Na topie

Czym różni się dysk SSD od eMMC?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Laptopy Podzespoły Dyski SSD

Dysk SSD czy eMMC? Opisujemy różnice między nośnikami. Doradzamy, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w laptopie.

 • Czym różni się dysk SSD od eMMC?
A A

Producenci komputerów coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych dysków twardych HDD, a coraz częściej stosują nowszą pamięć flash – czy to w postaci nośnika SSD czy też pamięci eMMC. Czym różnią się obydwa rozwiązania?

Czym różni się dysk SSD od eMMC?

W odróżnieniu od tradycyjnych dysków twardych, obydwa nośniki bazują na pamięci półprzewodnikowej. Mamy tutaj do czynienia z pamięcią NAND, gdzie dane są przechowywane w tzw. komórkach pamięci. Możemy więc liczyć na wyższą wydajność (szczególnie przy operacjach na małych plikach), a przy tym większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz całkowicie bezgłośną pracę.

Samsung eMMC
Pamięć eMMC ma postać układu lutowanego bezpośrednio na płytce drukowanej (bez możliwości wymiany)

Różnice między eMMC i SSD sprowadzają się do budowy nośnika. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z układem montowanym bezpośrednio na płytce drukowanej, w którym od razu zintegrowano pamięć flash i kontroler pamięci. Budowa dysku SSD jest bardziej skomplikowana – producenci stosują tutaj kilka układów pamięci i zewnętrzny kontroler, a całość ma postać nośnika podłączanego do złącza SATA, M.2 SATA lub M.2 PCIe.

Dysk eMMC vs SSD

Kiano Elegance 13.3 - wydajność pamięci eMMC  Kiano Elegance 13.3 - wydajność dysku SSD
eMMC vs SSD - porównanie wydajności pamięci eMMC (po lewej) i dysku SSD (po prawej)

Z uwagi na różnice w budowie, nośniki oferują inne parametry. Pamięć eMMC ma pojemność maksymalnie 128 GB (zwykle jest to 32 lub 64 GB), a oferowane transfery zwykle sięgają około 150/100 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu danych.

SSD oferują dużo lepsze parametry, bo ich pojemność wynosi nawet 2 TB w przypadku nośników M.2 i 4 TB w przypadku dysków SATA. Wydajność też jest dużo lepsza, bo w przypadku modeli z interfejsem SATA może sięgać 550/500 MB/s, a w przypadku topowych konstrukcji pod PCIe jest to nawet 3500/2500 MB/s.

Laptop z SSD i laptop z eMMC

Obydwa rozwiązania sprawdzą się w różnych scenariuszach. Pamięć eMMC zwykle znajdziemy w tańszych laptopach, które zostały zaprojektowane z myślą o codziennych zastosowaniach. Użytkownicy nie powinni tutaj aż tak odczuwać mniejszej pojemności i słabszych osiągów nośnika. W niektórych konstrukcjach można jednak dołożyć tradycyjny dysk SSD (dobrym przykładem jest model Kiano Elegance 13.3).

ADATA Ultimate SU900
Dysk SSD możemy wymienić na szybszy i/lub pojemniejszy model

Dysk SSD do bardziej uniwersalne rozwiązanie, które można spotkać w najróżniejszych konstrukcjach - począwszy od podstawowych laptopów do domu, przez wydajne modele do grania, a skończywszy na mobilnych stacjach roboczych. Sporym atutem jest tutaj możliwość wymiany nośnika na szybszy i/lub pojemniejszy model.

Źródło: inf. własna

Odsłon: 29889 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Balrogos
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-20 17:16

  Chodzi przede wszystkim o czas dostepu nie predkosci ktorych bez przerzucania plikow z ssd na ssd i tak nie zauwazymy.

  Skomentuj

 2. Rav-X
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-06-20 19:55

  Następna metoda na skrócenie żywotności sprzętu. Pamięć eMMC zacznie się sypać i sprzęt do kosza, chyba, że ktoś jest specem od lutowania, to jeszcze jakoś sobie poradzi.

  Skomentuj

  1. jeomax.co.uk
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-06-20 20:20

   Chyba od grzania, bo MMC to sa obudowy BGA. Duzo *dobrego* topnika i magik moze sobie poradzic z wymiana takiej kosci jedynie z pomoca hot-air, bez podgrzewacza, miernika temperatury, stacji z profilami itp.

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-29 16:02

   dyski SSD niestety też często są lutowane do płyty głównej. patrz macbooki.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!