Samsung NX300: porządny bezlusterkowiec od producenta… smartfonów Galaxy S
Aparaty kompaktowe

Samsung NX300: porządny bezlusterkowiec od producenta… smartfonów Galaxy S

przeczytasz w 2 min.

Samsung NX300 to dowód na konsekwencję. Firma obiecywała opracowanie dobrych aparatów systemowych i słowa dotrzymała.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

spory potencjał w plikach RAW, wymaga jednak umiejętności przy obróbce, dobrze naświetlone fotografie, bardzo dobrej jakości zdjęcia JPEG wprost z aparatu przy umiarkowanych rozmiarach pliku, wygodny uchwyt dłoni, kitowy obiektyw dobrej jakości, celny i szybki AF, również w wersji dotykowej, sterowanie dotykowe lub przyciskami, do wyboru, dobrej jakości zdjęcia panoramiczne, różne prędkości filmów poklatkowych, wbudowana funkcja ściemniania, pojaśniania wideo, dobry dźwięk rejestrowany w trybie wideo, technologia Wi-Fi, NFC, złącze HDMI, z obsługa przesyły obrazu 3D, łatwe w opanowaniu menu aparatu, histogram i elektroniczna poziomnica, wyświetlacz AMOLED ochylany w górę i w dół o bardzo dobrej czytelności (z wyjątkiem silnego światła słonecznego)

Minusy

brak wbudowanej w korpus stabilizacji, światło lampy doświetlającej przesłonięte przez większe obiektywy (np. kit), krótkie serie w trybie seryjnym, dość długi czas ładowania akumulatora (prawie 4 godziny), brak zewnętrznej ładowarki, ładowanie poprzez aparat, problemy z kompresją jednolitych powierzchni w trybie wideo (asfalt, powierzchnia wody), efekt pulsowania obrazu w tych obszarach , aplikacja Samsung Smart Camera App mało rozbudowana, punkty mocowania paska, utrudniają czasem w pełni komfortowy uchwyt dłonią, ekran AMOLED ma problemy w silnym oświetleniu słonecznym, błędy AWB i predefiniowanych ustawień w świetle sztucznym, elektroniczna poziomnica nie działa przy pionowej orientacji aparatu, moduł GPS uniemożliwia korzystanie z lampy błyskowej

Aparaty z kategorii CSC czyli systemowe kompakty (Compact System Camera) zdobywają coraz większą popularność. Ich ceny mieszczą się w dość szerokim zakresie od 1500 złotych do nawet 10 tysięcy i więcej w przypadku produktów marki Leica. Większość z tych aparatów ma matryce typu APS-C lub Cztery Trzecie. Samsung NX300, który trafił w nasze ręce wraz z obiektywem 18-55 mm f/3,5-5,6 III OIS, jest przedstawicielem tej pierwszej grupy aparatów. Koncern, w którym powstał, jest firmą nie od parady. Potrafi doskonale zmonetyzować marzenia klientów na rynku mobilnym. Jego smartfony i tablety choć niejednokrotnie krytykowane za kiepskiej jakości materiały obudowy i graniczące z zuchwałością wprowadzanie prawie identycznych modeli tylko dla zasady, im więcej tym lepiej, znajdują nabywców na całym świecie w dziesiątkach milionów egzemplarzy.

Samsung nie jest firmą z bogatymi tradycjami na rynku fotograficznym. Nie jest także początkującym w tej branży. Przez wiele lat jakość zdjęć z aparatów tej marki pozostawiała wiele do życzenia. Ta niechlubna przeszłość pokutuje do dziś i niejeden amator fotografii na widok sprzętu foto tej marki odwraca wzrok. A niepotrzebnie, bo już od kilku lat Samsungi, a zwłaszcza bezlusterkowce to przyzwoite aparaty. Różnice w jakości zdjęć pomiędzy tymi aparatami a Canonami, Nikonami, Olympusami, Panasonicami czy Sony, dla większości osób, są wręcz kosmetyczne.

Co więcej, Samsung w przypadku systemowych kompaktów przykłada dużą wagę do wzornictwa i zastosowanych materiałów. Testowany przez nas Samsung NX300 to pod wieloma względami idealny bezlusterkowiec. Prezentujący ponadczasowy w fotografii styl retro, o dużej ergonomii, bardzo dobrej jakości zdjęć i nie najgorszym wideo. Jak w każdym aparacie także i tutaj znajdziemy niedociągnięcia, na szczęście żadnego z nich nie mogliśmy określić jako dyskwalifikującego w naszych oczach. Najbardziej żałowaliśmy mniejszej niż oczekiwana żywotności akumulatora. Około 350 zdjęć i kilka minut wideo na naładowanym akumulatorze to trochę za mało jak na apetyty, jakie wywołał w nas ten aparat.

Nie jest to może cyfrówka wybitna w swojej kategorii tak jak bezlusterkowce Sony NEX-5, ale podobnie jak konkurent ma swój czar, który przyciąga.

Chwalimy Samsunga NX300, ale naprawdę jest za co, co udowadnia nasz test. Jeśli ktoś jest uprzedzony do sprzętu tej marki, niech weźmie do ręki NX300, zapominając, że jest to Samsung. Szybko dojdzie do wniosku, że był w błędzie, negując kompletnie zalety systemu NX. Poniżej konkurencja o podobnej cenie i z podobnym obiektywem kitowym z jaką przychodzi walczyć na rynku testowanemu aparatowi. Z tych aparatów Samsung może pochwalić się najwyższej rozdzielczości matrycą.

 Samsung NX300Sony NEX-5RPanasonic GF6Olympus E-PL5
ModelSamsung NX300Sony NEX-5RPanasonic GF6Olympus E-PL5
Cena2600 - 2900 zł2300 - 2600 złok 2000 - 2200 zł2600 - 3000 zł
     
Matryca20 Mpix16 Mpix16 Mpix16 Mpix
Obiektyw
 
wymienny system NXwymienny system NEX alfawymienny system Cztery Trzeciewymienny system Cztery Trzecie
Stabilizacjazależy od obiektywuzależy od obiektywuzależy od obiektywumatrycowa
Autofokushybrydowyhybrydowydetekcja kontrastudetekcja kontrastu
Czułość ISO100-25600100-25600160-25600200-25600
     
Format zdjęć
i wideo
JPEG, RAW (SRW), MP4 (H.264, stereo)JPEG, RAW (ARW), AVCHD (H.264, stereo)
 
JPEG, RAW, AVCHD (H.264, stereo), MP4 (H.264, stereo)JPEG, RAW
MOV (H.264, stereo), AVI
EkranAMOLED 3,3"
768 tys. punktów
XtraFine LCD 3"
921 tys. punktów
LCD 3"
1040 tys. punktów
LCD 3"
460 tys. punktów
Wizjerbrakbrak (opcjonalny)brakbrak (opcjonalny)
     
PamięćSD / SDHC / SDXC (UHS-I)SD/ SDHC / SDXC
MS (Pro Duo, Pro HD-Duo)
SD / SDHC / SDXC (UHS-I)SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Inne funkcjemanualne sterowanie ekspozycją
zdjęcia RAW
inteligentna panorama
NFC, Wi-Fi (sterowanie ze smartfonu, przegrywanie zdjęć)
filtry obrazu
elektroniczna poziomnica
manualne sterowanie ekspozycją
zdjęcia RAW
inteligentna panorama
Wi-Fi (sterowanie ze smartfonu, przegrywanie zdjęć)
filtry obrazu
elektroniczna poziomnica
manualne sterowanie ekspozycją
zdjęcia RAW
inteligentna panorama
NFC, Wi-Fi (sterowanie ze smartfonu, przegrywanie zdjęć)
filtry obrazu
elektroniczna poziomnica
manualne sterowanie ekspozycją
zdjęcia RAW
inteligentna panorama
filtry obrazu
Zasilanieakumulatorakumulatorakumulatorakumulator
Wymiary i waga (bez akumulatora)122 x 63,7 x 40,7 mm, 284 gramy110,8 x 58,8 x 38,9 mm, 218 gramów111,2 × 64,8 ×38,4 mm, 280 gramów110,5 x 63,7 x 38,2 mm
279 gramów

Często ostatnie słowo ma w przypadku decyzji o zakupie aparatu cena. Samsung NX300 jest dobrą cenowo propozycją, aczkolwiek na jego zakup trzeba wysupłać co najmniej 2600 złotych i do tak zwanych okazji trudno go zaliczyć. Taka kwota stawia przed trudną decyzją niezdecydowanych adeptów fotografii, którzy często zamiast o oczekiwanych efektach fotograficznych myślą o jak najlepszej relacji cena-rodzaj aparatu. Lustrzanka to słowo magiczne, które wielu wystarczy za rekomendację. A jednak tym razem będziemy próbowali was przekonać do bezlusterkowca.

Aktualizacja oprogramowania to podstawa

Uaktualnianie firmware w aparatach cyfrowych jest być może istotniejsze niż w przypadku smartfonów. Tutaj poprawiane są zazwyczaj podstawowe dla funkcjonalności urządzenia elementy. Samsung NX300 jest na rynku, już od kilku miesięcy, co pozwoliło zlokalizować część jego słabych stron. Dlatego zalecamy aktualizację oprogramowania systemowego aparatu do wersji 1.2 (jeśli nie jest jeszcze zainstalowana). Dodaje ono kilka przydatnych funkcji, a nadto poprawia działanie autofokusa.

Sam proces aktualizacji oprogramowania jest bardzo prosty. Sprowadza się do wgrania pliku z firmware na kartę pamięci, a następnie wybrania odpowiedniej opcji w menu. Podobnie można zaktualizować oprogramowanie podłączonego obiektywu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login