Ślepy test jakości zdjęć - 5 smartfonów do 1500 zł
Smartfony

Ślepy test jakości zdjęć - 5 smartfonów do 1500 zł

przeczytasz w 3 min.

W tej edycji porównujemy aparaty w pięciu smartfonach do 1500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna klasa cenowa, często wybierana przez polskich użytkowników. Który z tych telefonów za mniej niż 1500 zł robi najlepsze zdjęcia? Przekonajmy się!

Porównanie aparatów w 5 smartfonach do 1500 zł - ślepy test

Nasze poprzednie porównanie aparatów w czterech smartfonach flagowych cieszyło się dużym zainteresowaniem z Waszej strony, za co bardzo dziękujemy. Pozytywny odbiór poprzedniego testu zachęcił nas do stworzenia kolejnego porównania - tym razem pięciu smartfonów klasy średniej.

Każdy zapewne chciałby mieć smartfon z najwyższej półki, ale realia są takie, że większość z nas celuje maksymalnie w telefony za 1000-1500 zł i właśnie z tego przedziału wybraliśmy modele do porównania.

Który telefon za 1500 zł ma lepszy aparat?

Oczywiście przyjmujemy tutaj bardzo delikatny margines w każdą stronę, bo wiadomo, że ceny w sklepach polskich, zagranicznych i na portalach aukcyjnych mogą różnić się zauważalnie.

Najważniejsze informacje

  • Jest to krótkie porównanie, które w zwartej i prostej formie pozwoli ocenić jakość zdjęć. Nie jest to kompleksowy test pełnych możliwości fotograficznych, nie opisujemy wszystkich funkcji, oceniacie tylko jakość obrazu.
  • Potraktujcie te porównanie jako zabawę. Nie liczcie pikseli, nie zaglądajcie do "właściwości" plików, postarajcie się ocenić tylko jakość obrazu (m.in. kolory, kontrast, szczegółowość, szumy, kompresję itp.). Wybierajcie te zdjęcia, które po prostu najbardziej Wam się podobają.
  • Nie podajemy nazw smartfonów, bo w tym cała zabawa, żebyście oceniali aparat po realnej jakości, a nie po producencie.
  • Usunęliśmy podstawowe informacje EXIF z plików, by nie ułatwiać identyfikacji modeli.
  • Skupiliśmy się wyłącznie na zdjęciach. W tym artykule nie umieszczamy porównania filmów.
  • Porównujemy zdjęcia tylko z aparatu głównego, gdyż nie każdy z tych smartfonów wyposażony jest w taki sam zestaw obiektywów. Ponadto jeśli z jednego smartfonu prezentowalibyśmy np. trzy aparaty, a z drugiego jeden, to moglibyście łatwiej domyślić się co to za model.
  • Zdjęcia oznaczamy cyframi 1, 2, 3, 4, 5. Pod każdą z nich kryje się inny smartfon. Każde zdjęcie oznaczone daną cyfrą zostało wykonane tym samym smartfonem.
  • Poszczególne sesje zdjęciowe były wykonywane w tych samych warunkach.
  • Wybierzcie który numer wygrał Waszym zdaniem w dzień, w nocy itd. Na końcu wyłonimy zwycięzcę i podamy jego nazwę.

Dzień - scena pierwsza

Na początek porównanie zdjęć wykonanych w pochmurny dzień, więc można ocenić jak aparaty radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami oświetleniowymi. W słabszym oświetleniu aparatom trudniej jest zachować dobrą szczegółowość oraz jakość kolorów. Często wychodzą też szumy lub ujawniają się problemy z odszumianiem. Które z poniższych zdjęć wygląda najlepiej (w pomniejszeniu i w powiększeniu)? Zdecydujcie sami.

W każdym aparacie rozdzielczość ustawiona była na wartość domyślną (która może, ale nie koniecznie musi być taka sama jak maksymalna). Zdjęcia wykonywane były w trybie automatycznym, bo właśnie tym trybem posługuje się większość osób.


smartfon 1


smartfon 2


smartfon 3


smartfon 4


smartfon 5

 

Dzień - scena druga

Tutaj dla odmiany zdjęcia wykonane w jasny, słoneczny dzień z włączonym trybem HDR (nie w trybie "auto" lecz pełny HDR). W takich sytuacjach smartfony radzą sobie całkiem dobrze, ale oczywiście nie każdy z nich będzie prezentówał równie wysoką jakość. Który jest Waszym zdaniem najlepszy?


smartfon 1


smartfon 2


smartfon 3


smartfon 4


smartfon 5

 

Dzień - scena trzecia

I jeszcze jedna pochmurna scena. Oceńcie szczegółowość / detale np. na napisach.


smartfon 1


smartfon 2


smartfon 3


smartfon 4


smartfon 5

Przejdź na następną stronę, by zobaczyć kolejne porównanie.