Samsung DeX Station - zrób komputer ze smartfona
Akcesoria mobilne

Samsung DeX Station - zrób komputer ze smartfona

przeczytasz w 3 min.

Dzięki stacji Samsung DeX smartfon może pełnić rolę komputera stacjonarnego. Podłączymy do niego każdy typowy monitor, klawiaturę, myszkę i pamięć USB.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

prosty montaż i łatwa obsługa; dobra do prostej pracy biurowej i multimediów; możliwość telefonowania i SMS’owania w trybie stacjonarnym; obsługa aplikacji w niezależnych oknach; atrakcyjny, nowoczesny interfejs; dość szybkie działanie; obsługa wielu aplikacji mobilnych; 2 porty USB (klawiatura/mysz, pendrive); wyjście HDMI do podłączenia monitora lub TV; maksymalna rozdzielczość Full HD; ciągłe ładowanie smartfona;

Minusy

brak wsparcia dla niektórych, przydatnych aplikacji; brak wyjścia słuchawkowego; drobne ale niekiedy denerwujące opóźnienia w czasie używania klawiatury Bluetooth;

Samsung DeX Station - recenzja

Marzę o czasach kiedy smartfon będzie moim jedynym komputerem. Czasach w których będę mógł na nim wygodnie pracować, pisać, edytować zdjęcia i filmy oraz uruchamiać zaawansowane gry. Te czasy jeszcze nie nadeszły i moim zdaniem szybko nie nadejdą, ale stacja Samsung DeX to krok w dobrą stronę.

DeX to skrót od Desktop Experience. Samsung stara się nas przekonać, że wrażenia z używania jego nowego smartfona Galaxy S8 lub Galaxy S8+ wraz ze stacją dokującą będą takie jak na komputerze stacjonarnym.

Wszyscy jednak wiemy, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Sprawdźmy zatem jakie zalety i wady ma stacja DeX.

Samsung DeX Station - recenzja i test

Co muszę mieć by zacząć korzystać?

  • monitor lub telewizor ze złączem HDMI
  • smartfon Samsung Galaxy S8 / S8+
  • stację Samsung DeX

Monitor lub TV praktycznie każdy z nas ma już w domu. Specjalnych wymagań nie ma. Wyświetlacz musi mieć HDMI i tylko tyle. Stacja obsłuży maksymalnie Full HD (nawet jeśli wyświetlacz ma wyższą rozdzielczość).

Najlepsze będą standardowe ekrany o proporcjach 16:9. Ja podłączałem do stacji monitor Samsung Curved C34F791 o proporcjach 21:9 i obraz był rozciągnięty. Oczywiście mogłem to zmienić w ustawieniach monitora, ale wtedy widać było czarne pasy po bokach obrazu.


Samsung DeX Station - wideorecenzja

Największym wydatkiem jest sam smartfon – Galaxy S8 kosztuje 3500 zł, a Galaxy S8+ 4000 zł. To bardzo dużo, ale jeśli jesteście zainteresowani kupnem stacji DeX, to zapewne już macie smartfona w kieszeni. Stacja to wydatek rzędu 600 zł.

stacja Samsung DeX do Galaxy S8 i S8+

Obudowa

DeX Station ma 10,5 cm średnicy i po złożeniu niecałe 5 cm wysokości, więc zajmuje bardzo mało miejsca na biurku. Jej obudowę wykonano w całości z czarnego, półmatowego plastiku. Materiał nie jest szlachetny, ale DeX prezentuje się całkiem estetycznie i minimalistycznie.

Stacja ma kilka wbudowanych złączy:

  • HDMI – do podłączania monitora lub telewizora
  • 2x USB 2.0 – do podłączania myszki, klawiatury lub pamięci USB
  • gniazdo Ethernet – sieć przewodowa
  • gniazdo ładowarki
  • wtyk dokujący USB-C

stacja DeX - porty USB

Górną powierzchnię można wcisnąć i przesunąć do tyłu. W ten sposób otrzymujemy dostęp do złącza dokującego USB typu C do ładowania smartfona i transmisji danych. Przesuwana klapka ma wbudowane aktywne chłodzenie. Wentylatorek jest cichy i uruchamia się rzadko – tylko gdy smartfon jest mocno obciążony przez dłuższy czas.

Samsung DeX - złącza

Wsuwamy smartfona i dzieje się magia

Po kilku sekundach monitor ożywa i prezentuje zupełnie inny interfejs niż na smartfonie. Przełączamy się z trybu dotykowego na obsługę za pomocą myszki i klawiatury.

Ja obsługiwałem Galaxy S8+ głównie za pomocą klawiatury i myszki Bluetooth (Logitech K380 i Microsoft Sculpt Comfort Mouse). Oba peryferia działały dobrze – od czasu do czasu można było wyczuć drobne opóźnienia, ale bez większego wpływu na komfort.

Podłączałem też te urządzenia przez port USB (mysz i klawa Rapoo). W tym przypadku efekt był jeszcze lepszy – brak zauważalnych opóźnień, ale kosztem jednego zajętego portu USB.

System jest przetłumaczony na język polski, nie ma też problemu z wpisywaniem polskich znaków. W razie potrzeby można posiłkować się klawiatura ekranową.


kliknij by powiększyć obraz

Jak Windows… prawie

Czy przypomina to obsługę zwykłego Windowsa? Poniekąd tak, ale nie w stu procentach, bo przecież wciąż siedzimy na Androidzie.

Interfejs systemowy wygląda świetnie. Ikony, tapety, typografia, pasek systemowy, menu – wszystko to wygląda nowocześnie i atrakcyjnie. Galaxy S8 to wydajny smartfon, więc obsługa jest całkiem płynna. Wspierana rozdzielczość Full HD jest mniejsza od rozdzielczości wyświetlacza w smartfonie, więc procesor nie ma z nią żadnego problemu.

Miałem już okazję sprawdzać podobne rozwiązanie Microsoft Continuum oparte na mobilnym Windowsie, ale… działało i wyglądało ono gorzej od Samsung DeX. Tutaj jednak mamy lepszą optymalizację, o wiele atrakcyjniejszy interfejs i prostszą obsługę.

Kolejną zaletą jest możliwość korzystania ze skrótów klawiaturowych:

Jednym z najprzydatniejszych jest ALT+TAB czyli kombinacja umożliwiająca szybkie przełączanie otwartych w tle aplikacji. Działa też funkcja przeciągnij-upuść.

Pasek systemowy

Przypomina pasek z Windowsa, ale w praktyce jest połączeniem górnego i dolnego paska systemowego z Androida. Po lewej stronie mamy trzy klasyczne przyciski systemowe, dalej ikony otwartych aplikacji, a po prawej stronie ikony informacyjne, czas, datę i dodatkowe przyciski (menu skrótów systemowych, menu powiadomień, regulacja głośności, wyszukiwarka systemowa, skrót do wykonywania zrzutów ekranowych itp.).

Okna

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że programy otwierają się w oknach – podobnie jak w Windowsie. W prawym górnym rogu mamy przyciski minimalizowania, maksymalizowania i zamykania okien, a niekiedy także zmiany ich orientacji (pionowa/pozioma).

Zazwyczaj można też swobodnie zmieniać ich rozmiar, ale nie dotyczy to wszystkich aplikacji. Na przykład mobilny Facebook pokazuje się tylko w małym oknie, bez możliwości zmiany jego proporcji. Oczywiście można też zalogować się bez problemu przez przeglądarkę internetową.

Warto od razu dodać, że korzystanie z domyślnej (samsungowej) przeglądarki internetowej jest bardzo wygodne. Jest dobrze dostosowana do dużego ekranu i działa szybko. Bez problemu otworzymy wiele kart bez zauważalnego „zamulenia” smartfona. W dodatku karty można też otwierać w postaci odrębnych okien – tak jak w przeglądarkach windowsowych.

No dobrze, tylko… po co mi to?

Jeśli nie używasz Samsunga Galaxy S8 lub S8+ i nie masz zamiaru go kupować, to oczywiście Samsung DeX Station jest Ci niepotrzebna. Nie może samodzielnie pełnić roli komputera. Działa dobrze i ma niezłą funkcjonalność, jednak zdecydowanie nie może konkurować z Windowsem 10 czy macOS’em.

Samsung DeX - klawiatura i myszka Bluetooth do smartfona

DeX wciąż ma sporo zalet. Największą z nich jest to, że w ciągu dosłownie kilku sekund jesteśmy w stanie przejść z dotykowej pracy na relatywnie małym ekraniku, do wygodniejszej pracy na dużym ekranie, zachowując wszystkie swoje pliki, ustawienia, a nawet otwarte aplikacje i karty. Przejście jest płynne – robimy coś na smartfonie, przerywamy na dosłownie kilka sekund i robimy to dalej, tylko wygodniej, na monitorze.

Samsung DeX do smartfona Galaxy S8

Umieszczamy smartfon w stacji i kontynuujemy pracę, tylko wygodniej, na dużym monitorze.

Pisanie za pomocą sprzętowej klawiatury i przełączanie, kopiowanie, przeciąganie i wskazywanie za pomocą myszki mimo wszystko jest szybsze i efektywniejsze od pracy dotykowej na okrojonym interfejsie.

Na kolejnej stronie znajdziesz informację o aplikacjach mobilnych na DeX oraz dodatkowych funkcjach.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login