Klawiatury

Razer Anansi - prawie ideał

przeczytasz w 8 min.

Klawiatura jest przeznaczona przede wszystkim dla fanów gier MMO (Massive Multiplayer Online Game). Wszystko za sprawą ponad stu w pełni programowalnych klawiszy, 7 przycisków znajdujących się pod spacją (ułatwiają rozrywkę i stanowią dobre połączenie z myszką Razer Naga) oraz możliwości nagrywania makr w locie.

Oprócz wspomnianych już cech, wyróżniających ten produkt na tle konkurencji, oraz czterostopniowego podświetlenia nie widać większych różnic od zwykłej klawiatury za 50 złotych. Przekonajmy się zatem czy warto zapłacić tę słoną cenę za urządzenie Razera.

miniRecenzja
wyróżniona!


Razer Anansi
Plusy:Minusy:

równomierne podświetlenie klawiszy
wygodne klawisze makr
możliwość zaprogramowania wszystkich klawiszy
czterostopniowe podświetlenie
tryb "GAME"
możliwość nagrywania makr "w locie"
przejrzysty wyświetlacz
łatwe oprogramowanie
mało się brudzi

głośne klawisze
mały Enter
niektóre litery są nieczytelne
słaby Anti-ghosting
podkładki antypoślizgowe nie spełniają swej roli
nie możemy tworzyć nowych skrótów
cena

Podsumowanie: Razer Anansi jest klawiaturą skierowaną do bardzo wymagających użytkowników, dla których cena nie gra większej roli. Wszystko jest tutaj dopracowane i podporządkowane pod profesjonalnych graczy.

Moja ocena: 4,5/5

Cena: ok. 300 zł (99 $)

» Napisz komentarz

 

Budowa klawiatury


Górna część Anansi została wykonana z matowego materiału, przez co zabrudzenia są ledwo widoczne. Dolną pokryto tworzywem sztucznym. Boki, na których możemy położyć kciuki, oraz pasek pod podkładką na nadgarstki pokryto „piano black”, materiałem który łatwo się brudzi.

Klawisze pokryto matową farbą oraz białymi literami. Nadruki mogą sprawić problemy, gdyż niektóre litery są nieczytelne, np. R wygląda jak odwrócone L. Podobnie jak na obudowie tak i na matowych klawiszach trudno o zabrudzenia.

Podstawę klawiatury wyposażono w dwie pary gumowych podkładek antypoślizgowych. Są to cztery duże podkładki w rogach klawiatury oraz 4 małe znajdujące się pod podkładką na nadgarstki. Niestety są źle zamontowane i łatwo o przesunięcie klawiatury. Nie zabrakło też nóżek zwiększających kąt nachylenia o ok. 15 stopni. Klawiatura do współpracy z komputerem potrzebuje dwóch portów USB - jeden odbiera dane, a drugi zasila podświetlenie klawiatury.

Specyfikacja

ProducentRazer
ModelAnansi
Wymiary515 mm x 119 mm x 22 mm
Waga1,03 kg
InterfejsUSB 2.0
Typ komunikacjiprzewodowa
Typ klawiaturystykowa
Profil klawiszywysoki
Klawisze programowalnetak, wszystkie
Klawisze makr5 + 7 pod spacją
InneMulti-Color Lighting

 

 
 

 

Układ i budowa klawiszy

Razer Anansi ma standardowy układ klawiszy. Zastrzeżenie budzić może jedynie mały "Enter", który mógłby być w kształcie wygiętej litery L. Mechanizm przycisków nie jest zbyt skomplikowany - łatwo się je wyjmuje i zakłada (działają na zasadzie wciśnięcia) przez co czyszczenie nie sprawia problemów.

W lewej części klawiatury zamontowano 5 dodatkowych klawiszy nadających się idealnie do przypisania makr (można je nagrywać też w locie). Ponadto do dyspozycji mamy ponad 100 w pełni programowalnych przycisków Hyperresponse (klawisze szybkiej reakcji, response - reakcja). Jeśli tego byłoby mało to pod spacją znajduje się 7 dodatkowych klawiszy, które również świetnie nadają się jako klawisze makr.

W górnej części klawiatury, pod klawiszami F1-F8 znajdują się klawisze multimedialne, które od razu po podłączeniu sprzętu działają bezproblemowow Winampie oraz BestPlayerze. Są to takie opcje jak podgłaśnianie, przyciszanie muzyki czy przewijanie filmu.

Klawisz F11 służy do aktywowania trybu "Game", który deaktywuje klawisz Windows, przez co nie musimy się obawiać o jego omyłkowe wciśnięcie i wyrzucenie gry do paska. Klawiatura oferuje 4 poziomy podświetlenia, którego kolor wybieramy według własnego uznania (między poziomami przełączamy się klawiszem F12). Oznacza to, że do dyspozycji mamy 16 milionową paletę barw. Podświetlenie Anansi jest równomierne i wyraźne. Ostatnim wyróżniającym się przyciskiem jest Pause Break, który usypia komputer.

O aktywnych funkcjach informuje nas mały prostokątny wyświetlacz nad klawiaturą numeryczną. Swoje ustawienia zapisujemy na jednym z 20 dostępnych profili.

 

Oprogramowanie i konfiguracja

Producent nie dołącza do opakowania płyty ze sterownikami dlatego przed podłączeniem sprzętu musimy ściągnąć je ze strony Razera (wersja 1.02 zajmuje 21 MB). Pogram podobnie jak instrukcja nie zostały przetłumaczone na język polski. Nie powinno to jednak sprawiać większych problemów, ponieważ oprogramowanie jest proste w obsłudze, a instrukcja nie została napisana przy użyciu złożonych konstrukcji gramatycznych.

Razer Anansi Configurator pozwala na zarządzanie makrami, tworzenie profili, programowanie klawiszy oraz dostosowanie koloru i poziomu podświetlenia. Nie można jednak tworzyć nowych skrótów.

Testy

Użytkowanie codzienne

Klawiatura w normalnym użytkowaniu sprawdza się nieźle. Klawisze są bardzo dobrze wyważone, a ich standardowy układ nie powinien przysparzać dodatkowych problemów podczas pisania. Niestety od Anansi nie należy spodziewać się dyskrecji. Duży skok klawiszy oraz brak ich wyciszenia sprawiają że klawiatura jest głośna. Sprzęt ma zdecydowanie za małą podkładkę na nadgarstki. Aby użytkownikowi było wygodne należy trzymać ręce na wyprofilowanych bokach klawiatury.

Gry

 

»Razer BlackWidow Ultimate
Recenzja podobnej klawiatury Razera przeznaczonej również dla graczy. Autorka: Diana Socha

»Optymalne karty graficzne do CoD: Black Ops
Recenzja gry oraz test układów graficznych w Call of Duty: Black Ops
Autor: Maksym Słomski

Testy wykonałem w grze Call of Duty: Black Ops. Na uwagę zasługuje szybkość odbicia klawiszy. Producent zachwala też bardzo małe opóźnienia klawiatury. Nie wyczułem jednak nawet minimalnych różnic w porównaniu do modelu Logitecha za 50 złotych. Jeśli chodzi o makra to działają bez najmniejszych zarzutów. Nawet zaawansowane sekwencje z bieganiem, strzelaniem, przeładowaniem wszystkich broni i rzuceniem granatu nie stanowiły wyzwania dla Anansi. Podobnie sprawdzają się przyciski pod spacją, które znacznie ułatwiają rozrywkę. Żałuje jedynie, że nie miałem okazji przetestować tej klawiatury wraz z myszką Razer Naga.

Anti-ghosting

Producent zapewnia o świetnej jakości anti-ghostingu. Nie pierwszy raz przekonuję się, że teoria potrafi być zupełnie inna niż praktyka. Przykładowo na 6 wciśniętych klawiszy, wyświetlało się od 3 do 5 znaków. Przy większej liczbie klawiszy wyniki wcale nie były lepsze, na 8 wciśniętych przycisków wyświetlało się od 5 do 6 znaków. Anti-ghosting w klawiaturze bardzo zawodzi, a na poprawkę od Razera nie ma co liczyć.

Podsumowanie

Razer Anansi to doskonała klawiatura dla wszystkich profesjonalnych graczy, którzy oczekują idealnego firmowego produktu. Pomimo paru niedogodności Anansi jest nadal bardzo atrakcyjnym produktem ze względu na sprawnie działający system makr, szybkie odbicie klawiszy oraz świetne wyprofilowanie. Zapalonym graczom polecam!

Ocena: Razer Anansi
Ergonomia
dobry
Wyważenie klawiszy
super
Jakość wykonaniadobry plus
Design
dobry plus
Szybkość reakcji
super
Możliwości programowania
dobry
Funkcjonalność
dobry
Ogólna ocena:

 

 Podsumowanie
 

plusy:
równomierne podświetlenie klawiszy
wygodne klawisze makr
możliwość zaprogramowania wszystkich klawiszy
czterostopniowe podświetlenie
tryb "GAME"

wygodne klawisze makr
przejrzysty wyświetlacz
łatwe oprogramowanie
mało brudząca się

 

minusy:
głośne klawisze
mały Enter
niektóre litery są nieczytelne
słaby Anti-ghosting
podkładki antypoślizgowe nie spełniają swej roli
nie możemy tworzyć nowych skrótów
cena

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 300 zł (99 $)


»
Dziękuję redakcji Benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.

miniRecenzja
wyróżniona!


więcej informacji

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  crazeey
  -1
  Recenzja może byłaby i fajna, gdyby nie była bez sensu. w pierwszym zdaniu piszesz, że "klawiatura jest przeznaczona przede wszystkim dla fanów gier MMO", a testujesz ją na FPS. Gdzie tu logika? Czy może napisałeś tą reckę "na sztukę", "bo może się załapie na wyróżnienie"?
  Według mnie to trochę tak jakbyś dostał do testów samochód wyścigowy i testował go jeżdżąc po mieście 50km/h.
  Uważam, że redakcja powinna się grubo zastanowić przed przekazaniem ci sprzętu do testów następnym razem.
  • avatar
   0
   Czekamy na pierwsze oceny czytelników aby zdecydować czy MR będzie "wyróżniona".
   • avatar
    Bartek Żak
    0
    Mi tam się recenzja podoba ;)
    • avatar
     0
     PS. tak patrzę i klawiatura znowu w testach - dziwne?
     • avatar
      b1tzz
      0
      Fajnie napisana recka, ode mnie +
      • avatar
       kuniomaster1993
       0
       Jest to klawiatura skonstruowana pod gry MMO a brakuje informacji o tym jak z nią się gra w tego typu produkcje. Brakuje poza tym innych gier takich jak na przykład wyścigówki (Trackmania),platformówki (SuperMeatBoy)w których istotnym elementem jest klawiatura.

       Podsumowując jak dla mnie rzetelny krótki opis klawiatury napisany przyjemnym językiem "łapa w góre" ;)
       • avatar
        sido107
        0
        Krótko i na temat, bez wodolejstwa. Dowiedziałem się wszytkiego co trzeba i nie spędziłem przy tym 15 min.

        plus oczywiście poleciał.
        • avatar
         Lightning
         0
         Dobra robota - dzięki tej recenzji można się zapoznać z klawiaturą i niemal każdym jej szczegółem.
         Zasłużony + ode mnie :)