Serwery plików NAS

Karta WLAN - D-Link DWL-G122 USB - rozmiar mówi sam za siebie

przeczytasz w 2 min.

Stojąc po raz pierwszy przed wyborem karty WLAN na USB, wyszedłem  z  założenia, że sprzęt firmowy zwykle jest lepszy (leprze parametry, sterowniki). Robiąc  porównanie cenowe poszedłem na kompromis, umiarkowana cena mówi o tym, że nie jest to raczej sprzęt „profesjonalny”, ale nie jest to też „pierwsza z brzegu” karta. I tak mój wybór padł na D-Link DWL-G122.

Typ urzadzenia

adapter USB

Port LAN

brak

Zlacze anteny zewnetrznej

brak

Maksymalna moc nadajnika dla 802.11b

16 dBm

Maksymalna moc nadajnika dla 802.11g

14 dBm

Szyfrowanie

 •  64/128 bit WEP

 
 

 •  WPA (TKIP) - WiFi Protected Access

Dostepne szybkosci transmisji

 •  54 Mb/s, 48 Mb/s, 36 Mb/s, 24 Mb/s, 22 Mb/s, 18 Mb/s, 12 Mb/s, 11 Mb/s, 9 Mb/s, 6 Mb/s, 5,5 Mb/s, 2 Mb/s, 1 Mb/s.

  

Tryb pracy

 •  ad-hoc, infrastruktury

  

Czestotliwosc

2.4 - 2.4835 GHz

Wireless chipset

Realtec RT2570

Modulacja

 •  DBPSK,  DQPSK, CCK, OFDM

Obslugiwane protokoly i standardy

 •  IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbps, 2.4GHz

 

 •  IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbps, 2.4GHz

 

 •  USB 2.0 kompatybilne z USB 1.1

Obslugiwane systemy operacyjne

 •  Ms Win 2000, ME, XP

Wyposazenie standardowe

kabel USB

Szer./Wys./Głęb.

23/6,3/75 mm

Masa netto

4,4 g.

Pierwsze wrażenie jest naprawdę dobre. Karta zapakowana jest w sztywne kartonowe pudełko, dodatkowo zabezpieczone folią zgrzewaną na gorąco. Zawartość pudełka jest jeszcze lepsza, poza urządzeniem znajduje się w nim: instrukcja instalacji (w języku polskim), warunki gwarancji (również pl.), karta gwarancyjna, płyta ze sterownikami i przedłużacz USB.

Warto na chwilę zatrzymać się na przedłużaczu, bo nie jest to kawałek zwykłego kabla. Gniazdo ma umieszczone w podstawie skierowane do góry co ułatwia spolaryzowanie anteny, same gniazdo ma optymalne rozmiary i jest dodatkowo odciążone.

No to podłączamy urządzenie, najpierw aplikacja jest po angielsku, ale po wybraniu „Install Driver”, mamy możliwość wyboru języka ojczystego i dalej instalacja przebiega już w tym języku. Instalacja sterowników  jak się spodziewałem nie przyniosła żadnych problemów, następnie krótka konfiguracja i ….

Urządzanie znajdowało się od routera (Pentagram Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus P 6331-6)jakieś 15 metrów w poziomie i 3 w pionie, aby złapać stabilny zasięg przydał się wcześniej wspomniany przedłużacz, w obrębie 1,5 metra od komputera znalazłem tylko jedno takie miejsce. Oczywiście prędkość jaką uzyskałem to 1 Mb/s. W tym samym pomieszczeniu identycznie było z laptopem z wbudowaną już kartą wlan.  

Podsumowując karta ta jeśli chodzi o wydajność niczym nie różni się od tych standardowo montowanych w laptopach. Gdybym jeszcze raz miał wybierać, kupił bym kartę dwukrotnie droższą a oferującą lepszy zasięg. W warunkach w których ją sprawdzałem (czyli typowy domek jednorodzinny) okazała się za słaba, nie jest to więc produkt uniwersalny, polecam jedynie przy małych odległościach.

PS.

Anteny przy routerach mają zwykle polaryzację pionową, a w poziomie jedynie 12 stopi zasięgu. W przypadku dużej różnicy w poziomie pomiędzy urządzeniami dobrze jest antenę w jednym z nich przechylić lekko na bok w kierunku drugiego urządzenia, poprawa jakości sygnału może być znacząca

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Może być, ale "leprze" razi w oczy ;)