Klawiatury

Rzut okiem na peryferia Microsoft - zestaw desktop, klawiaturę i dwie myszy

przeczytasz w 2 min.

Przegląd kilku ergonomicznych urządzeń marki Microsoft, w tym zestaw desktopowy, klawiatura oraz dwie myszki.

Ergonomia pracy przy komputerze to temat rzeka. Znany w zasadzie każdemu. Spędzamy przy komputerach coraz więcej czasu, ale tak naprawdę mało kto się przy tym przejmuje "tą całą ergonomią". Właściwie ułożenie ciała, odległość od monitora, położenie rąk czy urządzenia zaprojektowane pod kątem ergonomiczności pracy - kto by się tym przejmował?

Dlaczego jest to takie istotne? Kiepskie stanowisko pracy to szybkie zmęczenie ciała oraz ból pleców, szyi, mogący nawet sprawić, że wystąpią problemy z krążeniem krwi, zmęczenie, czy w końcu RSI. Pod tym skrótem (Repetitive Strain Injury), kryją się urazy powstałe na wskutek chronicznego przeciążanie mięśni i ścięgien, które powstają przez długotrwałe utrzymywanie ciała w tej samej pozycji, do których bez wątpienia zalicza się obsługa komputera. Mówiąc krótko, jeśli nie zadbamy o odpowiednie stanowisko dziś, jutro nasze ciałe może się nam odwdzięczyć wesołym trzaskaniem w kościach i innych części ciała, ale wtedy już nam bynajmniej do śmiechu nie będzie.

Odpowiednia organizacja miejsca pracy to temat na całkiem oddzielny artykuł, natomiast w tym krótkim przeglądzie skupimy się na dwóch urządzeniach peryferyjnych - konkretnie na klawiaturze i myszce.

Microsoft Comfort Curve Keyboard 3000

Microsoft Comfort Curve Keyboard 3000

Myśląc o ergonomicznych urządzeniach peryferyjnych większości z nas z  miejsca przychodzą na myśl fantazyjnie wygięte klawiatury czy myszki o  nieco egzotycznym kształcie. Ergonomiczne peryferia cechują się również wyższą ceną od standardowych urządzeń.

Tak naprawdę ergonomiczny sprzęt wcale nie musi oznaczać z miejsca wielkiego wydatku czy zakupu specjalizowanych urządzeń. Czasami wystarczy zainwestować w urządzenia, które nie mają pieczątki "ergonomy", ale zostały zaprojektowane tak, by ich używanie było maksymalnie wygodne.

Wireless Mobile Mouse 3500

Wireless Mobile Mouse 3500

W tekście przyjrzymy się wybranym produktom firmy Microsoft. Część z nich należy do serii Comfort, która zapewnia odpowiedni komfort użytkowania, a część wygląda na zwykłe, typowe urządzenia. Ich charakterystyka sprawia jednak, że korzystanie z nich staje się przyjemnością.