Twój Huawei wciąż nie dostał aktualizacji? Możesz ją wymusić!
Smartfony

Twój Huawei wciąż nie dostał aktualizacji? Możesz ją wymusić!

przeczytasz w 3 min.

Jeśli Twój telefon Huawei lub Honor wciąż nie dostał aktualizacji do nowego Androida mamy łatwe rozwiązanie tego problemu. Wymuś, jeśli nie chce sam!

Jak wymusić aktualizację smartfonów Huawei oraz Honor - poradnik

Jednym z największych problemów smartfonów z Androidem jest tempo w jakim są aktualizowane. Zazwyczaj na nową wersję systemu trzeba czekać długimi miesiącami, a gdy zostanie ona wypuszczona często okazuje się, że nasz smartfon jej nie wykrywa. Z taką sytuacją spotkałem się w przypadku naszego redakcyjnego Honora 8, który od ponad pół roku nie „widział” jakichkolwiek aktualizacji, choć były one na niego dostępne. Po licznych bojach z czyszczeniem pamięci cache oraz z innymi trikami z odsieczą przybyła aplikacja Firmware Finder, która pozwoliła wymusić zainstalowanie aktualizacji na tym smartfonie.

W tym poradniku opisze w jaki sposób przy jej pomocy można w smartfonach Huawei oraz Honor wymusić aktualizację, tak by pojawiła się ona w ustawieniach systemu. Metodę tę testowałem nie tylko na Honorze 8 lecz również na Huawei Mate 9, Huawei P9 Lite oraz Honor 5X. Procedura ta nie należy do skomplikowanych i co ważne nie utracimy przez nią gwarancji. Szansa zepsucia smartfona jest również praktycznie bliska zeru. Pamiętajcie jednak, że całą procedurę wykonujecie na własne ryzyko.

Czego potrzebujemy?

 • Smartfon Huawei lub Honor z naładowaną baterią
 • Darmowa aplikacja Firmware Finder do pobrania ze Sklepu Play (link do pobrania).
 • Sieć Wi-Fi, do której możemy podłączyć smartfona

Wchodzimy do Sklepu Play i pobieramy na smartfona aplikację Firmware Finder. Po jej ściągnięciu otwieramy ją i przyznajemy jej niezbędne uprawnienia.

W kolejnym kroku „wyciągamy” z lewej krawędzi ekranu menu i wybieramy w nim pozycję „SETTINGS”.

Po przejściu do ustawień zaznaczamy opcję „Use proxy for install”.

aktualizacja huawei honor 1aktualizacja huawei honor 2

Po wybraniu jej aplikacja powinna nas poprosić o ściągnięcie dodatku „Huawei Firmware Finder Proxy”. Klikamy wtedy na opcję „DOWNLOAD ADDON”, po której rozpocznie się sciąganie aplikacji. Postęp pobierania można śledzić w powiadomieniach.

Dodatek instalujemy poprzez dotknięcie powiadomienia potwierdzającego jego ściągnięcie. Alternatywnie możemy go poszukać w folderze z pobranymi plikami w domyślnej przeglądarce pamięci od Huawei pod nazwą „Pliki” lub przy użyciu aplikacji pokroju ES File Explorer lub Astro File Explorer.

aktualizacja huawei honor 3aktualizacja huawei honor 4

Gdy w ustawieniach bezpieczeństwa mamy wyłączoną opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł, smartfon zapyta się czy chcemy ją włączyć. Jest to niezbędne do ukończenia procesu instalacji dodatku. Aby tego dokonać wchodzimy w opcję „Ustawienia”, która pojawi się wraz z komunikatem o zablokowanej możliwości instalacji programów spoza Sklepu Play.

aktualizacja huawei honor 5

Po kliknięciu w nią zostaniemy od razu przekierowani do zakładki „Zabezpieczenia”, w której musimy zaznaczyć opcję „Nieznane źródła”. Gdy ją włączymy możemy wrócić do okna instalacji kilkukrotnym wciśnięciem przycisku „wstecz”.

aktualizacja huawei honor 6aktualizacja huawei honor 7

Po zainstalowaniu dodatku „Firmware Finder Proxy” wchodzimy do ustawień sieci Wi-Fi. Przytrzymujemy klika sekund palec na sieci, do której jesteśmy aktualnie podłączeni, aż do momentu gdy pojawi się menu kontekstowe. Po jego rozwinięciu wybieramy w nim opcję „Modyfikuj sieć

aktualizacja huawei honor 8

W ustawieniach sieci wybieramy pozycję „Pokaż opcje zaawansowane”, a następnie w okienku „Ustawienia serwera proxy” wybieramy pozycję „Ręcznie”.

W kolejnym kroku w pole „Nazwa hosta serwera proxy” wpisujemy „localhost”, a za numer portu serwera proxy wpisujemy „8080”. Wprowadzone zmiany zapisujemy.

aktualizacja huawei honor 9

Po modyfikacji ustawień sieci Wi-Fi wracamy do aplikacji „Firmware Finder”. Po jej otwarciu klikamy na ikonkę znajdującą się w prawym, dolnym rogu ekranu, która odświeża listę dostępnych na naszego smartfona romów. Po chwili powinny się ukazać wszystkie pełne systemy oraz aktualizacje dostępne na serwerach Huawei. Klikamy na interesujący nas plik i wybieramy opcję „Send Firmware To Updater

aktualizacja huawei honor 10aktualizacja huawei honor 13

Gdy wykonamy tę czynność przechodzimy do ustawień telefonu i szukamy w nich pozycji „Aktualizacja systemu”. Wybieramy ją, a naszym oczom powinna ukazać się dostępna aktualizacja, którą wcześniej wybraliśmy.

aktualizacja huawei honor 11

Po rozpoczęciu pobierania warto wrócić do ustawień sieci Wi-Fi i przywrócić jej konfigurację do początkowych wartości, aby uniknąć błędów związanych z połączeniem sieciowym.

Co zrobić gdy aktualizacja nie chce się zainstalować?

Często po pobraniu aktualizacji okazuje się, że jej uwierzytelnienie nie powiodło się i nie można jej zainstalować. Może to oznaczać, że wybrana paczka z aktualizacją nie jest przeznaczona dla wersji systemu aktualnie zainstalowanej na smartfonie.

aktualizacja honor huawei niepowodzenie

Problem ten można rozwiązać 3 sposobami:

 • Sukcesywna instalacja wszystkich aktualizacji jakie dzielą obecnie zainstalowaną wersję systemu od docelowej, zaczynając od najstarszej, kończąc na najnowszej.
 • Wybranie w Firmware Finder jedynie plików oznaczonych jako „FullOTA-MF-PV” lub „FullOTA-MF”. Są to pełne systemy, które w przeciwieństwie do cząstkowych aktualizacji OTA z reguły wymagają tego jaka wersja systemu musi być aktualnie zainstalowana na smartfonie.
 • Po pojawieniu się aktualizacji wybranie opcji „Pobierz ostatni pełny pakiet” znajdującej się w ukrytym menu, które rozwija się po wciśnięciu trzech kropek umieszczonych w prawym górnym rogu ekranu.

Może się jednak zdarzyć, że błędy w trakcie instalacji wciąż będą powracały niezależnie od stosowanych metod. Może oznaczać to, że Huawei zablokował możliwość aktualizacji tego egzemplarza do wersji systemu, którą chcemy zainstalować lub taka możliwość została zablokowana przez operatora, u którego telefon został zakupiony.

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adamgr
  0
  Nie żebym się czepiał ale pierwsze zdanie:
  "Jednym z największych problemów smartfonów z Androidem jest tępo ..." ????
  Co było TĘPE ? Nóż ? Bo smartfon z nazwy już nie jest tępy.

  A może chodziło o TEMPO ??????
  • avatar
   Far3ll
   -1
   To działa tylko w przypadku, gdy telefon ma dostać aktualizacje, tak?
   Czy ta aplikacja byłaby w stanie wymusić aktualizację, której telefon standardowo nie ma mieć?
   np. Honor 7 do androida 7.0
   • avatar
    Far3ll
    -1
    To działa tylko w przypadku, gdy telefon ma dostać aktualizacje, tak?
    Czy ta aplikacja byłaby w stanie wymusić aktualizację, której telefon standardowo nie ma mieć?
    np. Honor 7 do androida 7.0
    • avatar
     Yurik
     -1
     nowa instrukcja, jeśli nie działa automatycznie w menu dns trzeba wybrać "ręcznie" https://www.youtube.com/watch?v=W0i-turA1gY
     • avatar
      Far3ll
      0
      .
      • avatar
       Globster
       0
       Twój Huawei wciąż nie dostał aktualizacji?
       • avatar
        marcin2468
        0
        A co zrobić jeśli nie mogę dodać serwera proxy do sieci wifii w Honorze 5X?
        Przycisk "Połącz" nie jest aktywny?
        • avatar
         DeathArmy
         0
         Heh, mój Sony Z3c jest "za stary" na 7.0 a p9l otrzyma go bez problemów :(
         • avatar
          tomek7545
          0
          Witam,
          Mi pobiera aktualizację do 70 % po czym pisze że jest problem z siecią, przełaczam na normalne wifi bez proxy, pobiera do końca, i przy aktualizacji wyskakuje wykrzyknik i błąd. Czy coś robie nie tak?
          • avatar
           berger6630
           0
           u mnie po wpisaniu nazwy proxy i numeru nie podświetla się ,,dalej''-honor x5
           • avatar
            truposz98
            0
            mam problem z huawei p9 lite mianowicie postępowałem z instrukcja i system sie uaktualnił problem pojawił sie kiedy chciałem użyć bluetoth nie dało sie go włączyć . czy da sie przywrócić poprzednią wersje systemu ?
            • avatar
             rogau
             0
             Ja sobie własnie kupiłem Huawei p9 w matrixmedia i miałem ten sam problem. Dzięki za odpowiedź:) Przyda się:)
             • avatar
              YoteZ
              0
              Mam Honor7, doszedłem do momentu "Send Firmware.." po kliknięciu pojawia mi się info (nie błąd) o konieczności zmiany w konfiguracji wi-fi (localhost/8080) co zrobiłem na początku - przechodzę do aktualizatora ... i nic nie znajduje. Próbowałem ze wszystkimi nowszymi firmware'ami - bida.
              • avatar
               Andregoth
               0
               Dzięki za artykuł. Posiadam honor 7 lite i dzięki artykułowi mam teraz androida 7. Wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo. Dzięki.
               • avatar
                bolo147258
                0
                a co mam zrobić jak wyszuka mi aktualizację ale nie mam tego "send firmware to updater" ?? mam tylko takie coć: download, check firmware access, get an update through dns (beta) i get an update through proxy ??
                • avatar
                 sobi79
                 0
                 Czy na p30 pro ktoś instalował?