LG 27GK750F - monitor z odświeżaniem 240Hz i AMD FreeSync
Monitory

LG 27GK750F - monitor z odświeżaniem 240Hz i AMD FreeSync

przeczytasz w 2 min.

Test LG 27GK750F – 27-calowego monitora do gier o rozdzielczości Full HD. Model ten wyposażony jest w matrycę typu TN o imponującej częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 240 Hz, czasie reakcji 1 ms oraz wsparcie dla technologii AMD FreeSync.

Ocena benchmark.pl
  • 4,3/5
Plusy

doskonały do gier sieciowych; częstotliwość odświeżania 240 Hz; technologia AMD FreeSync; bardzo dobra ergonomia; wysoka jasność wyświetlacza; dobry kontrast; niezła jakość obrazu

Minusy

przeciętne kąty widzenia; rozdzielczość tylko FHD (niskie ppi); spadek kontrastu po kalibracji

W moje ręce trafił właśnie kolejny monitor LG z gamingowej serii tego producenta. Nie tak dawno na łamach benchmarka pojawił się test LG 32GK850G, czyli 32-calowego monitora z G-Sync i odświeżaniem 144 Hz. Tym razem miałem okazję przetestować coś jeszcze bardziej wyspecjalizowanego.

Co powiecie na monitor do gier o przekątnej 27 cali i rozdzielczości Full HD? Kręcicie z rozczarowaniem głową? To co w takim razie powiecie na czas reakcji 1 ms, częstotliwość odświeżania 240 Hz i AMD FreeSync? Lepiej? Tak właśnie myślałem.

LG 27GK750F to nie jest monitor dla przypadkowego użytkownika, lecz dla świadomego swoich oczekiwań gracza, który potrzebuje określonych parametrów, aby wycisnąć z gry (szczególnie sieciowych strzelanek) maksimum. A to wszystko za 1999 zł (cena sugerowana w dniu testu). Warto? Przekonajmy się.

Specyfikacja LG 27GK750F:

ModelLG 27GK750F
Przekątna ekranu27'
Rozdzielczość1920 x 1080 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji1 ms
Częstotliwość odświeżania240 Hz
Rodzaj matrycyTN
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED
Jasność i kontrast400 cd/m2, 1000:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
170º/160º
ZłączaDisplayPort, 2x HDMI 2.0
Złącza audiosłuchawkowe
Dodatkowe złącza2x USB 3.1, 1x USB 3.1 typ B
Dodatkowe funkcjonalnościVESA 100x100, AMD FreeSync, 1ms Motion Blur Reduction, Black Stabilizer, Crosshair, 
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5/ 15 stopni, lewo prawo -20 / 20 stopni, regulacja wysokości 110 mm, pivot
Zasilaczzewnętrzny
Akcesoria w zestawiezasilacz, kabel HDMI, DisplayPort, uchwyt na kable, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa
Wymiary625 x 466 x 272 mm
Waga4,6 kg
Cena w dniu testu1999 zł

Ergonomia i złącza

Pod względem wyglądu i stylistyki LG 27GK750F wpisuje się w pełni w gamingową serię monitorów LG. Matowe tworzywo sztuczne z czerwonymi akcentami prezentuje się dobrze. Estetycznie ale bez ekstrawagancji, czyli w sposób, który mi szczególnie odpowiada.

LG 27GK750F przód

Jedynie ramki ekranu mogłyby być węższe, ale nie jest to jakaś poważna niedogodność. Zapomina się o niej w ferworze rozgrywki.

Ergonomia monitora stoi za to na wysokim poziomie. Możemy dowolnie regulować pozycję ekranu - pochylać go w przód i w tył, obracać na boki oraz oczywiście regulować wysokość (w zakresie 110 mm). 

LG 27GK750F bok

Monitor pozostaje w trakcie tych działań stabilny, chociaż przy maksymalnej wysokości i pochyleniu ekranu do przodu, nie jest ta stabilność stuprocentowa.

LG 27GK750F stopka

Monitor ma nawet funkcję pivot, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby obrócić ekran do pionu. Z punktu widzenia gracza nie jest to może kluczowe, ale do pracy może się przydać.

LG 27GK750F pivot

Rzut okiem na tył monitora daje charakterystyczne dla gamingowych modeli LG, czerwone koło, ale w odróżnieniu od wspomnianego wcześniej LG 32GK850, nie ma tutaj kolorowych diod LED, które podświetlają tył urządzenia.

LG 27GK750F tył

Czy to duży brak? Ostatnim razem wspomniałem, że jest to miły dodatek. Zdania nie zmieniłem. Jest to miły dodatek, ale niewiele poza tym, więc jego brak nie doskwierał mi jakoś szczególnie. Możemy za to zainstalować monitor na dedykowanym uchwycie, wystarczy skorzystać z systemu VESA 100x100.

Nie zabrakło natomiast dużej liczby złączy. Do dyspozycji mamy tutaj dwa porty HDMI w wersji 2.0, a także Display Port, który szczególnie przyda się jeśli chcemy wykorzystać funkcję AMD FreeSync.

LG 27GK750F złącza

Poza tym znajdziemy tutaj jeszcze dwa porty USB 3.1 oraz gniazdo słuchawkowe i zasilające. Monitor wyposażony jest w zewnętrzny zasilacz.

Obsługa menu OSD

Menu monitora obsługujemy za pomocą joysticka. Jeśli wychylimy go na bok (przy wyłączonym menu głównym) możemy regulować głośność. Odchylenie w górę lub w dół pozwoli wybrać źródło obrazu.

LG 27GK750F przycisk menu OSD

Wciśnięcie joysticka uruchamia skrócone, obrazkowe menu OSD, skąd w szybki sposób możemy wybrać źródło obrazu, wybrać jeden z trybów gry, przejść do menu głównego oraz wyłączyć monitor.

LG 27GK750F menu główne

Menu główne nie różni się niczym od tego zastosowanego w innych gamingowych monitorach LG. Zakładki są czytelnie rozmieszczone, więc łatwo uzyskać dostęp do istotnych ustawień obrazu (kontrast, jasność, kolory), a także do dodatkowych opcji np. włączenie celownika (funkcja Crosshair).

Wszystkie ustawienia monitora możemy też zmieniać bezpośrednio z komputera. Wystarczy zainstalować aplikację On Screen Control (z dołączonej do monitora płyty). Można nawet przyporządkować konkretne ustawienia do danego programu, po uruchomieniu którego, monitor automatycznie je zastosuje, bez konieczności każdorazowej ich zmiany ręcznie.

 

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.