Audio

Nowe iPody: Classic 80GB i Nano 8GB

przeczytasz w 2 min.

Z nadejściem kolejnej generacji iPodów, znów zawrzało. Na ustach speców od mediów i nowych technologii króluje magiczne "i". Wśród klientów panuje niepodzielny zachwyt przekładający się na niezłą sprz

Z nadejściem kolejnej generacji iPodów, znów zawrzało. Na ustach speców od mediów i nowych technologii króluje magiczne "i". Wśród klientów panuje niepodzielny zachwyt przekładający się na niezłą sprzedaż. Niektórzy powiedzą, że to sprytny marketing Apple, luzackie wystąpienia Jobsa i odrobina nowoczesności, czynią z tych urządzeń tak pożądane przedmioty. Czy rzeczywiście nowe iPody to tylko dużo szumu i nic więcej? Zapraszamy do porównania nowych "jabłuszek".

Odtwarzacz
iPod Classic
(6 generacja)
iPod Nano
(3 generacja)
Typ pamięci
Dysk twardyFlash
Pojemność
80GB8GB
Możliwości rozbudowania pamięci
NieNie
Typ odtwarzanych plików
MP3 (16-320kbps),
AAC (16-320kbps),
zabezpieczone AAC,
MP3 VBR (zmienny bitrate), Apple Lossless,
AA (audiobooki), WAV, AIFF
MP3 (16-320kbps),
AAC (16-320kbps),
zabezpieczone AAC,
MP3 VBR (zmienny bitrate),
Apple Lossless,
AA (audiobooki), WAV, AIFF
Nagrywanie
NieNie
Zasilanie
Wbudowany akumulatorWbudowany akumulator
Sposób ładowania
Port USB (opcjonalna ładowarka 230V)Port USB (opcjonalna ładowarka 230V)
Czas pracy według producenta
30 godz. audio / 5 godz wideo24 godz. audio / 5 godz. wideo
Czas przetestowany
~30 godz. / ~4.40 godz.~24 godz. / ~4.50 godz.
Interfejs z komputerem
USBUSB
Wejścia / Wyjścia
Złącze iPod dock, wyjście słuchawkowe 3.5mm stereoZłącze iPod dock, wyjście słuchawkowe 3.5mm stereo
Wymiary
103.5 x 61.8 x 10.5 mm69.8 x 52.3 x 6.5 mm
Waga
140 gram49.2 gram
Equalizer
TakTak
Wyposażenie
Słuchawki, przewód USB, naklejki, adapter do stacji dokującej, krótki przewodnikSłuchawki, przewód USB, naklejki, adapter do stacji dokującej, krótki przewodnik
Oprogramowanie
iTunes (do pobrania z sieci)iTunes (do pobrania z sieci)
Dodatkowe funkcje
Przeglądanie plików wideo, zdjęć, notatnik, kalendarz, gry, kontakty, alarm, stoper, czas w innych strefach czasowych, Cover Flow, PodcastyPrzeglądanie plików wideo, zdjęć, notatnik, kalendarz, gry, kontakty, alarm, stoper, czas w innych strefach czasowych, Cover Flow, Podcasty
Instrukcja w języku polskim
TakTak
Możliwość uaktualnienia firmware'u
Tak (testowany 1.0.1)Tak (1.0.1)

Sposób zasilania

iPod Classic i Nano zasilane są z wbudowanego akumulatora polimerowo-jonowego. Są to ogniwa umieszczone w fabrycznie zamkniętej obudowie bez możliwości samodzielnej wymiany. Jak każdy akumulator tak i te po kilku latach zaczną wyraźnie tracić na wydajności. Ich wymiana po 2-3 latach może przysporzyć niemałych problemów. Na pewno należy liczyć się z koniecznością wizyty w serwisie. W chwili obecnej jedyny serwis Apple znajduje się w Warszawie - stan na 10.2007. Dodatkową ciekawostką jest informacja na stronie polskiego przedstawiciela:

"Generalnie obowiązuje zasada, że serwis nie przyjmuje do napraw sprzętu Apple którego produkcja została zakończona więcej niż 5 lat temu. Jest to związane z niedostępnością części zamiennych do takiego sprzętu. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest przyjęcie sprzętu do naprawy po wstępnym uzgodnieniu z pracownikiem serwisu."

Mamy szczerą nadzieję, że ta zasada nie dotyczy wymiany akumulatorów. Przypominamy, że od premiery pierwszych iPodów mija właśnie 6 lat.

Długość działania na jednym ładowaniu

iPod Classic umożliwia słuchanie muzyki przez 30 godzin. W przypadku iPod Nano o 6 godzin krócej (24 godz.). Parametry Nano w zasadzie nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniej wersji - drugiej generacji.

Jak te liczby mają się w praktyce? Długo męczyliśmy się aby wyładować baterię w iPod Classic. W przypadku urządzenia z dyskiem twardym faktyczny czas pracy urządzenia może różnić się w zależności od częstotliwości przełączania utworów, przeglądania wideo lub zdjęć - dysk włącza się tylko aby zbuforować wybrane dane. W praktyce czas działania iPod Classic to mniej więcej 29-30 godzin - słuchając muzyki. W sytuacji gdy przeglądamy pliki wideo, nasze testy wykazały niewielkie odchylenie od danych producenta - około 4 godzin 40-50 minut.

W przypadku iPod Nano, który bazuje na pamięci typu Flash, sprawa jest nieco bardziej przewidywalna. Wyniki testów, to około 24 godzin dla dźwięku i 4 godzin 50 minut dla wideo. Testy przeprowadzaliśmy na przemian: w temperaturze pokojowej, a także w trakcie noszenia playerów w kieszeni - spacer, itp. Różnice w czasie działania, zarówno Classic jak i Nano, mogą pojawić się w przypadku odsłuchu dużych plików audio, formatów bezstratnych. Model z dyskiem twardym częściej będzie uruchamiał dysk aby doczytać potrzebne dane.

Z informacji jakie do nas dotarły, niektóre iPody Classic z oprogramowaniem w wersji poniżej 1.0.2, mogą mieć problemy z utrzymaniem aż tak długiego czasu działania. Jeśli natrafiliście na problemy, radzimy sprawdzić wersję oprogramowania. Nam się to nie przydarzyło.

Wyświetlacz LCD


iPod Nano ma wbudowany 2 calowy ekran LCD o rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Taką samą rozdzielczość oferuje Classic, tyle że na większej, 2.5 calowej powierzchni. Oznacza to, że w Nano na cal "upchnięto" aż 204 piksele, w Classic 163. Efektem tego jest duża czytelność i szczegółowość obrazu. Oba playery dysponują naprawdę dobrym ekranami - wysoki kontrast, niezłe kąty (lepiej w poziome, nieco słabiej w pionie). Dzięki dobrym kątom bez obaw możemy oglądać filmy na odtwarzaczu trzymanym przez koleżankę/kolegę.

Jednak to w przypadku Classic zdecydowanie wygodniej ogląda się zdjęcia i filmy. Jeśli dodatkowo na ekranie wyświetlane są napisy, to obraz na LCD Nano, staje się trudniejszy do odczytania. Sumując: Nano dobrze sprawdza się do krótkich klipów wideo, Classic do dłuższych, nawet 40 minutowych seriali i filmów.

Ciekawą innowacją w przypadku modelu Classic, jest umieszczenie pod ekranem LCD (wewnątrz obudowy) dodatkowej metalowej płytki, która najprawdopodobniej ma chronić wyświetlacz przed pęknięciem - w razie upadku.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login