Smartfony

TOP-10 PDA z telefonem, czyli mamy chrapkę na komputer kieszonkowy

przeczytasz w 2 min.

Od ostatniego TOP-10 PDA minął prawie rok, a to w przypadku tak szybko rozwijającego się rynku naprawdę sporo czasu. Personal Digital Assistant, popularnie nazywany także palmtopem, to sprzęt, który j

Od ostatniego TOP-10 PDA minął prawie rok, a to w przypadku tak szybko rozwijającego się rynku naprawdę sporo czasu. Personal Digital Assistant, popularnie nazywany także palmtopem, to sprzęt, który jeszcze do niedawna kojarzył się przede wszystkim z biznesmenami w garniturach. Obecnie, choć jego standard cenowy przeważnie nadal utrzymany jest na dość wysokim poziomie, nie sprawia już wrażenia mocno egzotycznej zabawki. Nie bez znaczenia jest fakt, że współcześnie coraz więcej PDA łączy w sobie cechy także telefonu komórkowego. Taka zależność działa zresztą i w drugą stronę, o czym może świadczyć rosnąca w sektorze kieszonkowych komputerów aktywność marek kojarzących się dotychczas przede wszystkich z produkcją urządzeń telekomunikacyjnych.

W naszym rankingu uwzględniamy wyłącznie PDA zawierające moduł telefoniczny. Urządzenia, których głównym założeniem jest minimalizacja i unifikacja kilkunastu urządzeń elektronicznych powinny spełniać tak podstawowe funkcje, jak dzwonienie czy odbieranie SMS-ów. Oprócz tego zwrócimy oczywiście uwagę na wygląd i ergonomię poszczególnych modeli, oferowane opcje i technologie oraz bez wątpienia istotną kwestię – cenę. Podobnie jak przed rokiem pod uwagę weźmiemy propozycje nie tylko detaliczne, ale także różne ciekawe promocje wskazane dzięki funkcjonalności porównywarek cenowych. Taki zabieg bardzo często pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Rynek PDA jest aktualnie ściśle powiązany z rynkiem telefonicznym, dlatego oddziaływają na niego telekomunikacyjne trendy. W ciągu ostatnich miesięcy dotykowy ekran staje się rozwiązaniem stosowanym przez zdecydowaną większość firm. Zastanawiające jest, że wśród producentów telefonów komórkowych modę tę wyraźnie przespała firma Sony Ericsson, co zresztą szybko zaowocowało utratą sporego grona sympatyków na rzecz przede wszystkim Samsunga. Nie wszystkim jednak odpowiadają "dotykowe trendy" i – całe szczęście – producenci pamiętają także o tradycjonalistach.

W rankingu znaleźli się przedstawiciele takich marek jak Asus, Samsung, Toshiba, Nokia czy wreszcie HTC. Szczególnie wiele interesujących modeli wyprodukowała właśnie ta ostatnia firma, więc spora ilość palmtopów HTC nie jest przejawem przesadnej sympatii, a jedynie efektem naprawdę imponującej oferty tego producenta.

Ponadto „poza konkursem” wspominamy o najnowszym iPhonie. Wprawdzie na świecie panuje spór z serii „czy to nadal telefon, czy też może już i PDA?”, niemniej mnogość jego funkcji oraz komercyjny sukces każe nam skonfrontować urządzenie Apple z najciekawszymi – naszym zdaniem – propozycjami ostatnich miesięcy.

Staraliśmy się za wszelką cenę odnosić do polskich realiów, stąd na przykład zabrakło urządzeń firmy RIM, które w wielu krajach biją rekordy popularności, a u nas nie udało im się zyskać zbyt wielkiej sympatii ze strony użytkowników.

Mamy nadzieję, że któreś z poniższych urządzeń okaże się tym, czego szukacie. Nie zapomnijcie także przeczytać naszego poprzedniego TOP-10, bo choć od momentu publikacji minęło już trochę czasu, nadal kilka z tamtejszych urządzeń zasługuje na uwagę, zwłaszcza że wraz z kolejnymi miesiącami cena naturalnie malała.

Uwaga: dane podane w tabelach na następnych stronach opierają się na informacjach udostępnionych przez producentów, przez co nie zawsze są kompletne.

   
   

 

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login