 1080p
obciążenie procesora 20~21%

 

Czy WiDi nadaje się do gier?

Opóźnienie w czasie reakcji jest delikatne, ale zauważalne. W większości zastosowań biznesowych lub multimedialnych, nie będzie to stanowiło problemu. W innych zastosowaniach, np: odtwarzaniu filmów, opóźnienia w ogóle nie będą czymś, czym warto się przejmować. Niestety w grach, a przynajmniej większości gier, opóźnienie w czasie reakcji pomiędzy poleceniami wydawanymi na klawiaturze lub myszką może wpływać na komfort zabawy.
Naszym zdaniem transmisja WiDi raczej nie nadaje się do dynamicznych gier. Oczywiście każdy posiadacz adaptera WiDi może spróbować i wydać własną ocenę.

 
Podsumowanie i ocena
 

Jakość wykonania
Ergonomia
Oprogramowanie
Jakość obrazu
Jakość dźwięku
Wydajność/opóźnienia
dobry produkt benchmark.pl


* Adapter Belkin ScreenCast jeszcze przez miesiąc będzie używany w naszej redakcji. W komentarzach możecie zadawać pytania dotyczące jego funkcjonalności. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie ciekawe pytania.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Mogli by zrobić AiO takie gdzie komputer jest w klawiaturze z WiDi.
  Monitor kupowało by się wtedy dowolny z wbudowanym WiDi.
  A tak to jak ktoś chce ergonomii i AiO to musi kupić HP Z1 za około 10000zł :(
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To Wojtek jeszcze coś pisze!

   Jakże się zatem cieszę :D Łapka w górę nawet jeśli to jest tylko kilka zdań.

   //pozdrawiam
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    szkoda że tak mała liczba laptopów jest obsługiwana ;/ chętnie bym używał tego u siebie w lapku ale Pentium Dual Core jak widać jest nie wystarczający do takiej transmisji ;/ no i jeszcze wymagania odnośnie karty sieciowej ;/
    • avatar
     dluugi
     0
     W trakcie przesyłania obrazu do TV jesteśmy odcięci od np. internetu bezprzewodowego ? czy to oddzielny scalak się tym zajmuje ?
     • avatar
      4estR
      0
      "Jeśli zależy nam na transmisji z odległości od 10 do 15 metrów, koniecznie będzie dobranie odpowiednio mocnego laptopa." chyba chodzi o laptopa z dobrym nadajnikiem/odbiornikiem Wi-Fi ("mocna" karta WLAN)

      Przydałyby się jakieś zdjęcia samego sprzętu i wyposażenia jeśli takie jest
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Może i było by fajne gdyby nie te lagi no i konieczność zakupienia odbiornika, bo WiDi wbudowanego w telewizor to chyba jeszcze nie widziałem.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Wiem że piszę trochę późno, ale napisaliście że można zadawać pytania dot. funkcjonalności przez miesiąc to się jeszcze zmieściłem :D Otóż chciałbym się dowiedzieć czy można przesyłać jedynie dźwięk za pomocą tego urządzenia ? Mam głośniki na Jacka i podłączając laptopa jest to uciążliwe..
        Chcę postawić lapka na stoliku i włączyć muzę która będzie lecieć w głośnikach :D Czy trzeba podłączyć do ekranu czy można same głośniki ?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jakie wymogi musi spelniac telewizor zeby korzystal z technologii Wi Di ?
         • avatar
          maniek9200
          0
          Witam pytanie o WiDi mam
          Intel Core i5-3210M, 2900 MHz
          Intel(R) HD Graphics 4000 (2176 MB)
          Aspire V3-771

          mam takie cacko lapka i chce wymienić kartę wifi na WiFi WiDi dual band z BT 4.0
          koszt niewielki czy jest to opłacalne w sensie czy będę korzystać z WiDi ?