Tablety

Podstawowe aplikacje

przeczytasz w 4 min.

Gratisy, bonusy, prezenty, czyli GALAXY Gifts

Zamiast opisywać podstawy interfejsu postanowiłem rozpocząć od rzeczy, która dla wielu użytkowników może być znacznie ważniejsza. Chodzi o prezenty. Co otrzymam przy okazji kupna tabletu Galaxy Tab S?

Lista bonusów obejmuje ponad 30 pozycji, więc można ją określić jako obszerną. Za niektóre konkurencyjne tablety zapłacić trzeba podobną kwotę jak za Tab S, a nie znajdziemy w nich aż tylu gatisów.

Oto lista aplikacji wchodzących w skład pakietu GALAXY Gifts, z określeniem dostępności:

Wiadomości:

 • Newsweek - bieżące wiadomości z kraju i ze świata, opinie i komentarze (prenumerata do końca 2014 roku)
 • Rzeczpospolita - najnowsze wiadomości polityczne, gospodarcze i kulturalne (3 miesiące za darmo)
 • Gazeta Wyborcza - wszystkie teksty z najnowszego wydania dziennika; można czytać bez dostępu do Internetu (1 miesiąc za darmo)
 • Bloomberg Businessweek - aplikacja wyświetlająca treści redagowane przez Bloomberg Businessweek (1 rok darmowego abonamentu)
 • Economist - aplikacja wyświetlająca treści redagowane przez tygodnik Economist (darmowy 6-miesięczny abonament)
 • E-kiosk - dostęp do elektronicznych wydań magazynów Bloomberg i Parkiet (3 miesiące za darmo)

Muzyka:

 • Deezer- bezpłatny dostęp przez sześć miesięcy do zasobów serwisu muzycznego

E-booki:

 • Audioteka - 7 książkowych hitów doczytania lub słuchania za darmo dokońca października 2014
 • Legimi - potężna wirtualna baza e-booków z funkcjami dostosowywania,czcionki, tempa czytania i parametrów wyświetlania. Za darmo przez 3 miesiące.
 • Marvel Unlimited - 3 miesięczny darmowy dostęp do ponad 1500 komiksów, możliwy również w trybie offline

Sport:

 • Live Sport TV - darmowy streaming sportowy (6 miesięcy darmowej subskrypcji)
 • Skimble - zestaw ćwiczeń fizycznych (6 miesięcy darmowej usługi premium)

Rozrywka:

 • Cut the Rope - gra zręcznościowa - (kredyty o wartości 15 USD)
 • Gameloft - Asphalt 8 - popularna gra wyścigowa 3D, darmowy kredyt o wartości 25USD
 • Family Guy - gra przygodowa, w promocji do wykorzystania 125 złotych kredytów premium oraz 2500 kredytów standardowych

Chmura:

 • Dropbox - aplikacja pozwala na proste i bezpiecznie przechowywanie plików w chmurze (50 GB przez 2 lata)

Aplikacje asystenckie:

 • LinkedIn - aplikacja społecznościowo - informacyjna (darmowe konto LinkedIn Premium przez trzy miesiące)
 • EasilyDo Pro - osobisty asystent (darmowy dostęp do EasilyDo Pro przez sześć miesięcy)
 • Evernote - aplikacja umożliwia przechowywanie dowolnych notatek oraz tworzenie nowych dokumentów (darmowy abonament przez okres 12 miesięcy)
 • Wunderlist - aplikacja do zarządzania dziennymi listami zadań (darmowy 12 miesięczny dostęp do wersji premium)

Oprócz wymienionych wyżej aplikacji, w promocji dostępne będą także gry: Fruit Ninja, Doctor Who, Khaba i Colossatron, serwis video Real Player Cloud Video, samplery magazynów Vogue, Glamour oraz Golf Digest, a także aplikacje organizacyjne - Pocket, Cisco WebEx, Remote PC oraz Hancom Office.

Rozmawiamy i SMS'ujemy

Ponad 10-calowy tablet raczej nie kojarzy się ze słuchawką, którą możemy wziąć do ręki i zadzwonić z niej do znajomych lub wysłać zwykłego SMS'a.

Galaxy Taba S nie trzeba jednak podnosić. Wystarczy, że leży na blacie biurka lub ustawiony jest w etui. Po odebraniu połączenia mogę rozmawiać przez wbudowany mikrofon i głośniki, albo opcjonalnie połączyć z tabletem zwykły, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Bluetooth i w czasie rozmowy swobodnie poruszać się w obrębie kilku metrów od „bazy”.

Na ekranie o tak dużej przekątnej pisze się bardzo wygodnie za pomocą obu dłoni. W takich sytuacjach przydaje się etui Book Cover, które złożyć można tak, aby stanowiło podpórkę dla tabletu.

Wielkość pól znaków i odstępy pomiędzy nimi zapewniają wysoki komfort pisania, ale dla chętnych Samsung przygotował Keyboard Case z fizyczną klawiaturą.

Opcjonalnie klawiaturę ekranową przekształcić mogę do postaci pływającej lub kciukowej (rozdzielonej).

Pracujemy zdalnie na komputerze

Jeśli mówi Wam coś hasło „wirtualizacja pulpitu” to już wiecie mniej więcej o co chodzi. Dzięki aplikacji Remote PC możemy połączyć tablet z komputerem i obsługiwać go zdalnie w dowolnego miejsca na świecie (wymagany jest dostęp do sieci Wi-Fi lub komórkowej).

Mogę uruchomić klawiaturę ekranową, a kursor obsługiwać palcem na ekranie. Jeśli połączenie sieciowe jest odpowiednio szybkie liczyć można na bardzo płynną obsługę systemu.

Obsługujemy smartfona z poziomu tabletu

Dzięki funkcji SideSync 3.0 możemy jednocześnie obsługiwać tablet i smartfona. Aplikacja musi być uruchomiona na kompatybilnym smartfonie z rodziny Galaxy (wymagany jest Android 4.4 KitKat).

Po co mi ta funkcja? Ot, choćby po to, by nie musieć co chwile wyciągać smartfona z szuflady lub kieszeni w czasie pracy lub zabawy z tabletem. Po prostu włączam SideSync 3.0, wykonuję potrzebną czynność i wyłączam aplikację. Najważniejsze by telefon był w ciągłym kontakcie z tabletem przez Wi-Fi Direct. Interfejs działa dość płynnie i bez większych opóźnień (ale może to zależeć od siły i jakości sygnału Wi-Fi Direct).

Edytujemy dokumenty

Samsung Galaxy Tab S to tablet na tyle zaawansowany i wydajny, że bez problemu może być wykorzystywany przez odbiorców biznesowych/korporacyjnych. Sprzyjają temu nie tylko akcesoria takie jak Keyboard Case (etui z klawiaturą), ale również oprogramowanie takie jak Hancom Office. Mam tutaj do czynienia z bardzo udanym edytorem za który w innych tabletach musiałbym dopłacać. Hancom poradzi sobie z dokumentami zgodnymi z MS Word, Excel, PowerPoint.

Sterujemy telewizorem

Włączam apkę o nazwie WatchOn, dodaję własny telewizor, odtwarzacz DVD i dekoder TV, a następnie chowam piloty od tych urządzeń głęboko do szafy. Nie będą już potrzebne... Ich rolę przejmuje Samsung Galaxy Tab S. Dzięki nadajnikowi podczerwieni wbudowanemu w górną krawędź obudowy można sterować setkami różnych urządzeń RTV. Najciekawsze jest to, że nie trzeba ograniczać się do produktów firmy Samsung.

Zabezpieczamy dostęp

W przycisku HOME znajduje się czytnik linii papilarnych. Po jego wstępnym skonfigurowaniu (Ustawienia-Urządzenie-Skaner odcisków palców) mogę zabezpieczyć system przed dostępem osób niepożądanych.

Wystarczy wstępnie zeskanować opuszek palca przesuwając go po przycisku, a potem przy każdym odblokowywaniu ekranu nie będę już musiał wklepywać hasła. Odblokowywanie jest proste i szybkie, ale jasne jest, że nie ma rzeczy w stu procentach pewnych – jeśli ktoś zechce, to i tak dostanie się do danych w tablecie (chyba, że zaszyfrujemy go systemem KNOX, wtedy dostęp będzie naprawdę trudny).

Gdy aktywna jest ochrona za pomocą odcisku palca nie dostaniemy się do danych nawet gdy podłączymy tablet przez kabel USB do komputera PC. Pliki pojawiają się dopiero po zeskanowaniu linii papilarnych.

Dzielimy obszar roboczy

Chcesz jednocześnie edytować dokument i przeglądać strony WWW? Może potrzebujesz stałego dostępu do odtwarzacza audio w czasie czytania swojej ulubionej książki? Tutaj nie stanowi to kłopotu bo obszar roboczy można podzielić na dwie, niezależne przestrzenie w których otwierać możemy po kilka aplikacji i płynnie przełączać się między nimi.

Istnieje możliwość skanowania tych obszarów oraz łatwego przeciągania tekstu między jednym a drugim „oknem”.