Kamera IP Foscam H.264 FI9821P czyli kontrola najwyższą formą zaufania
Kamerki internetowe

Kamera IP Foscam H.264 FI9821P czyli kontrola najwyższą formą zaufania

przeczytasz w 2 min.

Foscam FI9821P to bogata w opcje kamera monitoringu wewnętrznego wyposażona w ruchomą głowicę z podświetleniem IR oraz dwukierunkowe audio.

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5
Plusy

Dobre wykonanie, Dwukierunkowe audio, Bogata ilość możliwości konfiguracyjnych.

Minusy

Na granicy percepcji, ale jednak dający się słyszeć szum (prawdopodobnie niewielkiego chłodzenia), Brak wyjścia alarmu, Niezbyt pewnie trzymający się kabel zasilania, Problemy z zapisywaniem nagrań na kartę SD

Kamera Foscam FI9821P P2P przeznaczona jest do monitorowania wnętrza pomieszczeń, takich jak dom, biuro, sklep czy magazyn. Można ją zamontować na ścianie, bądź suficie i zdalnie sterować położeniem obiektywu w poziomie i pionie. Możliwe jest monitorowanie pomieszczeń w czasie rzeczywistym za pomocą komputera czy smartfona z dostępem do internetu. Kamerkę oczywiście może wykorzystać również zatroskany losem dziecka rodzic - czy to niemowlęcia, czy też...  nastolatka  ;-). 

Niniejszy tekst będzie pisany z punktu widzenia rodzica nastolatka, ale należy mieć na uwadze, że sięgną po niego również podmioty stosowanej kontroli (czyli nastolatkowie) chcący jak najbliżej zapoznać się z potencjalnym wrogiem, mogącym już niedługo zagościć w ich domostwach zakłócając im niezmącony do tej pory mir domowy (panujący pod nieobecność rodziców).

Tak więc do dzieła - w poznawaniu sprzymierzeńca / wroga?

Urządzenie otrzymujemy w kartowym pudełku o rozmiarach 20cm x 12,5cm x 16,5cm z nadrukami przedstawiającymi zdjęcie kamery, jej funkcje oraz do jakich zastosowań jest ona kierowana. Wśród nich widnieje piktogram podpisany „Baby” co niezbicie dowodzi, że jest ona kierowana również do nadzorowania nastolatków ;-).

Po rozpakowaniu otrzymujemy …. efekt WOW! Mowa to o materiale z którego została wykonana kamerka. na. Nie jest to typowy plastik, ale wyraźnej jakości plastik premium o fakturze matowego zamszu. Bardzo rzadko spotyka się tego typu materiał, a jeżeli już, to w droższych produktach, więc zaskoczenie było jak najbardziej na plus.

W opakowaniu otrzymujemy:

 • bezprzewodowa kamera IP Foscam FI9821P
 • zasilacz 5V, 2A
 • polska instrukcja obsługi (CD)
 • kabel sieciowy RJ-45
 • antena ze złączem RP-SMA
 • wspornik do montażu

Przód kamery wyposażony został w mikrofon znajdujący się za niewielkim otworem znajdującym się powyżej logo firmy oraz głośnik umieszczony po lewej stronie obrotowej głowicy. Wokół soczewki umieszczony został pierścień regulowania ostrości oraz diody IR.

Tył urządzenia to panel interfejsów gdzie odnajdziemy (od lewej):

 • gniazdo zasilania,
 • gniazdo LAN,
 • diodę statusu (zielona),
 • diodę zasilania (czerwona),
 • gniazdo kart microSD,
 • złącze anteny,
 • przycisk WPS,
 • wyjście mini jack,
 • wejście mini jack.

Dioda statusu może sygnalizować:

Stan diodyObjaśnienie
WyłączonaBrak połączenia Wi-Fi
Mruga co 0,2 sekundyKamera gotowa do połączenia z siecią Wi-Fi przy użyciu EZLink (stan domyślny)
Mruga co 0,4 sekundyŁączenie przy użyciu WPS,
Mruga co 1 sekundęPodłączona do sieci Wi-Fi

Przycisk resetu został umieszczony pod spodem urządzenia, w miejscu które po użyciu wspornika montażowego jest przez niego zasłaniane. Trudno ocenić, czy ta lokalizacja jest celowa i ma na celu ukrycie przycisku przez ewentualnymi nastolatkami, czy też jest to po prostu wynik nie do końca przemyślanego umiejscowienia. Resetowanie wymaga przyciśnięcia przycisku przez 10 sekund, zaś koniec procedury sygnalizowany jest dźwiękiem.

Jeżeli kamera ma być elementem bezpieczeństwa, warto pamiętać, żeby nie rejestrować nagrania jedynie na kartę microSD, ponieważ w przypadku włamania, kamera lub przynajmniej karta pamięci, może paść ofiarą włamywacza, pozbawiając nas w ten sposób dowodów. Podobnie rzecz się ma z transmisją obrazu na serwer lub do innych urządzeń. Ważne, aby były to urządzenia nieznajdujące się w jednym pomieszczeniu (lokalu) z kamerą, a najlepiej poza budynkiem (serwer FTP u kolegi, w pracy itp.)

PrzetwornikTyp: CMOS Rozdzielczość: 1280 x 720 pikseli (1 megapiksel) Minimalne oświetlenie: 0 lux
Doświetlanie IR11 diod LED IR Widzialność nocą do 8m Filtr IR – tak (IR CUT)
ObiektywOgniskowa 2.8mm Jasność F:2,4 Kąt widzenia 70 stopni
DźwiękDwukierunkowy Wbudowany mikrofon + wejście mini jack Wbudowany głośnik + wyjście mini jack
Obsługa sieciEthernet 1 x RJ – 45 10/100 Mbps WiFi IEEE 802.11b/g/n, 2,4GHz, zabezpieczenia WEP,WPA, WPA2
ProtokołyIP, TCP, UDP,HTTP, HTTPS, SMTP, FTP, DHCP, DDNS, UPnP, RTSP, WPS, ONVIF
Obsługa poprzezprotokół http, urządzenia mobilne (iOS / Blackberry / Android / Symbian / Windows) oraz telefony wspierające JAVA
Cechy fizyczneMontaż: wolnostojący/sufitowy/ścienny Waga: 350g Wymiary: 117x114x129mm Zakres temperatury pracy: 0° ~ 40°C (32°F ~ 104°F) Zakres temperatury przechowywania: -10° ~ 60°C (14°F ~ 140°F) Zakres wilgotności pracy: 20% ~ 85% bez kondensacji Pobór prądu: 5,5W (max)
InneGłowica obraca się 300° w poziomie, 120° w pionie

Oczywiście jeżeli ktoś dysponuje rejestratorem IP, lub macierzą (np. Synology z pakietem Surveillance Station), dzięki protokołowi ONVIF, może ich także użyć do przechowywania nagrań.

Na kolejnych stronach uruchomimy kamerę, skonfigurujemy i poznamy jej możliwości.