Na topie

Admin monitorowany dla bezpieczeństwa

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Prawie 2 na 3 administratorów nie miałoby nic przeciwko, by pracodawca na bieżąco monitorował ich pracę.

Admin monitorowany dla bezpieczeństwa

A A

62 proc. „użytkowników uprzywilejowanych” nie miałoby nic przeciwko, by podlegać monitoringowi pracodawcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Balabit, ale skąd w ogóle takie pytanie?

Otóż ostatnio wiele dyskutuje się o tym, co jest ważniejsze w firmie – prywatność administratora czy zachowanie bezpieczeństwa danych. Zdania na ten temat są podzielone, ale jak wynika z badania – użytkownicy mający dostęp do kluczowych informacji o klientach, nie sprzeciwiają się szczególnie obserwacji (tylko 15 proc. respondentów przyznało, że miałoby coś przeciwko).

Rzecz w tym, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują firmowe systemy informatyczne właśnie wykorzystując tzw. użytkowników uprzywilejowanych (np. poprzez przejęcie takiego konta), którzy mają dostęp do nich prawie w całości. Monitorowanie administratorów może być więc istotnym elementem ochrony przed zagrożeniami z sieci. Zresztą już niedługo, gdy wejście w życie RODO/GDPR, będzie to wymóg.

Konta uprzywilejowane są uważane za największe źródło naruszeń ochrony danych. „Technologia służąca cyberbezpieczeństwu skupia się na tak zwanych «użytkownikach uprzywilejowanych», ludziach posiadających uprawnienia do korzystania z niemal nieograniczonego dostępu do systemów informatycznych, które mogą przechowywać wrażliwe dane dotyczące klientów” – mówi Matthew Ravden z Balabit.

Z badania Balabit wynika również, że 49 proc. administratorów miało już w swojej karierze sytuację, w której zapis wideo z ich pracy mógłby oczyścić ich z zarzutów – byłby bowiem dowodem na to, co zrobili, a czego nie.

Źródło: Balabit

Odsłon: 3092 Skomentuj newsa
Komentarze

1

Udostępnij
 1. rosol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-03-14 09:51

  Matthew z Balabita chodzi o użytkowników uprzywilejowanych. Tylko oni mają dostateczne uprawnienia by zrobić kuku firmie.
  Zresztą, pisze to nie bez powodu, wszak Balabit sprzedaje oprogramowanie do nagrywania sesji użytkowników uprzywilejowanych o nazwie Shell Control Box oraz rozpoczął sprzedaż oprogramowania do monitorowania zachowań użytkowników (tutaj mogą monitorować wszystkich) o nazwie Blindspotter.
  Ale wg. mnie ciekawszym oprogramowaniem jest ERPM firmy Lieberman Software. Ono pozwala na wstrzyknięcie hasła w sesję zdalną (RDP, SSH, Telnet, aplikację) by taki użytkownik nie widział/poznał hasła. Po użyciu takiego hasła, wraca ono do puli haseł i automatycznie jest zmieniane, na nowe, zgodne z polityką. A to tylko jedna z podstawowych jego funkcjonalności.
  Obie aplikacje do monitorowania aktywności użytkowników świetnie ze sobą współpracują.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!