Projektory

Toshiba TDP-ET10 – projektor do małego pokoju

Marcin Sieradzki | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Marcin Sieradzki
5 komentarzy Dyskutuj z nami

Toshiba TDP-ET10 to ciekawy projektor, który na pewno może przypaść do gustu osobom które poszukują stosunkowo niedrogiego projektora do niewielkiego pomieszczenia. Przypuszczać można, że japońska Tos

Minęło już trochę czasu od ostatniego testu projektora jaki pojawił się na łamach serwisu Benchmark. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu przyglądaliśmy się urządzeniu Epson DM-1, które dzięki wbudowanemu czytnikowi DVD stanowiło bardzo ciekawą propozycję w cenie do 2500 zł. Tym razem sprawdzimy jak sprawuje się konstrukcja dostępna obecnie w jeszcze niższej cenie.

W momencie gdy powstawała ta recenzja, cena testowanego urządzenia w polskich sklepach internetowych wynosiła od około 1800 złotych do blisko 3000 złotych. Przemilczmy kwestię tej niebywałej rozpiętości cenowej. Mnie interesowała „uśredniona” cena sprzętu, która wyniosła około 2000 PLN. Trudno bowiem nie brać pod uwagę ceny sprzętu jeszcze przed rozpoczęciem testu.

Pytanie zasadnicze jakie postawiłem sobie zanim wyjąłem projektor z kartonu to kwestia jak Toshiba wypada w zestawieniu cena do możliwości. Wydaje się, że w tym przedziale cenowym musimy dokładnie przyjrzeć się temu co oferuje nam niedrogi projektor. Jakie są jego szczególne cechy, wady i zalety. Na początek proponuje kilka danych technicznych

Model Toshiba TDP-ET10
Technologia wyświetlania DDR DLP
Rozdzielczość WVGA, 854 x 480 pikseli
Jasność 1200 ANSI lumenów (projektor do kina domowego)
Kontrast 2000:1
Obsługiwane systemy PAL, SECAM, NTSC, HDTV
Głośniki Tak, 30W, system 5.1
Wymienna lampa Tak
Żywotność lampy 2000-3000 godzin (min. ~3.5roku – 1.5h/dziennie)
Głośność 35dB tryb Standard, 32 dB tryb Eco
Format obrazu 16:9 (4:3)
Odległość od ekranu 0.2 – 1.6 metra
Przekątna ekranu od 100 do 300 centymetrów
Gniazda wideo – komponent, kompozyt, HDMI, S-Video, VGA (D-Sub)
audio – analogowe, cyfrowe (koaksialne), HDMI
inne – złącze serwisowe (USB), złącze zarządzania (RS-232C)
Wyposażenie pilot, przewód zasilania, instrukcja w języku polskim
Waga 4.8 kg

 Dane techniczne bardzo wiele mówią nam o tym z jakim typem projektora mamy do czynienia. Spoglądając na jasność Toshiby widzimy, że nie jest ona wysoka. Oznacza to że użycie projektora ma sens jedynie w warunkach dużego zaciemnienia. Stąd TDP-ET10 dobrze sprawdzi się jako projektor w domowych „salach kinowych”. W przypadku zastosowań biznesowych, wideoprezentacji w pomieszczeniach o niewielkim zaciemnieniu, Toshiba może nie spełniać pokładanych w niej oczekiwań.

Druga istotna informacja, to rozdzielczość. Nie jest ona wysoka – tylko 480 linii poziomych. Standard Wide VGA (WVGA) dobrze sprawdzi się do oglądania DVD, DivX ale użytkownicy szukający jakości HD w tym przypadku mogą zacząć zastanawiać się nad wyborem innego projektora.

Trzeci parametr, to odległość projektora od ekranu. Nie jest ona duża (od 20 do 160 cm) dzięki czemu Toshibę można używać w niewielkich pomieszczeniach stawiając ją niemalże pod ekranem. Jest to kolejna cecha kwalifikująca projektor do zastosowań typowo multimedialnych.

Tyle słowem wstępu. Nakreśliłem tu trzy główne cechy Toshiby TDP-ET10, które przybliżyły Wam sylwetkę tego urządzenia. Gdy wiemy już z czym mamy do czynienia warto dokładnie przyjrzeć się projektorowi.