Nawigacja GPS

Nawigacja Garmin-Asus Nuvifone G60

przeczytasz w 3 min.

Nawigacja z telefonem: Garmin-Asus Nuvifone G60
Niedawno pojawiło się na rynku dość ciekawe urządzenie - nawigacja z wbudowanym modułem GSM, firmowana przez dwóch znanych producentów - firm Garmin oraz Asus. Ktoś pomyśli: co w tym ciekawego, przecież jest mnóstwo takich urządzeń... Jednak Nuvifone G60 jest z pewnych względów wyjątkowy, co postaram się pokazać w poniższej, krótkiej recenzji.

Budowa. wygląd zewnętrzny
Nuvifone G60 jest urządzeniem jednobryłowym, o zwartej konstrukcji, przypomina typową nawigację GPS. Producent na swojej stronie nie podaje szczegółowej specyfikacji, można się między innymi dowiedzieć, że Nuvifone pracuje pod kontrolą systemu Linux, ma czterozakresowy moduł GSM, WiFi, Bluetooth, 4 GB pamięci flash i 128 RAM, oczywiście moduł GPS, aparat fotograficzny, obsługuje pliki mp3 oraz pocztę e-mail i przeglądarkę stron www.

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne - G60 niezwykle przyjemnie trzyma się w ręce, można poczuć od razu solidność wykonania oraz pewną ekskluzywność tego urządzenia. I rzeczywiście, do jakości wykonania nie można się przyczepić, plastik jest twardy, miły w dotyku, idealnie spasowany. Jedynie w okolicach aparatu fotograficznego można wyczuć pod palcami niewielki luz metalowej blaszki. 


G60 nie ma z przodu żadnych przycisków sterujących, jest tylko spory ekran o przekątnej 3.55 cala, nad ekranem mieści się głośniczek telefonu, a pod ekranem malutki mikrofon.

Z prawej strony są dwa przyciski - aparatu fotograficznego oraz podwójny, służący do regulacji głośności


Po lewej stronie widać kolejno mocowanie smyczy, slot kart pamięci microSD, gniazdo uchwytu samochodowego oraz gniazdko miniUSB

 

Na górnej ściance znajduje się przycisk włączający urządzenie oraz okrągłe wejście słuchawkowe micro-jack

Z tyłu widać spory głośnik, pod nim 3-megapikselowy aparat, a jeszcze niżej znajduje się otwór, w który wchodzi zatrzask mocujący G60 w uchwycie samochodowym. Slot kart SIM znajduje się pod baterią

Jak już wspomniałem, G60 wykonany jest z niezwykłą starannością, wszystkie przyciski pracują poprawnie, a wygląd może się podobać - prosty, elegancki, stylowy.

 

G60 jest dobrze dopasowany do dłoni, trzyma się go pewnie, ręka nie poci się i nie ślizga po miłym w dotyku, jakby nagumowanym plastiku

Wyposażenie dodatkowe to oczywiscie ładowarka sieciowa, kabelek USB, słuchawki z pilotem przewodowym, płyta z oprogramowaniem. Znajdziemy też bardzo dobry uchwyt samochodowy, mający gniazdko ładowarki, jest też solidna ładowarka samochodowa.

Oprogramowanie
Nuvifone G60 pracuje pod kontrolą specjalnej wersji Linuxa, i co jest wyjątkowe - system jest zamkniety dla użytkownika. Nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji, dostajemy od producenta urządzenie którego nie możemy spersonalizować, zmienić, nie możemy doinstalować żadnych programów, nic. Czy to wada? Na pewno dla większości użytkowników tak, ale znajdą się też tacy, którym taki stan rzeczy będzie odpowiadać. 
System został dobrze spolszczony, łącznie z podpowiedziami słownika i szybkim wprowadzaniem polskich znakow.

Ekran główny w G60 to trzy ikony umieszczone po lewej: Połącz, Szukaj i Pokaż mapę oraz mniejsze ikony z prawej strony, umieszczone na pasku, który można wygodnie przewijać palcemG60 ma wbudowany akcelerometr, czyli czujnik orientacji telefonu - samoczynna zmiana widoku z pionowego na poziomy jest szybka i bezbłędnaPod ikoną Połącz kryje się wygodny dialer, mamy też dostęp do kontaktów i historii połączeń

 

Ikona Szukaj to z kolei dostęp do bardzo rozbudowanego modułu wyszukiwania adresów, miejsc, tras, obiektów i punktow specjalnych

 

Pod ikona Pokaż mapę mieści się zarówno rozbudowana mapa, jak i nawigacja satelitarna

 

Klawiatury ekranowe są wygodne, ale powierzchnie klawiszy wymagają precyzyjnego trafiania - dopiero na ekranach mających 4 cale lub więcej (Toshiba TG01, HTC HD2) klawiatury ekranowe są wygodne dla osób mających duże palce

 

Moduł pisania smsów jest wygodny i intuicyjny, korzysta się z niego bez żadnych problemów

 

Przeglądarka internetowa nie spodobała mi się głównie z racji dość powolnego działania - załadowanie strony głównej benchmark.pl trwało ponad minutę przy szybkim połaczeniu WiFi. Jednak strony wyświetlane są poprawnie, przybliżanie odbywa się w sposób płynny, są Zakładki i Historia - do okazyjnego przeglądania stron w zupełnosci wystarczyDo dyspozycji mamy typowy, znany z innych PDA kalendarz, jest też odtwarzacz mp3, który może nie imponuje bogatymi opcjami, ale korzystanie z niego jest wygodne, a jakość dźwięku dobra

 

Skromne menu Ustawienia

 

Menu Narzędzia to kilka przydatnych aplikacji

Moduł nawigacji satelitarnej funkcjonuje bardzo dobrze. Pozycja ustalana jest w kilkanaście sekund po włączeniu urządzenia i utrzymywana nawet w bardzo trudnym terenie (pochmurny, deszczowy dzień pomiedzy wieżowcami). Nie miałem możliwości dokładnego sprawdzenia szczegółowości map, ale w kilku bocznych drogach mapa była zgodna z rzeczywistością.


Nawigacja - ustalanie trasy, punktów pośrednich, objazdów itp. odbywa się błyskawicznie, intuicyjnie, po zapoznaniu się z opcjami można w każdej chwili zaplanować dowolną trasę i wszystko bardzo szybko odszukać na mapie.
Mapy można aktualizować z poziomu urządzenia.

Podsumowanie
Czym więc jest Nuvifone G60? Trudno powiedzieć - na pewno nie jest to PDA, nie jest to PNA, nie jest to też telefon. Wydaje mi się, że dla kogoś, kto potrzebuje bardzo często nawigacji oraz telefonu G60 będzie dobrym rozwiązaniem, bo niejako gratis są ciekawe dodatkowe możliwości - przeglądarka internetowa, poczta e-mail, rozbudowana wyszukiwarka, liczne narzędzia, w tym na przykład odczyt plików MS Office.
 Nuvifone G60 ma jedną wadę, o której jeszcze nie wspomniałem - cenę, która wynosi okoł 2000 złotych. Według mnie to stanowczo za dużo, ale może za jakiś czas cena pójdzie w dół, czyniąc zakup bardziej opłacalnym?

Nuvifone G60 jest nade wszystko prosty i wygodny w obsłudze. Nie sposób zgubić się w jego opcjach, łatwo zapamiętać co gdzie jest - co wydaje mi się szczególnie ważne podczas korzystania z G60 w samochodzie.  

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  na pewno nie jest to PDA, nie jest to PNA, nie jest to też telefon. Powtórzenie specjalne?
  • avatar
   Jacek Wiśniowski
   0
   Nie szkodzi, nie szkodzi :)
   • avatar
    wolfikx
    0
    Tak duże fotki aż się proszą do umieszczenia w galerii ;P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "G60 ma wbudowany akcelerometr, czyli czujnik orientacji telefonu" TO NIE jest akcelerator (znany z innych tel.) tylko kompas 3 osiowy. Dzięki kompasowi mapa wG60 jest zawsze prawidłowo orientowana jak stoimy w miejscu