Najlepszy obiektyw do filmowania - TOP 5
Foto

Najlepszy obiektyw do filmowania - TOP 5

przeczytasz w 4 min.

Chcesz filmować i oczekujesz świetnej jakości obrazu, plastyki lepszej niż to co oferują najlepsze smartfony. Oto wybór najciekawszych obiektywów do filmowania dla aparatów systemowych takich jak Canon, Nikon czy Sony.

Obiektyw to równie ważny co korpus aparatu (ew. korpus kamery) element zestawu fotograficznego (filmowego), a jego własności w nie mniejszym stopniu decydują o jakość uzyskiwanego obrazu. W przypadku wideo realizowanego lustrzanką bądź bezlusterkowcem, obiektym jest nawet jeszcze bardziej krytycznym elementem, bo nie ma tu miejsca ani czasu na pomyłki.

Jaki dobry obiektyw do filmowania?

W naszym poprzednim zestawieniu proponowanych obiektywów proponowaliśmy te, które sprawdzą się przy fotografii portretowej. Czy można je użyć również do filmowania? Odpowiedź będzie twierdząca, bo obiektyw to obiektyw, ale są sprzęty lepiej spełniające wymagania filmowców. Oczywiście w tym przypadku mówimy o dostępnych w rozsądnej cenie akcesoriach, odkładając na bok zaawansowane i bardzo drogie konstrukcje, które wymagają inwestycji nie tylko kwotowej, ale również ze względu na potrzebną infrastrukturę.

Najlepsze obiektywy do filmowania

W czym obiektyw systemowy jest lepszy od obiektywu w smartfonie

Filmowanie aparatami systemowymi to rzecz, z którą mamy do czynienia od dawna. Tak dawna jak filmować potrafiły smartfony. Te dziś podkopują pozycję aparatów cyfrowych w tradycyjnych zastosowaniach, ale to samo czynią również w świecie filmu. Co zatem może systemowy obiektyw do filmowania zaoferować, czego mniejsi nie potrafią?

Obiektyw - filmowanie bezlusterkowiec

Po pierwsze obiektyw połączony jest z aparatem wyposażonym w duży sensor. Choć to cecha nie obiektywu, ale właśnie dzięki temu uzyskamy lepsze rezultaty w słabszym oświetleniu, z którym możemy nie tak rzadko mieć do czynienia realizując nasze filmowe projekty. Poza tym, gdy korzystamy z mocno otwartej przysłony dostajemy ładne rozmycie tła, powstające całkowicie w sposób naturalny, a nie za sprawą zabiegów sprzętowo-programowych jak to ma miejsce w nowszych smartfonach. Sam obiektyw oferuje też lepszą konstrukcję niż niewielkie szkło w smartfonie.

Obiektyw do filmowania, a profesjonalny obiektyw filmowy?

Nasze zestawienie celuje w użytkowników, którzy chcą filmować, ale jeszcze nie zakładają studia filmowego. Dlatego nasze obiektywy to sprzęt najczęściej pozbawiony cech typowego obiektywu filmowego. Nadaje się zarówno do filmowania jak i fotografowania. Tym co je wyróżnia to konstrukcja zapewniająca cichą i szybką pracę.

Kamera RED i obiektyw filmowy
Obiektywy filmowe to spora już inwestycja, ale są marki, które oferują tańsze i przyzwoite rozwiązania tego typu

Profesjonalny obiektyw filmowy wyposażony jest ponadto w niezależne i precyzyjne pierścienie do ręcznej regulacji przesłony, stopnia rozmycia tła, ostrości. Poza tym konstrukcja takich obiektywów gwarantuje zachowanie rozmiaru w trakcie ogniskowania czy zoomowania, a także wprowadza takie elementy jak zębatki, dla płynnego sterowania ich ustawieniami.

Nasze propozycje obiektywów do filmowania

Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych obiektywów do filmowania. Nie jest to ostateczny wybór, bardzo wiele zależy od tego jaki charakter będą miały nasze filmy, ale nasze zestawienie to dość uniwersalny wybór przy zachowaniu rozsądnej ceny. Proponowane obiektywy są dopasowane do danego systemu foto, ale najczęściej znajdziemy ich odpowiedniki u innych producentów o podobnych, a nawet tych samych parametrach. Z kolei Sigma czy Samyang (znany też jako Rokinon) oferują produkty dla wielu systemów.

Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Obiektyw Sigma z serii DC trafi w gusta filmujących aparatami z sensorami APS-C (jest także wersja dla systemu Mikro 4/3), a tych nie brakuje. Efektywny zakres ogniskowych to od 27 do 52 mm, a to czyni ten obiektyw wysoce uniwersalnym przy zachowaniu dużej jasności. Obiektyw wyposażono w cichy i szybki silnik ultradźwiękowy (HSM) oraz dziewięciolistkową przysłonę. Konstrukcja przeciwdziała powstawaniu wad obrazu i pozwala oczekiwać wyjątkowej ostrości obrazu.

Najważniejsze cechy:
 • Typ obiektywuzmiennoogniskowy, szerokokątny
 • Ogniskowa18-35 mm
 • Wartość przysłony (min)16
 • Minimalna odległość ostrzenia0.28 m

Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Nawet jeszcze całkowicie nieobeznany z filmem użytkownik, o niesprecyzowanych planach na przyszłość, może spróbować swoich sił bez dużych nakładów finansowych. Tę możliwość zapewni w przypadku systemu Canon prosty obiektyw dla lustrzanek z sensorem APS-C. Nie jest on zbyt jasny, ale nie zabrakło w nim stabilizacji obrazu i cichego oraz precyzyjnego silnika krokowego, elementów przydatnych filmującym aparatem bez dodatkowych akcesoriów i zdających się często na automatykę.

Najważniejsze cechy:
 • Typ obiektywuzmiennoogniskowy, standardowy
 • Ogniskowa29-88 mm
 • Wartość przysłony max4
 • Wartość przysłony (min)32
 • Minimalna odległość ostrzenia0.25 m

Samyang Cine 85mm T1.5

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Ten, a także 35 mm jego wariant, obiektyw to tania propozycja dla osób, które poszukują manualnego obiektywu o cechach profesjonalnego sprzętu filmowego. To obiektywy cenione zarówno przez wideoblogerów jak i twórców klasycznych form filmowych. Dostępny w wersjach dla różnych systemów foto-wideo. W przypadku 85 mm szkła dostajemy bardzo dobrą ostrość, pięknie rozmyte tło, a to oznacza że sprawdzi się ono przy filmowaniu scen, w których koncentrujemy się na konkretnym motywie.

Najważniejsze cechy:
 • Typ obiektywustałoogniskowy, teleobiektyw
 • Ogniskowa85 mm
 • Wartość przysłony max1.5
 • Wartość przysłony (min)22
 • Minimalna odległość ostrzenia110 m

Sony E 50mm f/1.8 OSS

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Aparaty Sony oferują wiele funkcji, które zachęcają do ich wykorzystania przy filmowaniu. Jeśli nie jesteście jeszcze zdecydowani co będzie przewodnim tematem waszych filmów, dobrym wyborem jest 50 mm obiektyw. Ma dużą jasność i wbudowany mechanizm optycznej stabilizacji. Nie jest to seria G Master, ale będziecie zadowoleni. Nie tylko z ceny, ale i jakości obrazu.

Najważniejsze cechy:
 • Typ obiektywustałoogniskowy
 • Ogniskowa50 mm
 • Wartość przysłony max1.8
 • Wartość przysłony (min)22
 • Minimalna odległość ostrzenia0.39 m

Nikon Nikkor 50mm f/1.8G AF-S

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Ten sam obiektyw proponowaliśmy przy okazji zestawienia szkieł portretowych. Jest to tak prosta, a zarazem dobra konstrukcja, że również filmujący docenią jej zalety. W tym praktyczną ogniskową, niewielkie rozmiary, które ułatwią umieszczenie i ustabilizowanie aparatu z tym obiektywem na statywie lub co bardziej prawdopodobne na gimbalu. Jest to obiektyw konstrukcyjnie dedykowany aparatom pełnoklatkowym, ale nie stoi nic na przeszkodzie by użyć go również z aparatami APS-C. Tym razem jednak będzie to już około 75 mm, a przy filmowaniu to już wymagająca zaplanowanego scenariusza ogniskowa. Podobny obiektyw ma w swojej ofercie Canon.

Najważniejsze cechy:
 • Typ obiektywustałoogniskowy
 • Ogniskowa50 mm
 • Mocowanie obiektywuNikon F
 • Wartość przysłony max16
 • Minimalna odległość ostrzenia0.45 m

Nikkor Z 24-70 f/2.8 S

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

To kolejny obiektyw, który doskonale sprawdzi się zarówno przy fotografowaniu jak i filmowaniu. W przypadku filmujących możemy tu oczekiwać uniwersalnego zakresu ogniskowych (od szerokiego kąta na 24 mm do początków tele przy 70 mm), zachowania wysokiej jakości obrazu w całym kadrze i sprawnej pracy elementów mechanicznych. Obiektyw dedykowany jest pełnoklatkowym bezlusterkowcom Nikon Z, podobne konstrukcje oferuje każdy liczący się producent aparatów jak i filmy niezależne.

Najważniejsze cechy:
 • Typ obiektywuzmiennoogniskowy, standardowy
 • Ogniskowa24-70 mm
 • Wartość przysłony max2.8
 • Wartość przysłony (min)22
 • Minimalna odległość ostrzenia0.38 m

Najatrakcyjniejszy obiektyw do filmowania naszym zdaniem to:

Chciałbym tu napisać, że każdy 50mm obiektyw o jasności f/1,8, który stanowi atrakcyjniejszą cenowo, a wciąż świetną i tanią ofertę. Byłoby to powtarzanie oświadczenia z wyboru obiektywów portretowych i choć słuszne, to zdecydowałem się wyróżnić obiektyw Sigma 18-35 mm. Sprawdza się on szczególnie dobrze w sytuacjach, gdy korzystamy z ogniskowania w trybie Live View, a z takim reżimem pracy mamy do czynienia filmując.

Sigma 18-35 mm f/1.8

Sigma gwarantuje świetną jakość obrazu i kąt widzenia od szerokiego do standardowego przy dużej jasności f/1,8. Nie uzyskamy tu mocno rozmytego tła, ale uniwersalność tego szkła rekompensuje niedostatek zakresu ogniskowych. 

Może cię też zainteresować:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  leto1987
  0
  Przecież wiadomo że najlepszy system do filmowania to iphone 11.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Pamiętajmy jednak o tym że żębatki na obiektywie muszą być nie tylko oddalone od korpusu czy czoła obiektywu (nie zainstalujemy wtedy mateboxa.), ale też odpowiednio oddalone od siebie żeby to miało sens, jeżeli są koło siebie musimy instalować follow'y po przeciwnych stronach.