Oprogramowanie

Krótki poradnik jak szybko zoptymalizować system.

przeczytasz w 2 min.

Co zrobić, nowy komputer zaczyna wolno pracować? To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób. Nie jest to od razu powód,aby oddawać komputer do serwisu lub rozbudowywać go. Zacznijmy od optymalizacji systemu. Poradnik dla systemów Windows 2k/XP/Vista.

Czyszczenie rejestru systemu:

Jest wiele programów do czyszczenia rejestru systemu. Darmowym programem jest CCleaner. Posiada on możliwość czyszczenia rejestru systemu, oczyszczanie dysku i usuwania niepotrzebnych programów.

Obsługa: Po uruchomieniu programu wciśnij z lewej strony okna „Rejestr” następnie zaznacz elementy które program ma przeszukać pod kątem integralności rejestru. Po czym kliknij „skanuj by znaleźć problemy”.

 

Po znalezieniu błędnych wpisów wybierz „Napraw zaznaczone problemy”. Program spyta czy utworzyć punkt przywracania, najlepiej wybrać „tak” i podać lokalizację do zapisania pliku rejestru. W razie błędnego działania systemu po czyszczeniu można przywrócić rejestr do stanu sprzed skanowania. Po naprawieniu systemu zaleca się uruchomić ponowie komputer.

Ważna również jest defragmentacja rejestru. Służy do tego darmowy program „Free Registry Defrag”. Po włączeniu wybierz funkcję analizy rejestru. Po sprawdzeniu program wyświetli  wynik.

Następnie wybierz funkcję defragmentacji. Pamiętaj, że po zakończeniu procesu program uruchomi ponownie komputer. Do czyszczenia i defragmentacji rejestru są też programy płatne np. Auslogics BoostSpeed. Posiada on funkcję stałej kontroli i optymalizacji pamięci RAM, wbudowany defragmentator dysków, narzędzie do usuwania programów.

 

Oczyszczanie i defragmentacja dysku:

Do oczyszczania dysku można używać systemowego narzędzia lub skorzystać z narzędzia w programie CCleaner. Aby uruchomić systemowy „oczyszczacz” klinkij Start>Wszystkie Programy>Akcesoria>Narzędzia Systemowe>Oczyszczanie Dysku. Wybierz dysk, który chcesz oczyścić ze zbędnych plików.

 

Zaznacz pozycje których pliki mają być usunięte i kliknij „OK”. System spyta czy wykonać te czynności wybierz „tak”.

W CCleaner z lewej strony okna wybierz „Cleaner”, następnie wybierz pozycje które chcesz oczyścić, kliknij „Analiza”.

 

Po znalezieniu plików naciśnij przycisk „Uruchom Cleaner”. Nad kategoriami są do wyboru dwie opcje „Windows” i „Programy”. Do optymalizacji systemu wystarczy samo skanowanie systemu Windows. Co do skuteczności systemowego cleanera i CCleaner to ten drugi wypada dużo lepiej. Systemowy nie wykrywa tylu plików co CCleaner.

 

Przyspieszanie pracy systemu

Sposobem na poprawienie pracy dysku, czyli aby było mniej „mielenia” jest wyłączenie indeksowania dysku.  Kliknij prawym klawiszem myszy na ikonie dysku systemowego i wybierz właściwości. 

 

Po wykonaniu tej czynności system będzie wolniej wyszukiwał pliki, ale będzie ciszej i oszczędniej.

 

Zmiana interfejsu Windows na klasyczny też trochę przyspieszy pracę, zwłaszcza na starszych maszynach. Pracując na komputerze z Prockiem Pentium 3 500MHz różnica była wyraźna. Na pulpicie kliknij lewym klawiszem myszy i wybierz właściwości. Przejdź do zakładki „wygląd” i z menu „okna i przyciski” wybierz „styl klasyczny Windows”, po czym kliknij „zastosuj”.

 

W systemie Windows Vista styl klasyczny również zwiększy czas pracy na baterii bo jak wiadomo interfejs Visty jest wymagający co do grafiki.

 

Często w autostarcie jest wiele nie potrzebnych elementów. Jak się ich pozbyć? Kliknij na start menu i wybierz „uruchom”. Wpisz „msconfig” i przejdź do zakładki „uruchamianie”. Odznacz nie potrzebne elementy. Jeśli nie jesteś pewny jakiejś aplikacji nie odznaczaj!

 

Wyłączenie niepotrzebnych aplikacji przyspieszy uruchamianie systemu.

To taki krótki poradnik. Te kilka czynności może na prawdę podnieść wydajność systemu.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Bardzo fajny poradnik ale o defragmentacji chyba zapomniałeś:)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przyjemna recka, ale mało odkrywcza. Z pewnością przyda się niedoświadczonym użytkownikom.
   • avatar
    Dragon
    0
    O ile sie nie mylę to komenda msconfig nie działa pod Viśtą (mogę być w błędzie).

    Defragmentacje lepiej przeprowadzać zewnętrznym narzędziem, polecam O&O Defrag.

    Nie ma także informacji o niepotrzebnych usługach włączanych przy starcie systemu (podkreślam usługach).

    W sumie naprawde mało odkrywcza, bo można było się bardziej zagłębić w optymalizację systemu.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Z indexowaniem jest blad , w takim sposob jak tutaj jest przedstawiony nie wylaczymy indexowania nalezy to zrobic w uslugach i zmienic z trybu automatycznego na reczny
     • avatar
      Bartek Żak
      0
      "Co zrobić, nowy komputer zaczyna wolno pracować?"

      Czasem w takich sytuacjach najlepiej wymienić użytkownika ;)
      • avatar
       0
       Cały poradnik całkiem fajny, ale jak ktoś już powiedział mało odkrywczy. Ja mam kilka zastrzeżeń:

       1) Brakuje zakończenia, coś w stylu "Na moim komputerze, czyli ...... nie było zbyt dużego przyśpieszenia, natomiast przy konfiguracji z Pentium III 500MHz był już o wiele bardziej odczuwalny."
       2) Trochę za mało porad - w PCWorld'zie podali o wiele więcej porad jak przyspieszyć system. Mogłeś dodać np. program do usuwania duplikatów z dysku.
       3) No i ta nieszczęsna defragmentacja - uważam, że defragmentatory nie systemowe są lepsze, np. Defraggler, ponieważ defragmentuje także pliki systemowe.
       4) Nie wspomniałeś o czyszczeniu katalogów "Temp", a on się lubi zapychać niepotrzebnymi plikami.

       Dlatego daje 4, uwzględniając wkład pracy.
       Pozdrawiam,