OCZ Vector 180 960 GB – Vector w udoskonalonym wydaniu
SSD

OCZ Vector 180 960 GB – Vector w udoskonalonym wydaniu

przeczytasz w 2 min.

OCZ Vector 180 960 GB to wydajny dysk SSD, wzbogacony w funkcję ochrony przed zanikiem zasilania.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

niezła wydajność w realnym zastosowaniu, bardzo dobra wydajność przy zapisie, kompatybilny z cieńszymi laptopami i Ultrabookami (7 mm grubości), bogate wyposażenie (adapter do montażu w zatoce 3,5 cala i pakiet Acronis True Image 2013 HD), 5 lat gwarancji ShieldPlus…

Minusy

…niestety ograniczonej zapisem danych, wysoka cena

Firma OCZ Storage Solutions (dawniej OCZ Technology Group) po przejęciu przez koncern Toshiba zajmuje się już wyłącznie produkcją dysków SSD, a jej ofertę można podzielić na kilka segmentów wydajnościowych. Biorąc pod uwagę wersje do zastosowań konsumenckich, na najwyższej półce plasuje się seria Vector – początkowo były to zwykłe modele Vector (testowaliśmy wersję 256 GB), ale w ubiegłym roku pojawiły się odświeżone nośniki Vector 150 (testowaliśmy wersje 120240 GB).

Dzisiaj na rynku debiutują jeszcze bardziej udoskonalone modele z serii Vector 180. Pod względem konstrukcyjnym nie różnią się one zbytnio od swoich poprzedników, ale producent wprowadził do nich pewne udoskonalenia. Można zatem powiedzieć, że to bardziej ewolucja niż rewolucja i nie powinniśmy się tutaj spodziewać niespodzianek. Jak będzie w rzeczywistości? Sprawdźmy to!

InterfejsSATA 6 Gb/s
Format2,5 cala (7 mm)
Pojemność960 GB
Deklarowany odczyt maks.550 MB/s
Deklarowany zapis maks.530 MB/s
Deklarowany IOPS – odczyt100000
Deklarowany IOPS – zapis95000
Deklarowany pobór prądu0,85 W (spoczynek), 3,7 W (praca)
Wytrzymałość2,3 miliony godzin
KontrolerOCZ Barefoot 3 M00
Kości pamięciToshiba A19 nm MLC NAND
Pamięć podręcznaMicron 1 GB DDR3-1600
Wymiary7 x 99,7 x 69,75 mm
Waga115 g
Zastosowane technologieS.M.A.R.T., TRIM, NCQ, Idle Time Garbage Collection, AES-256, Power Failure Management Plus
Gwarancja5 lat
Cena2200 złotych

Seria Vector 180 obejmuje nowe wersje pojemnościowe, bo oprócz wcześniej spotykanych 120 GB, 240 GB i 480 GB, w ofercie producenta pojawił się jeszcze model 960 GB. Co prawda obecnie największą popularnością cieszą się modele o pojemności 120 i 240 GB, ale postanowiliśmy sprawdzić jak sobie radzi właśnie najpojemniejsza wersja.

Dyski bazują na sprawdzonym kontrolerze OCZ Barefoot 3 M00, który był już stosowany w modelach Vector 150. Zmieniły się natomiast kości pamięci, bo zamiast standardowych Toshiba 19 nm MLC NAND, producent zastosował ich drugą generację (A19 nm). Całość wspomaga 1 GB pamięci podręcznej Micron DDR3-1600 (w pozostałych wersjach jest jej odpowiednio mniej).

Kluczową cechą nowej serii jest technologia Power Failure Management Plus (PFM+), która zabezpiecza proces zapisu danych w przypadku problemów z zasilaniem dysku (np. jego zanikiem). Na płytce drukowanej znalazły się dodatkowe kondensatory, których zadaniem jest podtrzymanie funkcji zapisu danych i bezpieczne wyłączenie nośnika.


Płytka drukowana dysku Vector 180 - pomarańczowy element w lewym dolnym rogu to kondensator podtrzymujący zasilanie (funkcja PFM+)

Wydajność poprzedniej serii i tak stała na bardzo wysokim poziomie, a więc producent nie wprowadził tutaj poprawek – sekwencyjne transfery nadal sięgają 550 MB/s w przypadku odczytu i 530 MB/s w przypadku zapisu danych. Z kolei liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę dochodzi do 100 000 IOPS dla losowego odczytu i 95 000 IOPS dla losowego zapisu próbki 4 KB. Tak przynajmniej wygląda teoria, co oczywiście zweryfikujemy w testach.

Awaryjność dysku też nie uległa większym zmianom. Producent deklaruje, że na dysku można codziennie zapisywać 50 GB danych przez 5 lat (łącznie jest to około 89 TB). Nie oznacza to jednak, że zaraz później dysk odmówi współpracy – po tym czasie najprawdopodobniej dalej będzie on działać, ale już nie będzie na niego przysługiwać gwarancja. No właśnie, zmieniły się też warunki gwarancji – w przypadku modeli Vector 180 jest to 5-letnia gwarancja ShieldPlus, która jest realizowana bezpośrednio przez producenta (z pominięciem sprzedawcy).

Na sam koniec dodatki, a więc to co lubimy najbardziej. W zestawie dodawany jest adapter do montażu dysku w zatoce 3,5 cala, śrubki montażowe oraz klucz do aktywacji pakietu Acronis True Image 2013 HD (do pobrania ze strony producenta). Pakiet sprawdzi się przy przeprowadzce ze starego na nowy dysk lub tworzeniu kopii zapasowych ważnych plików.

Na kolejnych stronach znajdziecie testy wydajnościowe nowego dysku OCZ.