Na topie

Apollo to „Android dla autonomicznych aut”

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja Tematyka: Motoryzacja samokierujące się samochody Producenci: Nvidia

Baidu ma już 50 firm do pomocy, by stworzyć otwartą platformę dla samokierujących się samochodów. Mają one wyjechać na drogi już za 3 lata.

 • Apollo to „Android dla autonomicznych aut”
A A

„Chiński Google” – tak często jest nazywana firma Baidu, ze względu na jej korzenie w postaci wyszukiwarki internetowej i znacznie szerszą funkcjonalność dzisiaj. Zamierza ona poważnie koncentrować się na koncepcji samokierujących się samochodów. Gigant ogłosił w kwietniu start programu Apollo, który zakłada utworzenie open-source’owej platformy do jazdy autonomicznej i wprowadzenie na drogi takich aut już w 2020 roku. Szukał tylko partnerów i… znalazł ich mnóstwo.

Łącznie ponad 50 firm znajduje się obecnie na liście partnerów programu Apollo. Nie brakuje wśród nich gigantów branży motoryzacyjnej i technologicznej – są to między innymi Ford i Daimler, Velodyne – dostawca systemów LIDAR, Bosch i Continental, Intel, Microsoft oraz Nvidia. „Najbardziej inteligentna firma na świecie” będzie jednym z ważniejszych elementów układanki, jako że dostarczy technologię Drive PX i inne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Wyraźnie widać (bo to już drugi taki news w ciągu kilku dni), że Nvidia zamierza poprowadzić ludzkość do motoryzacyjnej rewolucji, a na takie określenie zdecydowanie zasługuje popularyzacja samochodów, które prowadzą się same. Otwiera to przed nami ogromne możliwości i w połączeniu z innymi rozwiązaniami może doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach i płynności przejazdów. Pozostaje jedynie pytanie o to, jaki znaczek będzie miał pierwszy autonomiczny samochód.

„Nvidia i Baidu poczyniły znaczące postępy w tematyce sztucznej inteligencji. Uważamy, że jest ona najpotężniejszą technologią naszych czasów i ma potencjał, by zrewolucjonizować każdą branżę” – powiedział Ian Buck z Nvidii. Qi Lu z Baidu wypowiada się o swoim partnerze równie ciepło i dodaje, że „Apollo jest ważnym kamieniem milowym dla całej branży motoryzacyjnej”. 

Qi Lu nazywa Apollo wręcz „Androidem dla autonomicznych aut”, tyle tylko że „bardziej potężnym i bardziej otwartym, należącym do każdego w ekosystemie”. Porównuje platformę do systemu Google, zwracając uwagę na to, że tak samo jak on, każdy zainteresowany producent będzie mógł bez przeszkód przyłączyć się do projektu i skorzystać z tego, co udało się dokonać firmom, które go rozwijają.

Źródło: The Verge, Engadget, Nvidia, TechCrunch, Bloomberg. Foto: Baidu

Odsłon: 1910 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Q'bot
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-07 09:02

  Baidu? Ja bym się bał wsiąść...
  Jeszcze mi przednią szybę podczas jazdy ocenzurują ;P

  Skomentuj Historia edycji

  1. patalajka22
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-07 09:39

   a zanim wsiądziesz trzeba będzie zobaczyć reklamy a potem przed uruchomieniem poczekać na aktualizację systemu.

   Skomentuj Historia edycji

 2. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-07 09:55

  Nvidia i opensource? Uwierzę, jak zobaczę...

  Skomentuj

  1. piotr.potulski
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-07 20:17

   Nvidia ma dostarczyć komputery PX2. Nie sądzę, żeby otworzyli źródła bibliotek, które na tym chodzą.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!