SanDisk iXpand Base - kopia zapasowa Twojego iPhone'a w trakcie ładowania
Akcesoria Mobilne

SanDisk iXpand Base - kopia zapasowa Twojego iPhone'a w trakcie ładowania

przeczytasz w 4 min.

SanDisk iXpand Base to niewielka podstawka, która tworzy kopię zapasową zdjęć, filmów oraz kontaktów podczas ładowania iPhone'a.

SanDisk iXpand Base - test

W przeciwieństwie do wielu smartfonówAndroidem, urządzenia Apple nigdy nie oferowały łatwej możliwości rozszerzenia pamięci. Wiele osób jest przez to skazanych na życie ze starszymi iPhone’ami o pojemności 16 GB, których realna pojemność jest znacznie mniejsza. Na szczęście można sobie ulżyć w cierpieniach.

Na przykład trzymając zdjęcia i filmy w chmurze iCloud. Istnieją też inne rozwiązania, pozwalające szybko wykonać lokalną kopię zapasową, bez połączenia internetowego. Jeden z ciekawszych gadżetów nazywa się SanDisk iXpand Base.

sandisk ixpand base 1

iXpand Base to niewielka stacja, która w trakcie ładowania wykonuje kopię zapasową zdjęć, filmów oraz kontaktów, tak samo jak mały pendrive od SanDiska - iXpand Flash Drive. Cena tej podstawki w Polsce jeszcze nie jest znana. W USA trzeba za nią zapłacić w zależności od wersji pojemnościowej od $50 (16GB) do $200 (256GB). To dużo! Przekonajmy się jednak co realnie otrzymujemy za tę kwotę.

Budowa oraz stylistyka

Wymiary podstawki to 26×101×107 mm (wys./szer./dł), zajmuje więc niewiele miejsca i można ją bez problemu postawić nawet na zagraconym biurku. Jej dolna część została w całości wykonana ze stopu aluminium. W rezultacie oprócz atrakcyjnego wyglądu uzyskano także wytrzymałą, odporną na pęknięcia konstrukcję.

sandisk ixpand base 2

Górę iXpand Base pokryto miękką gumą, na którą odkładamy iPhone'a po podłączeniu do stacji. W praktyce nie ma szans na to aby telefon samoczynnie się z niej zsunął.

W tylnej części umieszczono slot przeznaczony dla kart SD, na których przetrzymywane są kopie zapasowe oraz gniazdo microUSB, do którego podłączamy źródło zasilania podstawki.

sandisk ixpand base 3

Pod spodem stacji znajdziemy złącze USB, do którego wpinamy przewód Lightning. W zestawie wraz z iXpand Base niestety go nie dostajemy, więc trzeba użyć przewodu który otrzymaliśmy ze smartfonem.

Kabelek ukrywamy owijając go wokół obudowy. Wygląda to całkiem estetycznie, w końcu kto lubi widok poplątanych przewodów na biurku?

sandisk ixpand base 4

Dolna powierzchnia iXpand Base została dodatkowo pokryta miękką gumą, zabezpieczającą przed przesuwaniem się podstawki w stosunku do powierzchni na jakiej stoi.

iXpand Base jako całość prezentuje się nowocześnie i dobrze współgra ze stylistyką sprzętu od Apple. Niektórzy twierdzą, że podstawka lepiej spełniałaby swoje zadanie gdyby przybrała postać stacji dokującej, w której iPhone stoi, a nie leży. Ułatwiłoby to odczytywanie powiadomień wtedy gdy na przykład leżymy w łóżku.

sandisk ixpand base 5

W praktyce lekko pochylona powierzchnia, na której kładziemy iPhone'a pozwala bez problemu na oglądanie treści bez potrzeby jego podnoszenia. Do podstawki możemy też podłączyć jakąkolwiek stację dokującą zakończoną wtykiem USB.

Szkoda, że podstawka nie ma funkcji bezprzewodowego ładowania akumulatora w smartfonie iPhone 8 / 8 Plus. Choć z drugiej strony jej cena wzrosłaby jeszcze bardziej.

sandisk ixpand base 6

Działanie

Do poprawnej współpracy systemu iOS oraz iXpand Base potrzebna jest darmowa aplikacja SanDisk iXpand Base, którą pobiera się z AppStore.

Działa ona na urządzeniach z systemem iOS 9 lub nowszym, co w praktyce oznacza, że stacja powinna wspierać wszystkie iPhone’y od 4S w górę. My testowaliśmy ją w połączeniu z iPhone 7 32GB, który działał pod kontrolą iOS 11.

sandisk ixpand base 7

Po ściągnięciu i otwarciu aplikacji wystarczy, że nadamy jej uprawnienia dostępu do zdjęć, filmów oraz kontaktów i będziemy gotowi do pracy. 

Tworzenie kopii zapasowej jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy podłączyć iPhone'a do stacji, a cały proces rozpocznie się automatycznie. O rozpoczęciu oraz zakończeniu synchronizacji aplikacja poinformuje nas poprzez powiadomienia.

sandisk ixpand base 8

iXpand Base w przeciwieństwie do siostrzanego "pendrajwa" iXpand nie działa bez podłączonego źródła zasilania.

ixpand base screen 1ixpand base screen 2
ixpand base screen 3ixpand base screen 4

Podstawkę można kupić w 4 wersjach pojemnościowych: 32GB, 64GB, 128GB oraz 256GB. Różnią się one od siebie tylko kartą pamięci dołączoną do zestawu. Do naszej redakcji trafił model o pojemności 128GB, w którym zastosowano kartę SD SanDisk Ultra Plus, której maksymalny odczyt oraz zapis to około 80 MB/s.

sandisk ixpand base 9

Wykonanie kopii zapasowej około 1200 zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx oraz 10 filmów 1080p/60fps zajęło około 8 minut. W praktyce gdy wykonujemy dziennie jedynie kilka zdjęć oraz nagrań i co wieczór podłączamy iPhone'a do iXpand Base, skopiowanie nowych plików do pamięci trwa dosłownie chwilę.

Zgranymi zdjęciami, filmami oraz kontaktami możemy zarządzać z poziomu aplikacji, pod warunkiem, że iPhone jest podłączony do iXpand Base. Da się przywrócić wszystkie lub wybrane zdjęcia do pamięci iPhone'a lub zwolnić w nim miejsce poprzez usunięcie już skopiowanych zdjęć. 

sandisk ixpand base 10

Pliki można przekopiować na komputer podłączając do niego stację przez port microUSB, co nie powala prędkością ze względu na standard USB 2.0. O wiele szybszym wyjściem jest wyjęcie karty SD i włożenie jej do szybkiego czytnika.

Ładowanie iPhone 7 przy pomocy dołączonej do zestawu ładowarki 3A / 5V trwa o około 20 minut krócej, niż korzystając z oryginalnej ładowarki Apple dołączonej do telefonu. W przypadku iPad’ów, które domyślnie mają mocniejsze ładowarki, różnica jest praktycznie niezauważalna (przynajmniej w przypadku iPad’a mini 4).

sandisk ixpand base 11

Podsumowanie

SanDisk iXpand Base to świetne akcesorium na szafkę nocną. Wiele osób i tak podpina smartfona do ładowania na noc, a tutaj mamy ten bonus, że od razu kopiujemy zdjęcia, filmy oraz kontakty. Innymi słowy budząc się rano mamy pełną baterię i uwolnioną pamięć, a wszystko to dzieje się automatycznie - wystarczy podpiąć kabelek.

Przydatna rzecz dla użytkowników iPhone'ów z małą ilością pamięci.

sandisk ixpand base 12

Ocena końcowa:

 • Automatyczne tworzenie kopii zdjęć, filmów i kontaktów
 • Prosta obsługa (wpinamy przewód i zapominamy o reszcie)
 • Szybsze ładowanie niż w przypadku standardowej ładowarki Apple
 • Łatwa wymiana przewodu Lightning
 • Możliwość rozbudowania pamięci (wystarczy wymienić kartę SD)
 • Wytrzymała obudowa
 • Atrakcyjna stylistyka
   
 • Wysoka cena

90%

Dobry Produkt

 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  -2
  TO iphone się psuje ?