Karty graficzne

TOP-10 karty graficzne - wrzesień'08

przeczytasz w 1 min.

Prezentujemy najnowsze zestawienie TOP-10 kart graficznych, czyli co w najbliższym miesiącu będzie szczególnie warte zakupu, czego się wystrzegać i na co zwracać swoją uwagę. Pod lupę wziąłem ponad 20

W przeciągu trzech miesięcy, które dzielą nas od ostatniego podsumowania TOP-10, rynek kart graficznych podlegał nieustannym roszadom. Zamieszanie związane z pojawianiem się co chwilę nowych konstrukcji miało oczywiście dwa podstawowe skutki. 
Pierwszym, negatywnym jak by na to nie patrzeć, jest coraz trudniejszy wybór pomiędzy kartami. Te z segmentów, które jeszcze dwa, trzy miesiące temu celowały wyżej, zostały obecnie zepchnięte do roli starszych i mniej wydajnych braci. 
Aspektem pozytywnym jest zaś fakt spadania cen niemal we wszystkich przedziałach, a co za tym idzie, część „grafik”, na które nie moglibyśmy sobie wtedy pozwolić, dziś będzie dostępne już dla zdecydowanie szerszej rzeszy odbiorców.

Co zatem zmieniło się od ostatniego podsumowania TOP-10?

Przede wszystkim mieliśmy za sobą udane premiery kart GeForce GTX 260/280 od nVIDII, oraz  prezentację rodziny Radeon HD4800 koncernu ATi/AMD. 
W międzyczasie nVIDIA wycofywała z rynku serię GeForce 8, zastępując ją tam gdzie to możliwe nowymi 9-kami. I tak oprócz GeForce 9800GTX oraz 9600GSO otrzymaliśmy do dyspozycji mainstreamowe 9800GTX+, 9800GT a także nieco „ubogi” w shadery i szynę pamięci „low-midend” w postaci 9500GT.

Na swoje premiery czekają ponadto karty serii Radeon HD4600, których prezentację korporacja ATi/AMD przewidziała już na pierwszą połowę września. Czy będzie równie udana jak w przypadku HD4850/70 przekonamy się po pierwszych testach. Już teraz wiadomo, że będzie to typowy middle-end z 320-oma jednostkami SP przy szerokości szyny zewnętrznej 128-bit. Wydajnościowo może być więc nieco słabiej od serii HD3800, pomijając oczywiście tryby AA, oraz lepsze wsparcie dla generowania realistycznej fizyki zgodnej z modelem Havok.

Wracając do kart, które obecnie znajdują się już na rynku, równoczesne istnienie zapasów magazynowych kart GeForce serii 8-iem, czy Radeonów HD3800/3600, nie ułatwiają nam wyboru także wśród nowości.

W obecnym, wrześniowym podsumowaniu postaram się zatem pomóc w tym wyborze. Głównym czynnikiem oddzielającym od siebie poszczególne segmenty będzie oczywiście cena, oraz to co za tę cenę otrzymamy, a więc mówiąc w skrócie – prezentowana wydajność.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login