Laptopy

Notebooki do 2000 zł: Toshiba Satellite L40-17O

przeczytasz w 2 min.

W naszych testach tanich laptopów przyszła kolej na model firmy Toshiba, należący do serii Satellite. Jest to typowy, tani notek z Celeronem na pokładzie, czyli mniej więcej wiadomo, czego można się s

  • Orientacyjna cena:
    Toshiba Satellite L40-17O: ~1700 zł


W naszych testach tanich laptopów przyszła kolej na model firmy Toshiba, należący do serii Satellite. Jest to typowy, tani notek z Celeronem na pokładzie, czyli mniej więcej wiadomo, czego można się spodziewać, jeśli chodzi o jego wydajność. Znacznie ważniejsza jest moim zdaniem solidność wykonania oraz kultura pracy takiego taniego notebooka, i właśnie na te aspekty zwróciłem szczególną uwagę.

Model L40-17O sprzedawany jest w wersji bez systemu operacyjnego, użytkownik sam musi zadbać o odpowiednie dla siebie oprogramowanie. Dedykowane sterowniki można ściągnąć ze strony Toshiby, co jednak może trwać bardzo długo - serwer nie dysponuje dobrą wydajnością. Specyfikacja techniczna rysuje przed nami obraz dobrze wyposażonego, uniwersalnego laptopa - oczywiście 512 MB RAM to obecnie zdecydowanie za mało, polecamy więc od razu zainwestować niewielką sumkę w dodatkową pamięć.

Strona producenta.

 Toshiba Satellite
L40-17O
procesor
Celeron M 540 (1.86 GHz, 1MB cache)
przekątna ekranu
15.4 (1280x800)
typ ekranu
błyszczący
pamięć RAM
512 MB DDR2 (667 MHz), jedno gniazdo pamięci wolne
dysk twardy
Fujitsu Serial ATA 120 GB
napęd optyczny
Pioneer DVD+/-RW DL
karta graficzna
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100
czytnik kart pamięci
-
komunikacja
WiFi IEEE 802.11b/g; LAN 100 MBps
interfejsy
3 x USB, ExpressCard, D-Sub, Audio
zainstalowany system operacyjny
brak
wymiary
365 x 269,5 x 36,8 mm
waga
2800 g

Brak Bluetooth - czy obecnie, nawet w tanim laptopie można pominąć tak popularny interfejs bezprzewodowy? Dla mnie to spory minus, ale może są potencjalni użytkownicy, którzy nie przewidują korzystania z BT - dla nich ten brak nie będzie wadą.

Wygląd i ergonomia

Laptop prezentuje się w miarę ciekawie i nowocześnie. Ładna sylwetka, miłe dla oka proporcje, spokojna kolorystyka - bez żadnych ekstrawagancji. Typowe, wielkie logo firmy na pokrywie górnej nie pozostawia cienia wątpliwości co do producenta naszego notka.

Od razu pochwalę model L40-17O za bardzo sensowne rozmieszczenie gniazd, to wręcz przykład dla innych i dowód, że jednak można zrobić to tak, aby użytkownik był zadowolony. Przede wszystkim mamy wolną od wszelakich gniazdek krawędź przednią, na której znajduje się tylko włącznik interfejsu Wi-Fi - i tak właśnie powinno być, moim zdaniem.

Z lewej strony mieści się tylko napęd optyczny, ale z prawej mamy już kilka gniazdek: wejście mikrofonu, wyjście słuchawkowe, port USB oraz gniazdo Express Card.

Pozostałe gniazda znalazły się na krawędzi tylnej, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać - wyjście D-Sub, dwa porty USB, wejścia LAN i modemu oraz zasilanie. Poprzez szczeliny wylotu powietrza widać też miedziany radiator.