Procesory

AMD zdetronizuje Intela w topowym segmencie PC - w planach dwie serie Threadripperów?

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2019-09-09

Nowe Threadrippery mogą mocno namieszać na rynku topowych komputerów stacjonarnych - doczekamy się nie tylko modeli dla entuzjastów, ale też wersji dla stacji roboczych, o których profesjonaliści do tej pory mogli tylko pomarzyć.

Premiera procesorów AMD Ryzen Threadripper 3000 zbliża się coraz większymi krokami, więc w sieci pojawia się też coraz więcej przecieków. Najnowsze informacje wskazują, że producent może mieć w planach dwie grupy układów.

Nowe szczegóły na temat Threadripperów ujawnił serwis Gamers Nexus, który wszedł w posiadanie dokumentacji technicznej dla projektantów chłodzeń – co prawda nie ujawnia ona specyfikacji poszczególnych jednostek, ale nakreśla ogólny zarys funkcjonalności procesorów. Dokumentacja wspomina o modelach sTRX4 oraz sWRX8, co pokrywałoby się z wcześniejszymi przeciekami o płytach głównych.

Ryzen Threadripper – procesory dla entuzjastów i stacji roboczych

Układy sTRX4 najprawdopodobniej dysponują mniejszą liczbą rdzeni, ale oferują odblokowany mnożnik, więc będzie można je podkręcać. Oprócz tego przewidziano 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 (obsługujący tylko standardowe moduły UDIMM, również z korekcją błędów ECC), a także kontroler z 64 liniami PCI-Express 4.0. Właśnie tego spodziewaliśmy się po następcach modeli Ryzen Threadripper 2000.

Nowością mają być modele sWRX8 – oferują one dużo lepszą wydajność (spekuluje się nawet o 64 rdzeniach/128 wątkach), niestety już bez możliwości podkręcania. Gdyby tego było mało, platforma dysponuje 8-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4-3200 (obsługującym moduły UDIMM, RDIMM, LRDIMM z korekcją błędów ECC), a także 96-128 liniami PCI-Express 4.0. Do tej pory profesjonaliści o takich możliwościach mogli tylko pomarzyć.

Wygląda więc na to, że nowa seria Threadripperów będzie jeszcze widoczniej podzielona na dwa segmenty - na rynku pojawiłyby się modele dla topowych komputerów stacjonarnych, a także nowy segment, przeznaczony typowo dla stacji roboczych (mający sporo wspólnego z serwerowymi modelami Epyc 7002). Jeżeli informacje okazałyby się prawdziwe, Intel może mieć poważny problem, bo jego jednostki dla PC-tów i stacji roboczych będą wypadać wyjątkowo blado przy konkurencji. Pierwsze układy z nowej generacji mają pojawić się jeszcze w tym roku, lecz na wydajniejsze modele zapewne poczekamy trochę dłużej.

Źródło: Gamers Nexus, ChipHell

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Go Go AMD!!!
 • avatar
  Taa… Gdybym dostawał 50gr za każdym razem gdy słyszę obietnice AMD, że kolejna generacja pokona Intela to już dawno byłoby mnie stać na najdroższe procki Intela...
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie wiem na co Intel czeka - jest już specyfikacja PCIe gen. 5 w wersji 0.9 a za chwilę pełna wersja. Tymczasem Intel nie ma nawet gen. 4.
 • avatar
  pomażyć >> pomarzyć !!!
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Fanboism sięgnął zenitu w tym roku przy okazji premiery najnowszych cpu od AMD. Fakty są takie, że Intel nie dostał żadnych batów, tylko AMD zaprezentowało bardzo konkurencyjne produkty. Patrząc na testy, to moim zdaniem taki i5 9600k jest zaj... procesorem do gier. I można go kupić na znanym portalu poniżej 1000pln.
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  tylko zeby intel za rok miał coś super zeby znowu amd nie miało monopolu :) wszystko dobre dla nas
  Zaloguj się
  -6
 • avatar
  Strachy na lachy!
  Zaloguj się
  -17
 • avatar
  obstawiam, że ta druga tajemnicza, seria to będzie odpowiednik Intelowskich Xeonow serii W, właśnie dla stacji roboczych i tyle sensacji. Po prostu "zwykły" Epic wsadzony w konsumencką platformę. Dlatego będzie 8 kanałów pamięci, 128 lini pcie i brak możliwości podkręcania. A TR przypuszczalnie będzie podzielony jak teraz na serie X i WX.