Klawiatury

Klawiatura A4Tech KX-6MU X-STRUCTURE

przeczytasz w 2 min.

Każdy kto pracował na klawiaturze za mniej niż 15 zł, wie jaka to jest udręka. Wśród wszystkich wydatków związanych z komputerem, nowa klawiatura schodziła na dalszy plan, aż w końcu pojawiła się taka, która przykuła moją uwagę. Spełniła one kilka warunków: niska cena, płaska, dodatkowe klawisze, ciemna kolorystyka, standardowy układ klawiszy.

A4-Tech do królów jakości nie należy, a jeśli klawiatura jest tak tania, jak to się może skończyć? Zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Nie ma się za bardzo przyczepić co do jakości materiałów. Obudowa jak i klawisze nie zostały zrobione z żadnych tandetnych plastików. Klawisze nie gibają się, są w całkiem sztywnej pozycji, a ich klik jest przyjemny i umiarkowany. Zastosowano tu prawdziwą notebookową strukturę klawiszy, nie tak jak w przypadku poprzednika, gdzie zmieniła się tylko jego wysokość. Dzięki temu dźwięk pisania nie jest już uciążliwy dla nikogo z otoczenia, wręcz przeciwnie klik ten może wydawać się przyjemny wielu osobom. No ale jak można się było spodziewać, kryje się tu parę wad. Nie mamy tu jakości klawiatury z drogiego notebooka, jest pewna różnica, ale nikt nie powinien być zawiedziony z osiągnięcia tej firmy. Odczuć można, że klawisze lewe (np. QAZ) i prawe (PLM), wydają inny dźwięk przy klikaniu. Z jednego dźwięku do drugiego stopniowo przechodzi, gdy wduszamy kolejno klawisze w linii poziomej, coś jak cymbałki ;) Klawisze chodzą w 90% równo, pamiętam, że z wduszaniem któregoś miałem problem, bo był oporny, ale skoro już nie wiem, który to był, to łatwo można się przyzwyczaić.

Klawiatura została dobrze skomponowana, różne elementy dobrze spasowane, stabilnie trzyma się podłoża, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w dynamicznych grach multiplayer. Niestety, nie posiada wystawianych nóżek, więc nie podwyższymy klawiatury. Klawisze dodatkowe zamontowano w plastiku imitującym drewno, na moim biurku stylowo i elegancko to wygląda.

Klawiszy funkcyjnych jest 14 + potencjometr głośności. 5 służy do multimediów, 9 do Internetu, które oczywiście możemy dostosować do własnych potrzeb dzięki sterownikom. Te niestety trzeba znaleźć na stronie w pudełku ich nie znalazłem. Klawisze te ogólnie wciska się dobrze, nie sprawiają większych oporów, tylko z klawiszem włączającym następny utwór w odtwarzaczu pojawił się problem. Aby go unikać muszę naciskać jego prawą cześć dla chcącego nic trudnego. Dodam, że by klawisze działały w Winampie konieczne są sterowniki. Niestety, potencjometr działa tylko przy wyjściu audio klawiatury. Właśnie, klawiatura ma gruby kabel, zakończony wejściem PS/2, USB, mic i audio. Końcówka audio składa się z wejścia, podpinanego do karty dźwiękowej, oraz wyjścia, gdzie możemy podpiąć wzmacniacz. Do tego dochodzi wyjście audio z boku klawiatury, gdzie podłączam słuchawki dla mnie rewelacja! Już nie muszę nurkować pod biurko, by przełączać pomiędzy kolumnami a słuchawkami, obie rzeczy mogę mieć podpięte na raz, poza tym spadek jakości do drastycznych nie należy. Dodatkowy port USB pod ręka też się przydaje, wygodne zwłaszcza do pendrive'a.

Ta klawiatura znacznie ułatwia pracę przy komputerze. Mam wrażenie pracy na jakimś droższym produkcie. Multimedialne klawisze, wygodne i szybkie pisanie, wyjście audio, mikrofon, USB i to wszystko a nawet więcej za tak małe pieniądze brzmi to jak cytat z TV Sklepu, ale takie właśnie są moje odczucia.

A4 Tech ostatnio pozytywnie mnie zaskakuje ich produkty stają się lepsze i już stoją wyżej niż reszta tanich firm, gonią Logitecha i inne drogie firmy. Jeśli jednak ktoś ma zamiar narzekać na każdy mały błąd, niech zainwestuje w drogie firmy, całkiem możliwe, że będzie zadowolony, choć gwarancji nie ma.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Każdy kto pracował na klawiaturze za mniej niż 15 zł, wie jaka to jest udręka.

    ja sie tam nie mecze na takowej, a pisze nadwyraz sporo. i stawiam znaki przestankowe ;-)