Na topie

Złóż wniosek o dowód osobisty przez Internet - teraz to proste

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego zmienił się na lepsze – jego wypełnienie nie powinno zająć więcej niż dziesięć minut.

 • Złóż wniosek o dowód osobisty przez Internet - teraz to proste
A A

Jeśli w najbliższym czasie będziecie musieli wymienić swój dowód osobisty, to do urzędu będziecie musieli fatygować się tylko raz – aby odebrać dokument. Wniosek o jego wydanie możecie bowiem złożyć przez Internet, a po zmianach wprowadzonych ostatnio przez Ministerstwo Cyfryzacji jest to proste i przyjemne.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez Internet?

Aby przesłać do urzędu prośbę o wydanie nowego dokumentu, należy wykonać trzy kroki. Po pierwsze, udać się na stronę obywatel.gov.pl i wybrać odpowiedni baner (albo po prostu wejsć na „wniosek”). Następnie należy zalogować się eGo, czyli Profilem Zaufanym (jeśli go nie macie, możecie założyć go również bez wychodzenia z domu, wykorzystując na przykład system bankowości elektronicznej, więcej na ten temat tutaj: „profil zaufany”). 

Krok drugi to wypełnienie wniosku, przy czym dane personalne wypełnią się same (zostaną pobrane z eGo). Trzeba jedynie wpisać powód złożenia wniosku (np. zmiana nazwiska, operacja plastyczna albo zniszczenie lub zgubienie dokumentu) oraz wybrać urząd, a także załączyć zdjęcie, które będzie wykorzystane w nowym dokumencie. Później wystarczy już tylko zatwierdzić wniosek.

Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego – szybko i prosto

Cały proces nie powinien wam zająć więcej niż kilka minut. Tym bardziej że całość została poważnie udoskonalona – wniosek jest bardziej intuicyjny i przejrzysty, a do tego bez problemu współpracuje z urządzeniami mobilnymi. Podsumowanie zmian możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Czy jest to praktyczne rozwiązanie? Na pewno – szczególnie, że tylko w tym roku nowy dowód będzie musiało wyrobić około 8 milionów Polaków. 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Odsłon: 8016 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. silvver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-16 09:15

  Sama operacja jest prosta - ale gorzej jak coś nie pasuje. Np. wyślesz im złe zdjęcie (od jakiś 2-3 lat zdjęcie musi być na wprost). Nie wiem czy platforma nie puszcza, aby urzędnik odpisał (w końcu to de facto skrzynka) - dostałem wtedy telefon z urzędu, abym wysłał wniosek jeszcze raz ale z dobrym zdjęciem.

  Skomentuj

 2. Nutaharion
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-16 11:22

  Oczywiście literówka w nazwisku w oficjalnym materiale jest. Przycisk "Dalej" też nie zadziałał xD
  No miejmy nadzieję, że będzie tylko lepiej.

  Skomentuj

 3. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-06-16 14:31

  Wymóg posiadania konta w systemie eGo już jest wystarczającą przeszkodą dla większości, a przynajmniej dopóki większość banków nie będzie współpracować z nimi, bo obecnie jest z tym słabo.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-16 14:43

   PS. Najciekawsza jest notka:
   "Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania Przez bankowość elektroniczną. Zaloguj się na swój profil zaufany."

   A po rezygnacji z konta w banku następuje brak możliwości logowania. Brawo Jasiu...

   Skomentuj

  2. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-16 22:02

   Większości banków faktycznie nie ma, ale kilka spośród tych największych jest - choćby PKO, Pekao, Millennium i ING. Trzymam kciuki, żeby dochodziły kolejne, ale myślę, że i tak fajnie, że coś się w tym temacie dzieje.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!