• benchmark.pl
 • artykuły
 • STEELSERIES World of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse - czy warta jest grzechu i pieniędzy?
Sprzęt do gier

STEELSERIES World of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse - czy warta jest grzechu i pieniędzy?

przeczytasz w 6 min.Steelseries zaprezentowało jakiś czas temu swoją nową myszkę dla graczy, dedykowaną maniakom World of Warcraft, dlatego jej interfejs jest zrobiony w klimacie gier MMORPG. Jak podaje producent , urządzenie zostało zaprojektowane przy udziale profesjonalnych graczy. Mysz posiada aż 14 programowalnych klawiszy. Ważne jest także, że jest ona bardzo komfortowa, co zapewni nam wygodę podczas użytkowania.


Dane techniczne

 

 • Wymiary: 11,5 x 8,4 x 4 cm;
 • Rozdzielczość: 5040 DPI
 • Technologia: Laser
 • Częstotliwość USB: 1,000 Hz
 • Profile: 10
 • Przyciski: 14
 • Wbudowana pamięć: Tak
 • Oświetlenie: 16,7 mln kolorów, 4 poziomy jasności
 • Połączenie: USB 2.0
 • Przyspieszenie do 30 G
 • Długość kabla: 2,5 m
 • Kompatybilność: Windows 2000, XP, Vista, 7, Mac
 • Teflonowe ślizgacze

 

 

Zawartość zestawu produktu

 

Po otworzeniu, całkiem poręcznego i ciekawie wykończonego pudełka, ujrzałem myszkę, podręcznik, katalog reklamowy oraz naklejkę samoprzylepną z logiem firmy Steelseries. Zestaw jest ubogi jak na cenę, którą płacimy. Moim zdaniem producent, powinien dorzucić podkładkę oraz jakiś pokrowiec, ponieważ na pewno szkoda zniszczyć tak cenną rzecz. Gwarancja produktu obejmuje przez dwa lata, co jest standardem wśród większości firm. Drugim minusem jest brak polskiego języka w poradniku instrukcji, co dla niektórych osób jest priorytetem.

 

Interfejs i wykonanie
STEELSERIES World of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse prezentuje się całkiem ciekawie, design myszki jak to przystało na nazwę produktu, wygląda niczym skucie żelazem. Projektanci urządzenia starali się odzwierciedlić, że jest to myszka dla fanów gry World of Warcraft. Kabel o długości 2,5m w zupełności wystarcza do wygodnego użytkowania, którego końcówka jest pozłacana. Jak już pisałem myszka posiada aż 14 przycisków, a to daje nam pewien rodzaj komfortu w grach, niestety niektóre są głośne. Samo podświetlenie wygląda bardzo fajnie, mamy masę kolorów do wyboru z palety, a także możemy ustawić jej poziom jasności.
Dłoń podczas użytkowania nie męczy się zbytnio, wszystko to zawdzięczamy wyprofilowanemu prawemu bokowi. Po otworzeniu pudełka z zawartością, ujrzałem jej ogromne gabaryty i masę, co u większości jest plusem, a u niektórych minusem. Plusem może być także, pokrycie boków materiałem antypoślizgowym co zapewni nam pewność chwytu, a także warstwa lakieru nie jest podatna na zabrudzenia. Mysz działa świetnie na podkładce jak i na samym drewnie. Od siebie dodam, że warto zakupić dużą podkładkę :)

 


 

 


OprogramowanieSteelSeries World Of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse jest bardzo dopracowana pod tym względem. Oprogramowanie przyda się graczom WoW. W przejrzystym panelu znajdziemy i skonfigurujemy wiele opcji, może być to podświetlenie, rozdzielczość (maksymalnie 5000 DPI) , przypisanie przycisków i profili. Widzimy, że producenci, a głównie programiści postarali się o funkcjonalne i przejrzyste oprogramowanie. 
Wszystkie te opcje, przydadzą się głównie graczom World of Warcraft, gdyż głównie do tej gry zostało stworzone oprogramowanie. Jeśli ktoś gra w Counter Strike i inne FPS , funkcje nie będą zbytnio przydatne.


 

Testy syntetyczne i rzeczywiste

Myszka według danych producenta, posiada sensor o rozdzielczości 5040 DPI, chwali się on również, że myszka charakteryzuje się czasem reakcji 1 ms przy próbkowaniu 1000 Hz i przyspieszeniem do 30 g. Sprawdzimy, czy producent kierował się prawdomównością :). W teście użyję programów :"VMouseBench v0.0.7a", "Mouserate" oraz " Enotus Mouse Test v0.1.4".


Zacznijmy od oprogramowania "mouserate", test wypadł świetnie. Przewyższył nawet wynik, zaprezentowany przez Steelseries, według aplikacji myszka może pokonać próg 1000Hz, osobiście doszedłem do 1062Hz. Test wypadł znakomicie.

  

Kolejnym testerem, był program "VMouseBench v0.0.7a". Dzięki niemu sprawdziłem interpolację przy 5000DPI. Dzięki programowi możemy ją dokładnie sprawdzić, wystarczy poruszać wolnym tempem myszkę w pionie lub poziomie. Tu również myszka zasługuje na pochwałę.

 
Test z Lift off distance - jest to test, dzięki któremu dowiemy się na jakiej maksymalnej wysokości działa sensor myszki Steelseries
Wysokość uniesienia mierzona za pomocą płyt CD o grubości około 1,1mm - 1,3mm.
Myszka na pojedynczej warstwie płyt, ułożonych po dwóch stronach sensora, działała bardzo dobrze: na podkładce, blacie biurka oraz kartce. Niestety nie udało się tego wyniku powtórzyć przy dwóch warstwach płyt, gdyż sensor nie odczytywał już ruchów. Może udało by się to osiągnąć na profesjonalnej podkładce dla graczy, co jest prawdopodobne.


Testy "Enotus Mouse Test" 

Niestety, nie udało mi się osiągnąć pełnej możliwości myszki. Są to przybliżone dane, po teście speed zabrakło mi siły w dłoni, bo próbowałem osiągnąć zamierzone 1000Hz, maks jaki wycisnąłem to 997Hz.

Testowanie myszy SteelSeries World of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse było niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Świetne wyprofilowanie, wygoda, mocne właściwości i ułożenie przycisków sprawiały, że grało się naprawdę cudownie. Dodatkowo brak odczuwalnej predykcji oraz interpolacji sprawiało, że w różnych gatunkach gier, sprawiała doskonałą rozrywkę. Produkt zasługuje na miano "gamingowca", gdyż świetnie sprawuje się w swojej dziedzinie. Myślę, że produkt jest godny polecenia mniej zapalonym graczom jak i dla tych bardziej hardkorowych użytkowników. Wcześniej użytkowałem myszkę za 50zł i powiem szczerze, że dzieli je spora przepaść.Pojęcia


Akceleracja wsteczna - to gubienie się wskaźnika, podczas nagłych i szybkich ruchów, oznacza to, że mysz nie jest w stanie szybko zaraportować zmiany położenia, co skutkuje dziwnymi przeskokami w obrazie.
DPI (Dots Per Inch) - to ilość plamek przypadająca na jeden cal. Oprócz myszek jednostka ta stosowana jest często do określania jednostek skanerów czy drukarek. Bardzo często zamiennie producenci używają jednostek CPI (Count Per Inch), która jest parametrem określającym liczbę pomiarów na cal.

Rozdzielczości dla zwykłego użytkowania:

 • 800 dpi
 • 1000 dpi
 • 1200 dpi

Rozdzielczości dla "zaawansowanych" graczy:

 • 2500 dpi
 • 3200 dpi
 • 4000 dpi
 • 5600 dpi

Herc (Hz) - jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
Interpolacja - to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu.

Przyspieszenie - zwane także akceleracją to kolejny parametr, który jest istotny przede wszystkim dla graczy. Kiedy mysz jest poruszana z jednego punktu do drugiego w szybszym tempie niż przewiduje specyfikacja, może przestać chwilowo działać i kursor widoczny na ekranie nie będzie odpowiadać ruchom, jakie wykona użytkownik. Akceleracja mierzona jest w jednostce "g".

Ślizgacze - zwane także stopkami lub padsurferami. To umieszczane na spodzie myszki specjalne powierzchnie wykonane zazwyczaj z teflonu, które mają za zadanie zwiększyć swobodę poruszania się myszki na wszystkich rodzajach podkładek, zarówno tych materiałowych, jak i szklanych, a co za tym idzie poprawić komfort pracy i precyzję działania.

Podsumowanie
Mysz SteelSeries World of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse, to jedna z lepszych myszy jaką testowałem. Jest godna polecenia wszystkim graczom. Funkcjonalność, ergonomia, parametry, wygląd to bardzo dobry plus produktu. Widzimy, że ekipa Steelseries, po raz kolejny nie zawiodła użytkowników. Towar nie odstaje krokiem od popularnej firmy Razer, która zajmuję się tą samą kategorią. Zawsze jest jakiś minus i jest nim cena, ponieważ musimy zapłacić 300zł za ubogi zestaw, w którym nie ma podkładki, pokrowca i polskiej instrukcji obsługi. Dla niektórych wadą mogą być gabaryty i masa myszki.  Osoby które posiadają małe rozmiary dłoni, będą raczej nie zadowolone.

  STEELSERIES World of Warcraft Cataclysm MMO Gaming Mouse
 

Plusy:
design i wykonanie;

doskonale wyprofilowane boki;
długi opleciony kabel o długości 2,5m, z pozłacanym stykiem;
oprogramowanie, które pozwoli nam downolnie zmienić ustawienia myszy;
14 programowalnych, dobrze rozmieszczonych przycisków;
integracja z World of Warcraft i innymi MMO;
precyzja i szybkość, co udowadniają testy;
podświetlenie, do wyboru mamy 16,7 milionów kolorów;
duża częstotliwość DPI, którą możemy skonfigurować (5040).


Minusy:
brak instrukcji i oprogramowania w języku polskim;

niedostatek w zestawie, brak pokrowca i podkładki;

dla niektórych,wadą mogą być gabaryty;

wysoka cena.

 

Cena w dniu publikacji: ok. 290 zł

Dziękuje redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testu.

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Diego_90
  5
  Jeszcze jedna prywatna uwaga- czemu dajesz wszystkim "-", bez komentowania?
  "-AssassiN-,-1" to widzę przy wszystkich recenzjach...
  • avatar
   PJSPP
   5
   No więc tak. Recka lepsza od poprzedniej, ale stylistyka nadal trochę kuleje (np. Kabel o długości 2,5m w zupełności wystarcza do wygodnego użytkowania, którego końcówka jest pozłacana." - czyli końcówka użytkowania??). Sama struktura i testy ok. A teraz parę uwag krytycznych:
   - brak polskiej instrukcji to niezgodność z prawem (z tego co wiem każde urządzenie sprzedawane w Polsce MUSI mieć choćby szczątkową instrukcję w naszym języku)
   - trochę błędów w definicjach, np. akc. wsteczna to "gubienie" się myszki (w sensie reakcji) a nie wskaźnika; DPI to punkty a nie plamki na cal (to tylko kwestia nazewnictwa, bo sens jak najbardziej właściwy); DPI nie określa jednostek skanerów czy drukarek lecz ich rozdzielczość
   - marna jakość zdjęć, brak powiększeń, nie oddają efektu, który nazwałeś "skucie żelazem"
   - brak testu dla WOW-a, a przecież dla tej gry mysz opracowano

   Ze względu na dwie ostatnie uwagi daję minus. Są to niestety najistotniejsze rzeczy przy recenzji tego modelu, przez co minirecenzja wg mnie staje się mało przydatna dla osób, do których producent mysz kieruje.
   • avatar
    Bakak
    4
    Masakra :/

    Błędy stylistyczne, gramatyczne, językowe.... można tak wymieniać bez końca.
    Mieszasz myśli, najpierw piszesz, że jest dobrze wyprofilowana, a za chwilkę jest coś o pudełku. Skup się chłopie na tym co chcesz przekazać. W innym przypadku wychodzi masło maślane.

    - Brak klikanych zdjęć
    - Gdzie testy w WoW?!
    - Gdzie testy w jakiejkolwiek grze?!
    - Brak opisu wrażeń z użytkowania
    - generalnie brak recenzji w recenzji

    Jest jeden pozytyw, ta recka jest troszkę lepsza niż poprzednia...eh.

    pozdro
    • avatar
     Lightning
     2
     - fatalne zdjęcia (no i ogólnie mało ich)
     - pomieszane zdania - dla przykładu "Dłoń podczas użytkowania nie męczy się zbytnio, wszystko to zawdzięczamy wyprofilowanemu prawemu bokowi. Po otworzeniu pudełka z zawartością, ujrzałem jej ogromne gabaryty i masę, co u większości jest plusem (...)" - używałeś jej przed otworzeniem pudełka? ;)
     - o wrażeniach z użytkowania nie raczyłeś specjalnie poinformować (pewnie też nie grałeś na niej co jest najważniejsze!)
     - "Osoby które posiadają małe rozmiary dłoni, będą raczej nie zadowolone." i już nie można ocenić tej myszki na 5/5
     - "Kompatybilność: Windows 2000, XP, Vista, 7, Mac" na linuxie na 100% będzie działać (tyle, że nie pograsz)

     Ogólnie recenzja max 3/5 - powstrzymam się od oceny.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      No to ja Ci mowie jako mocny amator foto. Fotki sa straszliwie slabe. Ty nie widziales sredniego zdjecia produktu. Te zdjecia wolaja o pomste do nieba. Kup jakas chocby malpke bo "zdjec" telefony zbyt dibrych nie robia o ile chcesz dalej teksty pisac. Druga sprawa gdzie testy z WoW , opis guzikow itp itd ?

      Recenzja bardzo slaba trudno nawet nazwac recenzja. Bardziej to wstep...
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       To nie jest recenzja. Pewnie nie masz nawet konta na WoW skoro nie ma testow z gry. Mowie o legalnym.

       Odwaliles fuszere pewnie by dostac mysz co moim zdaniem jest karygodne i zasluguje na lubliczny lincz. Ktos inny gdyby byl faktycznie zainteresowany pisaniem recki a nie dostaniem myszki to pewnie by poswiecil te 30min na testy w WoWie zamiast jarac sie bo dostal myszke za free. Wez sie ogarnij.

       Na przyszlosc jesli chcesz sprzet to na niego zapracuj lub napisz rzetelna recenzje.
       • avatar
        1
        Szczerze mówić recka trochę słaba - fotki masakryczne, mało fotek, trochę mało testów rzeczywistych (bez WoWa!!!).
        Ogólnie... nie daję nic - jak poprawisz to dostaniesz ocenę.
        • avatar
         pociej
         1
         Ogólnie zacząłem się śmiać jak zobaczyłem w minusach:
         "niedostatek w zestawie, brak pokrowca i podkładki".

         To może według ciebie do komputera powinni dodawać monitor, do obudowy bebechy bo co Ci z samej budy a do auta garaż..?

         Pokrowiec na myszkę..
         Ktoś używa czegoś takiego? W ogóle jest coś takiego bo nie widziałem...

         Brak instrukcji i oprogramowania w języku polskim też nie jest rażącym błędem bo ktoś kto kupuje taką mysz na pewno nie ma problemu z językiem angielskim.
         A Kowalski dla którego może to być problem zadowoli się myszką z gotowego zestawu komputerowego.

         Tak się składa że miałem tą mysz w 1 wersji i dla mnie niestety była tak wygodna że po godzinie wróciła do pudełka.
         A integracja z WoW to też nic szczególnego, jako hardcorowy gracz nie widziałem w tym nic przełomowego co poprawiło by moje bindy czy komfort ustawiania.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          żeby tak poważny serwis robił zdjęcia ogórkiem...;/
          • avatar
           Diego_90
           0
           Gdzie test rozdzielczości rzeczywistej?
           Czemu zdjęcia/obrazki nie są "klikane"?

           "Pojęcia" troszeczkę niepotrzebne, nie jest to jakiś nowy temat.

           Myszka do WoW-a, a testu na grze nie ma? "Oprogramowanie przyda się graczom WoW" i w zasadzie na tym kończysz, mogłeś poruszyć troszeczkę ten temat.

           Następnym razem postaraj się jeszcze to jakoś graficznie dopracować, żeby recenzja była bardziej przejrzysta.


           Ogólnie daję +
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            dobre daje+
            • avatar
             Konto usunięte
             -1
             Ciekawa recka, a mysz również fajna :P
             • avatar
              Konto usunięte
              -1
              Recenzja na duży plus wiele rzeczy sie dowiedziałem.
              • avatar
               Konto usunięte
               -1
               Ej do testu miał specjalnie grac w wowa?Trochę kosztuje to kasy!Bym ją sprawdził w diablo albo wc3 jakbym to ja testował
               • avatar
                Konto usunięte
                -2
                Bardzo interesująca recenzja, plus dla autora
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -2
                 Czasem jak czy tam komentarze nie których osób to żal. Człowiek się namęczy zrobi recenzje a innym i tak nie pasuje bo czemu zdjęcia nie klikane, czemu tak mało, czemu nie ma tego i tago czemu to i tamto... Ja nie rozumiem jak ktoś napisze, że recenzja jest krótka ludzie co wy byście chcieli mieć zaraz na 10 stron czy co. I tak pewnie połowa nie czyta całości bo się zwyczajniej nie chce. A co do tej recenzji to fajna :)
                 • avatar
                  -AssassiN-
                  -3
                  Zdjęcia nie są klikane, gdyż pomyślałem że taki format wystarczy bo są widoczne:) Ok postaram się, dopiero od niedawna rozpocząłem karierę "redaktorską" :D
                  • avatar
                   -AssassiN-
                   -3
                   Po pierwsze nie ma błędów ortograficznych i językowych. Pokrowce są dodawane od producentów, jeśli ktoś ma przenośny komputer. Zdjęcia są widoczne, więc nie muszą być klikane. Testy były i wrażenia z użytkowania napisane, chyba ślepy jesteś. Dodatkowo, nie każdy zna język angielski. To nie jest artykuł typu : Dla kogo jest myszka?
                   • avatar
                    -AssassiN-
                    -3
                    Jest to dopiero moja druga recenzja w karierze. A nikt tego nie doceni, jednemu nie pasują zdjęcia, drugiemu czegoś innego itp.
                    • avatar
                     -AssassiN-
                     -4
                     Heh, nic nie jest idealne. Wcześniej przy KIS były błędy stylistyczne, teraz problemem jest gra WOW. Fotki nie są złe ani bardzo dobre, robione telefonem komórkowym. Zawsze możesz plusika dać hehe
                     • avatar
                      -AssassiN-
                      -5
                      Heh, jak ja nic nie daje xD. Nie oceniam, prac innych userów. Hmm ale wiem kto to może robić, zmienie hasło na pewności. Dzięki za info :D
                      • avatar
                       -AssassiN-
                       -6
                       Modok a ja z Ciebie się uśmiałem, bakak nikogo nie obchodzi czy miałbyś jedynkę w szkole średniej bo to nie szkoła.
                       • avatar
                        -AssassiN-
                        -7
                        registr88 i Diego jak macie problem z wzrokiem to do okulisty zapraszam xD
                        • avatar
                         jarekzon
                         0
                         Wygląda bardzo fajnie.
                         • avatar
                          Minimal
                          0
                          Z tych "typowo" myszek do WoW'a to tylko Naga.

                          A jeżeli ktoś lubi grać i w MMO i w FPS to polecam Logitecha G700 :) znakomicie sie sprawdza do wielu gier :)
                          • avatar
                           winged
                           0
                           na plus, oby tak dalej
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            design i wykonanie; a to sie uśmiałem
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Recenzję jedynie pobieżnie przejrzałem. Ze względu na cenę nie biorę ją pod uwagę. Za to komentarze o wiele ciekawsze :D.
                             Aby zrobić rzetelny test tej myszki musiałby to zrobić ktoś kto gra w WoW-a na "odpowiednim" poziomie tzn chodzi na raidy. Do zwykłego grindowania i 5 os dungeonów wystarczy byle jaka mysz i klawiatura. Ta myszka, jedynie podejrzewam bo w rękach jej nie miałem, spełnia swoją rolę dopiero na rajdach i to trzeba było głównie uwzględnić w recenzji.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Może nie byłbym tak krytyczny jak Bakak, bo tez debiutuję. Trudno jest mi odnieść się do tej MR. Używam zwykłej myszy co nie znaczy że nie mam programów lub gier dla których znalazłbym zastosowanie wszystkich klawiszy. Teraz używam tabletu a myszkę odstawiłem na bok. Pozostaje mi życzyć powodzenia w kolejnych MR. Nie oceniam.
                              • avatar
                               hellodumy
                               0
                               to chyba typowa mysz dla zapaleńców grających w Wow'a , których nei brakuje... Mimo wysokiej ceny i tak się pewnie nieźle sprzeda
                               • avatar
                                Biafra1987
                                0
                                Z oceną się wstrzymuję bo jestem nowym userem portalu ale myślę, że każdy powinien tej myszki dotknąć przed jej kupnem. Ogólnie lubię myszy duże, dobrze dopasowane do dłoni więc kiedy wybierałem swojego gryzonia pomacałem sobie ten model dokładnie. W moim przypadku podkładka pod kciuk była niewygodna i łatwo było nieumyślnie wcisnąć umieszczone tam klawisze. Co więcej "klik" głównych klawiszy jest tutaj nietypowy i bardzo lekki. Kompletnie nie przypadło mi to do gustu. Każdy powinien sprawdzić czy mu to pasuje zanim zamówi ten model. Ja skończyłem z G500 i chyba nigdy jej nie zmienię.