Komputery

Nettop - mały PC dla każdego

przeczytasz w 1 min.

Idealny do biura i dobry dla użytkowników domowych pod warunkiem, że w gry grają na konsoli. Komputronik Sensilo EX-10 XH jest mały, energooszczędny i stosunkowo tani.

Tanie komputery zawsze cieszyły się dużą popularnością, ale w tym roku zwłaszcza. Przyczynił się do tego kryzys gospodarczy oraz prawdziwy wysyp nowości, jeśli chodzi o netbooki i nettopy. Wielu producentów wprowadziło do sprzedaży niedrogie komputery, które nadają się do wykonywania prostych i codziennych zadań.

W ofercie firmy Komputronik jakiś czas temu pojawił się tani nettop oparty na platformie Intela. Jak nietrudno się domyślić, nie nadaje się do gier, ale bez trudu radzi sobie z większością zadań. Jest znakomitym komputerem biurowym i oferuje w pełni wystarczające wyposażenie. Dobrze sprawdza się także w roli peceta domowego, choć w tym przypadku trzeba pamiętać, że nie poradzi sobie z nowszymi grami.

Nettop

Sensilo EX-10 XH to niedrogi nettop, co w skrócie oznacza, że nie oferuje wysokiej wydajności i jest sprzedawany bez monitora. Niezaprzeczalne zalety tego peceta to relatywnie małe wymiary, niska cena oraz energooszczędność. Sensilo opiszemy pod kątem dwóch zastosowań:

  • w biurze
  • w domu

Dzięki temu dowiesz się, czego możesz oczekiwać po nettopie jeśli chodzi o zastosowania biurowe (do pracy) i do domu (głównie rozrywka).

Poniżej specyfikacja techniczna komputera:

 
Sensilo EX-10 XH
Procesor:Intel Atom 330 (1,6 GHz)
Pamięć:Kingston 1 GB DDR2-667 MHz CL5
Płyta główna:Intel D945GCLF2D (chipset 945GC Express)
Twardy dysk:Seagate 160 GB SATA 2 (7200 obr./min)
Napęd optyczny:Nagrywarka DVD +/- RW
Karta graficzna:Zintegrowany układ Intel GMA 950
Obudowa:In-Win BM639 Black-Silver z zasilaczem
Mysz:Logitech Mouse B110 (optyczna, przewodowa)
Klawiatura:A4Tech KL-5 X Slim USB/PS2 (przewodowa)
System operacyjny:Windows XP Home 32 bit PL
Cena:1199 zł

Kosztujący 1199 zł komputer wyposażono w dwurdzeniowy procesor Intel Atom, zintegrowany układ graficzny i 1 GB pamięci RAM. Oferuje wydajność porównywalną z najlepszymi i droższymi netbookami. Dodatkowo ma nagrywarkę DVD (netbooki nie mają napędów optycznych) oraz odrębną mysz i klawiaturę - te są o wiele wygodniejsze niż klawiatury i touchpady instalowane w mini laptopach.


Złącza dostępne w komputerze Sensilo EX-10 XH


Testowany nettop z przodu

Nettop jest wystarczająco mały, aby zmieścić się nawet na najmniejszym biurku. Jego obudowa cechuje się dobrą jakością wykonania. Warto też zwrócić uwagę, że na przedzie znajdziemy złącza ułatwiające podłączenie mikrofonu, słuchawek oraz akcesoriów, które korzystają z portów USB.