Karty graficzne

AMD: Radeon Vega Frontier Edition ma potencjał w technologii blockchain

przeczytasz w 1 min.

Profesjonalna Vega sprawdzi się nie tylko jako karta graficzna do modelowania czy grania, ale też do obsługi technologii blockchain (z której korzystają m.in. kryptowaluty).

Technologia blockchain może być jedną z największych rewolucji w branży komputerowej od ostatnich dziesięcioleci. Potencjał tego rozwiązania zauważyła również firma AMD, która zaczęła polecać tutaj model Radeon Vega Frontier Edition – w specjalnie zoptymalizowanym trybie, karta może pochwalić się nie tylko bardzo dobrą wydajnością, ale też wysoką efektywnością energetyczną.

Radeon Vega Frontier Edition to profesjonalny odpowiednik Radeona RX Vega 64. Na pokładzie znalazł się rdzeń Vega z 4096 procesorami strumieniowymi (64 bloki nCU) oraz 8 GB pamięci typu HBM2 2048-bit. Parametry te pozwalają uzyskać nawet 13,1 TFLOPS mocy obliczeniowej pojedynczej precyzji, natomiast przepustowość pamięci wideo wynosi 483 GB/s. Współczynnik TDP akceleratora wynosi mniej niż 300 W.

Producent chwali się, że Radeon Vega Frontier Edition sprawdzi się nie tylko jako karta graficzna do modelowania czy grania, ale też do obsługi technologii blockchain (z której korzystają m.in. kryptowaluty).

AMD Radeon Frontier Edition - wydajność Monero

W standardowym trybie, podczas kopania waluty Monero (przy zastosowaniu algorytmu Cryptonight), karta osiąga wydajność 990 H/s, ale po wprowadzeniu optymalizacji jest to nawet 1625 H/s. Parametry te przekładają się również na wysoką efektywność energetyczną, gdzie po optymalizacji karta osiąga 19,3 MH/kWh – prawie o połowę więcej niż konkurencyjny Titan Xp (szkoda, że nie porównano tutaj nowego Titana V).

Zainteresowani kopaniem kryptowalut na kartach Radeon Vega Frontier Edition mogą mieć jeden poważny problem – konstrukcje te od jakiegoś czasu są praktycznie niedostępne w sprzedaży (widocznie już wcześniej zauważono ich potencjał do kopania kryptowalut).

AMD Radeon Frontier Edition

Co by nie mówić, technologia blockchain ma ogromny potencjał, więc firma AMD zapewne będzie chciała wykorzystać tę część rynku. Co z tego wyjdzie? Pozostaje uważnie obserwować poczynania producenta...

Źródło: AMD, inf. własna

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    M4St3R
    14
    Takim artykułem zachęcacie więcej ludzi do kopania. Aja najchętniej kopnął bym wszystkich w dupę bo nawet upgradu w NORMALNEJ cenie nie można zrobić.
    • avatar
      Geralt
      3
      Teraz juz wiem o co chodzilo w tych plotkach przedpremierowych o mega wydajnosci AMD w kopaniu kryptowalut (ostatecznie po wydaniu okazalo sie, ze nie ma az tak duzej jak w plotkach). Czuje ze plotka byla wlasnie z tym zwiazana - albo calkowity przypadek :)
      • avatar
        PawelSalsa
        2
        1625 h/s to cale 4 usd za jeden dzien kopania , biorac pod uwage ze karta kosztuje ok 800usd lub nawet 1000 zalezy jak trafimy, roi uzyskamy po 7 lub 8 miesiacach. Nie jest to zbyt zachecajace ani oplacalne biorac pod uwage olbrzymia zmiennosc na walutach.
        • avatar
          radier
          0
          Taki sobie wynik. Threadripper 1950X kopie w granicach 1300 H/s bez żadnego kombinowania.
          • avatar
            Namtih
            0
            A zwykła vega 56 robi 1900 H\s przy 160watach...
            • avatar
              Gatts-25
              -1
              Teraz AMD nie opłaca się produkować VEGA 56/64 z powodu wielkości tego chipa oraz wydajności na Watt w grach ,które jest tragiczna nie dlatego ,że są one słabe ale z powodu braku wsparcia ich możliwości.
              Vega Mobile ,która także jest w APU w słabszych odmianach zrobi swoje.Tutaj konkurencja nie ma czym odpowiedzieć i tylko bezsensowne zawyżanie cen może spowodować mniejsze zakupy produktów gotowych z ich APU.
              Na rynku gier mamy teraz zastój a więc trzeba czekać z rozwojem.Myślę ,że dzisiejsze 15TF dlatego nie jest wykorzystywane jak należy ponieważ prawdziwy skok może nam dać dopiero przejście na 7nm od GF czy TSMC.
              Fajnie było by aby w przyszłym roku potworek GPU osiągać przynajmniej 40TF w FP32 bo to w końcu ruszyło by całą branżę a i przyszłe konsole mogły by na tym wyjść na dobre a potem cały rynek PC.