Zdjęcia, aplikacje bankowe, dane logowania - czy są bezpieczne na twoim smartfonie?
Smartfony

Zdjęcia, aplikacje bankowe, dane logowania - czy są bezpieczne na twoim smartfonie?

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 5 min.

Ze smartfona wiele osób korzysta częściej niż z komputera. Przechowujemy na nim mnóstwo prywatnych i służbowych danych, których utrata lub kradzież mogłaby wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Oto jak smartfony Samsung zapewniają Twoim danym bezpieczeństwo.

Jeśli bezpieczny smartfon, to tylko Samsung. Oto dlaczego

Czy powiesz mi gdzie trzymasz swoje najcenniejsze rzeczy? Raczej nie, a już na pewno nie powiesz mi jak mogę się do nich dostać, prawda? Nic w tym dziwnego, bo przecież są to rzeczy, na których Ci zależy. Nie chcesz ich stracić, a nawet nie chcesz by ktokolwiek je przeglądał. To jest Twoje złoto, Twój sejf i Twoje życie. Masz do tego prawo.

Uświadom sobie jednak to, że te najcenniejsze rzeczy często masz na smartfonie. Wydaje się to głupie, ale jeśli się chwilę zastanowić, to w sumie tak jest. Setki haseł do przeróżnych kont (w tym do banku), aplikacje uwierzytelniające, wiadomości tekstowe, dokumenty służbowe i prywatne, dostęp do dysków sieciowych i serwerów, cenne kontakty, rozmowy, zdjęcia, filmy, e-maile, a nawet zdalne sterowanie urządzeniami internetu rzeczy i inteligentnego domu. To tylko część Twoich kosztowności, które trzymasz na smartfonie.

Jeśli bezpieczny telefon, to Samsung Knox

Niepowołany dostęp do tych danych może wyrządzić szkody, których konsekwencje są przerażające. Nie chodzi tylko o kompromitujące zdjęcia, ale w wielu przypadkach również o bezpośrednie szkody finansowe.

Łączność planetarną masz w kieszeni. To wspaniałe, ale...

Budzisz się rano i co robisz? Na te pytanie każdy musi odpowiedzieć sam, ale trend jest nieubłagany: w ciągu pierwszych kilku - kilkunastu minut po przebudzeniu sięgamy po smartfon i już zaczynamy konsumować lub tworzyć treści. Łączność z Internetem masz praktycznie cały czas.

Współczesny smartfon to najbardziej uniwersalny komputer jaki posiadasz. W dodatku mieści się on w kieszeni. Czy to nie piękne?

Bezpieczny smartfon Samsung

Żyjemy w czasach, w których połączysz się z każdym na planecie, masz dostęp do wiedzy zgromadzonej przez ludzkość i rozrywki o każdej porze dnia i nocy, a wszystko czego potrzebujesz, to ta mała płytka z wyświetlaczem, którą możesz schować w kieszeni (a przy okazji równie łatwo ją zgubić). Możliwości są ogromne, ale niebezpieczeństwa też.

Dane prywatne i firmowe

Obecnie w dobie smartfonów dual SIM wiele osób korzysta z jednego telefonu do celów prywatnych i służbowych. Stwarza to ogromne zagrożenie jeśli smartfon nie jest odpowiednio zabezpieczony. Przenikanie dwóch stref - firmowej i prywatnej może powodować luki w bezpieczeństwie, które bardzo chętnie wykorzystają cyberprzestępcy.

W końcu na prywatnym telefonie często instalujemy niesprawdzone aplikacje i gry, które mogą np. rejestrować i wysyłać hasła lub dane adresowe.

Galaxy Note 10

Zdrowy rozsądek + dobry smartfon = bezpieczne dane

Jak zminimalizować ryzyko nieupoważnionego dostępu do naszych danych na smartfonie? Najlepiej połączyć dobre nawyki i profilaktykę z odpowiednim sprzętem.

Tak, tak, smartfon ma ogromne znaczenie, bo jeśli jego system nie opiera się na bezpiecznej podstawie, to nawet najlepsze nawyki z naszej strony nie pomogą. Znakomitym przykładem są smartfony Samsung Galaxy wyposażone w technologię Samsung KNOX - testowaną od lat, sprawdzoną i bezpieczną również do użytku w firmie.

smartfon do pracy Galaxy Note 10

Na co zwracać uwagę, by smartfon był bezpieczny?

Przed nami gorące okresy zakupowe, takie jak Czarny Piątek, Cyber Poniedziałek i oczywiście szał zakupów "pod choinkę". Zachowajcie więc ostrożność i postarajcie się wziąć pod uwagę poniższe wytyczne, by mieć spokojną głowę później - w czasie używania telefonu.

 • Kupuj smartfon z wiarygodnego źródła - Chodzi o to, by mieć pewność, że system nie był modyfikowany w niebezpieczny sposób. Większość osób nie potrzebuje np. odblokowanego dostępu do root'a, który może oznaczać duże zagrożenie dla bezpieczeństwa danych (i w ogóle całego systemu).
   
 • Instaluj najnowsze aktualizacje systemu - Kupuj sprzęt od producenta, który wypuszcza regularne aktualizacje i instaluj je niezwłocznie. Dzięki temu poza nowymi funkcjami dostajesz też poprawki bezpieczeństwa. Jest to konieczny krok, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych.
   
 • Ustaw trudne hasło - To podstawa bezpieczeństwa w smartfonie. Hasło powinno być skomplikowane i zawierać wielkie oraz małe litery, a także cyfry. Jeśli używasz PIN'u, to warto ustawić sześciocyfrowy. W żadnym wypadku nie powinien być związany z jakąkolwiek datą z Twojego życia (np. urodziny, imieniny, ślub itp.)

hasłoodciski palców

 • Używaj bezpiecznej biometrii - Cała linia smartfonów Samsung Galaxy oferuje funkcję biometrycznego uwierzytelniania. Dzięki temu odblokowując telefon lub logując się do niektórych aplikacji nie musisz wpisywać hasła ani PIN'u. Biometria jest szybka i wygodna.
   
 • Instaluj tylko sprawdzone aplikacje - Nie tylko nie warto ryzykować instalowania aplikacji spoza oficjalnych sklepów Google Play i Galaxy Store, ale też nie warto ufać każdej aplikacji jaką znajdziecie w sklepach. Opierajcie się na opiniach, ocenach i własnych doświadczeniach, a także zaufanych recenzjach.
   
 • Łącz się tylko z zaufanymi i zabezpieczonymi sieciami Wi-Fi - Bo nigdy nie wiesz, kto monitoruje taką sieć i w jaki sposób używa danych przez nią przesyłanych.

najbezpieczniejszy smartfon - Samsung

 • Aktywuj funkcję odnajdowania smartfonu - Możesz go zlokalizować po zgubieniu lub kradzieży.
   
 • Nie podłączaj niesprawdzonych urządzeń peryferyjnych - Chodzi tutaj nie tylko o dodatkowy sprzęt sieciowy i akcesoria, ale również o pamięci, które mogą być zainfekowane wirusem.
   
 • Stosuj dodatkową ochronę - Wydziel przestrzeń w pamięci, która będzie dodatkowo chroniona dzięki funkcji Mój Sejf.

Gdy bezpieczeństwo jest najważniejsze - Samsung Knox

System postawiony na mocnych fundamentach technologii Samsung Knox to podstawa bezpieczeństwa stosowana w smartfonach Samsung Galaxy.

W raporcie firmy Gartner z maja 2019 platforma Knox określona została jako silna w 27 z 30 kategorii. Jeśli chodzi o zarządzanie bezpieczeństwem w korporacji Knox w każdej kategorii został określony jako silny. Warto też dodać, że oceniany był Knox w wersji 3.2, a obecnie dostępna jest jeszcze bardziej dopracowana wersja 3.4 (lub nowsza). Oferuje ona znakomitą ochronę przez włamaniami, złośliwym oprogramowaniem i wieloma innymi niebezpieczeństwami.

Samsung Knox
źródło grafiki: samsung.com

Ważne jest też to, że poziom tego bezpieczeństwa oferowanego przez Knox można rozszerzyć.

Mój Sejf - przydatny jeśli używasz smartfonu prywatnie i do pracy

Zabezpieczony system odgrywa ważną rolę, ale to nie znaczy, że wewnątrz tego systemu nie można stworzyć przestrzeni chronionej jeszcze bardziej.

Samsung Mój Sejf

Samsung oferuje nam funkcję Mój Sejf, czyli wydzieloną przestrzeń dla najwrażliwszych danych. Jeśli używasz służbowego telefonu do prywatnych celów (lub odwrotnie), to Mój Sejf jest w zasadzie koniecznością. Skutecznie zabezpiecza, a przy tym jest bardzo łatwy w użyciu.

Wyobraź sobie tę przestrzeń jako dodatkowy, silnie zabezpieczony profil użytkownika. Możesz w nim trzymać ważne dokumenty (np. służbowe), a także używać aplikacji zupełnie niezależnie od podstawowego profilu.

Innymi słowy w funkcji Mój Sejf możesz odbierać np. służbowe e-maile i używać aplikacji, które mają dostęp do korporacyjnych serwerów, a wszystkie te dane będą zupełnie niewidoczne w profilu prywatnym. Oczywiście dostęp do Mojego Sejfu jest chroniony hasłem lub biometrycznie.

Mój SejfSamsung Mój Sejf

Bezpieczne hasła, pliki i ustawienia w chmurze - Samsung Cloud

Samsung oferuje użytkownikom swoich smartfonów darmową chmurę o pojemności 15 GB z możliwością dokupienia znacznie większej przestrzeni - np. 50 GB za około 5 zł miesięcznie lub 200 GB za 13 zł/m-c.

Chmura ma bardzo istotne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa danych. Będą w niej przechowywane kopie zapasowe danych z Twoich urządzeń mobilnych Samsung, więc w razie uszkodzenia lub przesiadki na nowy model masz pewność, że nie zginą.

Samsung Cloudsynchronizacja z chmurą Samsung

Bardzo istotna jest też funkcja Samsung Pass, która przechowuje Twoje dane logowania. Dzięki niej nie musisz pamiętać wszystkich haseł i loginów - Twój smartfon będzie pamiętał je za Ciebie. Wystarczy, że przyłożysz palec do czytnika lub telefon rozpozna Twoją twarz za pomocą specjalnego skanera.

To znacznie prostsze i szybsze, a wciąż bezpieczne. Dzięki Samsung Pass zalogujesz się nie tylko do stron internetowych, ale też aplikacji. Twoje dane są chronione przez Samsung Knox.

Samsung Pass

Znajdź swój skradziony lub zgubiony telefon

Skoro już mowa o usługach w chmurze, to nie można zapomnieć o kolejnej rzeczy, która może się przydać. Chodzi o funkcję Znajdź Mój Telefon.

Dzięki niej nie tylko szybko i precyzyjnie zlokalizujemy zgubiony lub skradziony smartfon, ale też możemy go zablokować, zadzwonić na niego, śledzić lokalizację, wydłużyć czas pracy na baterii, a nawet utworzyć kopię zapasową.

Znajdź Mój Telefon Samsung

Telefon wpadł do jeziora? Uratuj chociaż dane!

Jeśli sądzimy, że szanse na odzyskanie telefonu są niewielkie, bo na przykład wpadł do jeziora i nie jesteśmy w stanie do niego dotrzeć (ale wciąż działa bo jest wodoszczelny), to można wykonać kopię zapasową danych na nim zgromadzonych. W ten sposób uratujemy chociaż ważne dane i będziemy mogli przenieść je na nowy smartfon.

Samsung Galaxy Note 10

Liczy się bezpieczeństwo i zaufanie

Dane są często znacznie cenniejsze niż sprzęt na którym je przechowujemy, a coraz więcej cennych informacji trzymamy na smartfonie. Wiele osób używa go częściej niż komputera. Wystarczy dodać dwa do dwóch, by zrozumieć, że telefon to nie zabawka, lecz poważne narzędzie, o którego bezpieczeństwo trzeba dbać.

Nasz rozsądek i przemyślane działania są bardzo ważne, ale istotna jest również dobra i wiarygodna platforma, na której można postawić bezpieczny system.

Taką wiarygodność i zaufanie w świecie smartfonów zapewnia Samsung, dzięki solidnym i sprawdzonym technologiom oraz usługom, których rdzeń stanowi Samsung Knox. Osobom, którym zależy na bezpieczeństwie danych zdecydowanie warto polecić smartfony z rodziny Samsung Galaxy.

Galaxy Note 10 - dobry telefon do firmy

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung.

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  człowiek-taboret
  9
  Czemu takie gówno tu publikujecie, skoro jeszcze parę dni temu pisaliście o wtopie ze skanerem linii papilarnych?
  Rozumiem, że kasa się zgadza, ale godności za to nie odkupicie.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   To mówimy o tych bezpiecznych Samsungach? https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=e-uG8ZO28hU
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    też mnie zastanawia ten artykuł reklamowy. jest w nim ogromna ilość wiader wody, a konkretów brak. brak jest też konkretów odnośnie testów bezpieczeństwa.

    a tak naprawdę żaden współczesny smartfon nie ma skutecznej, bezpiecznej strefy przetwarzania. bankowanie na smartfonie jest po prostu niebezpieczne i tyle. w razie wtopy bank wyciągnie punkt regulaminu, w którym jest zapisana dbałość klienta usługi o bezpieczeństwo itp. więc czemu na smartfonie są podejrzane gry? no właśnie. smartfony są dziurawe jak sito. bez problemu można się włamać odpowiednio spreparowanym SMS, ale aby on przeszedł, trzeba ominąć operatora i zbliżyć się do właściciela z walizką robiącą za BTS. Tak zgadza się, to jest nielegalne. i co z tego skoro możliwe? tylko czekać na okazję.
    • avatar
     develoop
     0
     Żadne urządzenie cyfrowe nie będzie nigdy bezpieczne.
     • avatar
      Greg-M6
      0
      Mam nadzieje, ze NIKT nie uwierzy w takie glupoty: szczegolnie typu "to tylko Samsung"
      Rozumiem, ze profit ze sponsoringu musial byc duzy skoro Benchmark.pl stawia na szali swoja wartosc.
      Co jak co, ale wlasnie najprosciej o brak bezpieczenstwa z kazdym Androidowym smartfonem, a
      szczegolnie Samsungowym (chociazby z racji faktu iz jest jednym z najbardziej powszechnych tel.)
      PS: Dobry i prosty przyklad podal uzytkownik @BrumBrumBrum w jednym z tutejszych komentarzy.
      • avatar
       kamil098
       0
       nigdy nie ma pewnosci co bo bezpieczenstwa w tel ale to zalezy od czynnika ludzkiego ze kradna nam dane , sam mam Key2 od blackberry firmy która stworzyła noxa i ich telefon wydaje mi sie najbardziej zabezpieczonym na rynku przed kradzieza danych