Chłodzenie

Scythe Mugen 2 - bardzo dobra wydajność w rozsądnej cenie

przeczytasz w 3 min.

Jeżeli ktoś myśli o wysokim podkręceniu swojego procesora, to musi również wziąść pod uwagę fakt wymiany chłodzenia. Czy Scythe Mugen 2 spełni oczekiwania entuzjastów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tej recenzji.

Pudełko i akcesoria

Chłodzenie otrzymujemy w pudełko o rozmiarach adekwatnych do radiatora. Wszystkie elementy są dobrze dopasowane i nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek uszkodzeniu chłodzenia podczas transportu. Instrukcja obsługi, mimo że nie ma w niej języka polskiego jest bardzo przejrzysta i klarowna. Dzięki zilustrowanej formie, z montażem spokojnie poradzą sobie osoby, nie znające języka obcego. Wraz z chłodzeniem otrzymujemy:

 • Pastę termoprzewodzącą, zapakowaną w woreczku
 • Para zapinek do wentylatora
 • Wentylator 120 mm Scythe Slip Stream 120 (SY1225SL12LM-P)
 • Uchwyty montażowe
 • Instrukcję obsługi
 • Kluczyk
 • Backplate

Radiator

Scythe Mugen 2 to klasyczna konstrukcja typu tower (wieża). Radiator charakteryzuje się rozmiarami 130 x 100 x 158 mm (dł. x szer. x wys.) i wagą 870 gram (z wentylatorem). Ciepło z procesora odbierane jest przez miedzianą, pokrytą niklem podstawę i transportowane z wykorzystaniem dziesięciu rurek miedzianych HeatPipe, wygiętych w kształt litery "U", na pięć wież, z których każda składa się z 46 ułożonych w pionie, aluminiowych listków. Wentylator zainstalować możemy na czterech ścianach radiatora. Klasycznym sposobem jest montaż wentylatora w sposób taki, aby chłodne powietrze było przedmuchiwane przez wszystkie pięć wież i trafiało na zewnątrz obudowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć na radiator cztery wentylatory jednocześnie. Potrzebne będą nam wtedy dodatkowe trzy pary zapinek. Można je kupić w większości sklepów zajmujących się sprzętem komputerowym. Dodatkowym elementem, który zapewne zwiększa wydajność chłodzenia, jest niewielki radiatorek przymocowany do podstawy.

Wentylator

Wentylator dołączony do zestawu to Scythe Slip Stream 120 (SY1225SL12LM-P). Pracuje on z prędkością do 1400 RPM i oferuje przepływ powietrza na poziomie do 74.25 CFM. Współczynnik MTBF (średni czas do awarii) oszacowany został na 30000 godzin, co jest dobrą wartością. Wentylator posiada 9, ułożonych pod kątem łopatek. Przy maksymalnej prędkości obrotowej, wentylator jest dość głośny, co z pewnością nie znajdzie poklasku u cichofilów.

Montaż

Montaż chłodzenia jest zależny od podstaki procesora, na którym chcemy zamontować chłodzenie. Pierwszą czynnością jaką należy zrobić jest zainstalowanie odpowiednich dla danej podstawki uchwytów. Następnie do spodu płyty głównej przykręcany jest backplate, czyli podkładka, która zwiększa stabilność zamontowanego chłodzenia i zapobiega zbyt dużemu wygięciu się laminatu płyty głównej. Instalacja chłodzenia jest prosta i nie powinna sprawić problemów nawet początkującym użytkownikom. Osoby, które miały już do czynienia z podobnymi coolerami, powinny bez problemu założyć chłodzenie bez spoglądania w instrukcję obsługi.

Testy

Cała procedura testowa przeprowadzona została na platformie, wyposażonej w płytę główną Asus P6T SE i procesor Intel Core i7 920 D0.

temp. rdzenia - to maksymalna odczyta temperatura danego rdzenia podczas całego testu.
temp. otoczenia - to maksymalna zanotowana temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia.
temp. rdzenia - temp. otoczenia - to różnica maksymalnej odczytanej temperatury rdzenia i maksymalnej odczytanej temperatury otoczenia.

temp. rdzenia - to średnia odczytana temperatura danego rdzenia podczas całego testu.
temp. otoczenia - to maksymalna zanotowana temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia.
temp. rdzenia - temp. otoczenia - to różnica średniej odczytanej temperatury rdzenia i maksymalnej odczytanej temperatury otoczenia.

Podsumowanie

Scythe Mugen 2 to bardzo dobre chłodzenie w dobrej cenie. Poradzi sobie nawet z podkręconym  do 4 GHz procesorem serii Core 7. Dodatkowym atutem jest kompatybilność z większością podstawek i prosty montaż.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  "Ale to już było..."

  Razi trochę brak porównania do innego systemu chłodzącego :/

  Ode mnie cztery :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   bardzo przyjemna recenzja, fajnie się czyta i w ogóle bdb...
   pozdrawiam
   • avatar
    maciek1o3s
    0
    Recenzja już była - napisana przez kubbak'a zdaje się. Ogólnie to brakuje kilku rzeczy. Niestety kiepskie 4 :/
    • avatar
     XaRaDaS
     0
     Ech jak dla mnie kiepska recka, brak porównania chociażby do boxa intela. Takie tempy można podawać w nieskończoność, ale bez jakiegoś odpowiednika to ciężko cokolwiek wywnioskować ;)

     Naciągana 3 odemnie :D
     • avatar
      manioor
      0
      to sobie wejdz w inne recenzje i przeczytaj o temperaturach innych chlodzen. bedziesz mial porownanie. Lenistwo nie zna granic.
      • avatar
       wolfikx
       0
       To, że taka recenzja już była to jak dla mnie nie ma większego znaczenia gdyż czasami dobrze jest poznać opinię innego użytkownika.
       Z drugiej strony faktycznie brak jest porównania do innego chłodzenia i brak jest porządnego wyciągnięcia wniosków. Podsumowanie jest bardzo króciutkie.

       Kolejna sprawa to nie ma żadnej wzmianki czy technologia wyłączania rdzeni w idle jest włączona czy nie ??

       Jak już porównujesz różne pasty to przydałoby się skleić wszystkie wyniki na jednym wykresie. Teraz jest mało czytelne.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Patrzę na te recenzję i niewiele z tego rozumiem, zupełny brak obróbki danych. Podawanie temperatur z kazdego rdzenia osobno nic nie daje, mozna to uśrednić, przecież nikt nie patrzy na chlodzenie pod katem temp na 3 rdzeniu.
        Aby porownać dwa coorely trzeba przewinąć dwa ekrany i zdąze zapomnieć ile było na porpzednim wykresie, szczególnie ze to co mowiłem temp jest dla kazdego rdzenia osobno, wiec jak to porownywać.
        No i ta rozsądna cena. Szkoda ze autor nie napisał ile to jest, tak trzeba kopać sklep w poszukiwaniu tego coolera. Skoro w tutyle jest wspomniana cena to wypadało ja napisać ;)
        • avatar
         Grzesiek1010
         0
         Bardzo dobre chłodzenie na moim Phenomie II 550 3,8 temp przy 370obrotach to 28 stopni. Teraz przy odblokowanych 2 rdzeniach i oc do 3,6 450obrotów i temp +- 32 stopnie ( żaden program nie pokaże jaka temp z powodu odblokowanych rdzeni )

         Jak dla mnie bomba 10/10 :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          I juz w pierwszej linijce bycor! Nie ma słowa "wziąść"; jest za to "wziąć".