Pamięć flash

Testy: Sześć flashek Kingstona

przeczytasz w 2 min.

Od jakiegoś czasu przenośne pamięci flash stały się podstawowym sposobem przenoszenia plików pomiędzy komputerami. Można już śmiało stwierdzić, że zasłużona stacja dyskietek odeszła na emeryturę, dysk

Od jakiegoś czasu przenośne pamięci flash stały się podstawowym sposobem przenoszenia plików pomiędzy komputerami. Można już śmiało stwierdzić, że zasłużona stacja dyskietek odeszła na emeryturę, dyskietka stała się nośnikiem niszowym, coraz rzadziej spotykanym. Pamięć flash (inaczej pendrive, klucz USB lub najlepiej flashka) to wielka różnorodność pojemności, wydajności, producentów, cen. Dziś opisujemy sześć różnych flashek, których łączy jedno - ich producentem jest znana i ceniona firma Kingston.

Różni użytkownicy mają różne wymagania, stawiane przed pamięcią przenośną. Na pewno na pierwszym miejscu powinna być niezawodność, co akurat trudno sprawdzić w testach. Trzeba zdać się na renomę producenta, a tu akurat firma Kingston plasuje się wysoko. Miejmy więc nadzieję, że nie stracimy cennych danych, które umieścimy na naszej flashce marki Kingston. Na co jeszcze zwracają uwagę użytkownicy? Na pewno na wydajność - nikt nie lubi długo czekać na przekopiowanie kilku plików z komputera, więc producenci starają się wykorzystać maksymalnie przepustowość interfejsu USB w wersji 2.0. Jednak chyba nie ma sensu przejmować się kilkoma sekundami różnicy przy kopiowaniu pliku o wielkości 700 MB. Pendrive powinien być też solidny, ponieważ jako urządzenie przenośne będzie często narażony na uszkodzenia. Oczywiście bez przesady, nie można oczekiwać odporności na uderzenie młotkiem, ale również nikt nie będzie obchodzić się z flashką jak z jajkiem.
Niektórzy użytkownicy będą wymagać czegoś więcej, dodatkowych funkcji, które ułatwią im codzienne komputerowe czynności - dla nich Kingston również ma ciekawe propozycje.

Jeśli chodzi o pojemność, to rozsądnym minimum jest 1 GB, ponieważ zmieści się na niej film divx, a z kolei cena pamięci 2 GB pozostaje wyraźnie wyższa.

W końcu ostatni, ale chyba najważniejszy parametr - cena. Wydaje nam się, że ceny pamięci Kingston są bardzo umiarkowane, jak na markowe i nowoczesne pamięci USB, potwierdza to szerokie grono klientów, wybierających właśnie te pamięci z bardzo szerokiej oferty wielu producentów.
Przedstawimy teraz bardziej szczegółowo sześć flashek Kingston o pojemności 1 GB, zaczynając od najprostszej, a kończąc na najdroższej.

Do testów użyliśmy laptopa HP nx7400 z zainstalowanym systemem Windows XP Home, a jako aplikacje testowe posłużyły nam ATTO Disk Benchmark oraz moduł testowania pamięci przenośnych zawarty w aplikacji SiSoft Sandra. Oprócz tego zmierzyliśmy czas przekopiowania z laptopa na flashkę dwóch plików .avi o łącznej wielkości 700 MB.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login