Na topie

Facebook obala teorię 6 uścisków dłoni

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook

Właściciele Facebooka wyliczyli, że dziś jedną osobę na świecie od drugiej dzieli znacznie mniej.

6 stopni

AA

Kojarzycie teorię sześciu uścisków dłoni (albo: sześciu stopni oddalenia, lub: sześciu stopni od Kevina Bacona)? To hipoteza zakładająca, że każdy z nas może dotrzeć do dowolnego człowieka na świecie przez maksymalnie pięć innych osób. Wszystko to dzięki krótkim sieciom pośrednich znajomych. 

Teoria ta ma już jednak swoje lata, a świat zdążył się zmienić. Teraz mamy stronę internetową, która wie o naszych znajomych więcej niż my sami. Właściciele Facebooka wyliczyli, że dziś jedną osobę od drugiej dzieli znacznie mniej.

6 stopni Facebook znajomi

Otóż z Facebooka bardziej lub mniej aktywnie korzysta aktualnie 1,59 miliarda ludzi. To ogromna baza danych i internetowy gigant postanowił wykorzystać (nas) ją do przeprowadzenia ponownego badania społecznościowej separacji. 

Jak się okazuje, dzięki temu, że istnieje Facebook i że (bardzo upraszczając) korzysta z niego co piąty człowiek na Ziemi, dziś stopień oddalenia jednej osoby od drugiej wynosi podobno zaledwie 3,57.

6 stopni Facebook

Teoretycznie: przez ostatnie lata bardzo się do siebie zbliżyliśmy. W praktyce: czy nie jest tak, że im mniej nas dzieli od siebie tym więcej nas od siebie dzieli?

Źródło: TechRadar, Facebook, SlashGear. Foto: Diana MacLean (1), Jennifer Daniel (2), Facebook (3)

Odsłon: 8572 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. czarnobrody
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-05 15:46

    Kolejny durny news o Facebooku...

    "W praktyce: czy nie jest tak, że im mniej nas dzieli od siebie tym więcej nas od siebie dzieli?"

    Nie można tego zdania napisać normalnie, zrozumiale?

    Skomentuj

    1. -NoN-
      Oceń komentarz:

      23    

      Opublikowano: 2016-02-05 16:58

      To zdanie JEST napisane normalnie, tylko trzeba troszkę oleju w głowie mieć i może chociaż jeden wiersz w życiu przeczytać. Pozdrawiam.

      Skomentuj

      1. mako999
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-02-05 17:44

        Niby tak, ale zamiana kolejności słów w drugiej części jest niepotrzebna. Zrozumialej by było: im mniej nas dzieli od siebie tym więcej nas dzieli od siebie.

        Skomentuj

        1. -NoN-
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2016-02-05 18:01

          Potrzebna, potrzebna. Tak jak potrzebne są na przykład synonimy. By nasz język był bogatszy, barwniejszy... Ciekawszy.

          Skomentuj

        2. randallandhopkirk
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2016-02-06 02:06

          Tak, i wyszła z tego piękna "kalwaria językowa". Diabeł tkwi w szczegółach i często takie przestawienie wyrazów pozwala na nie tworzenie potworków językowych.

          Skomentuj

    2. kamil112234
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-02-06 00:13

      @czarnobrody właśnie bardzo dobre pytanie nad którym można byłoby polemizować przy piwku

      Skomentuj

  2. Marucins
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2016-02-05 17:19

    Jak się dodaje do znajomych kogo popadnie to wyjdzie nawet 2.

    Skomentuj

    1. neXt___
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2016-02-05 22:14

      Czasem mam wrażenie, że niektórzy ludzie chcą ten osiągnąć 1.

      Skomentuj

  3. Snack3rS7X
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-06 05:32

    Coś mi się zdaje że nie ma dni by nie było newsa o pejsbuku...

    Skomentuj

  4. steelek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-02-06 10:26

    Cała teoria miała zakładać, że potrzebujemy 6 uscisków dłoni aby dotrzeć do jakiejs osoby, a nie 4 znajomych na FB. Założenie było takie, że liczą się tylko osoby, które choć raz w życiu spotkaliśmy osobiscie, i to nie na koncercie czy losowo dodalismy do znajomych na FB, ale którym faktycznie podaliśmy dłoń.

    Wyliczenia FB w tym wzgledzie są raczej bez sensu, bo sami nie są w stanie potwierdzić kto z kim widział sie osobiście.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-06 12:15

      Ba, nie są w stanie stwierdzić, czy w ogóle ludzie się znają, a na liście "przyjaciół" nie są ludzie całkowicie przypadkowi.

      Skomentuj

    2. Nullmaruzero
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-06 13:24

      Dokładnie, to samo chciałem napisać. Znajomi na fejsie nijak się mają do znajomych w realu. Zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi "znanych" jak aktorzy czy głowy państw. Generalnie (w teorii) to ja mam ze dwa-trzy kroki do prezydenta bo znam gościa [był y uściski dłoni rozdawane hurtowo na lokalnym spotkaniu komitetu] który jest teraz posłem na sejm, on pewno zna prezydenta albo chociaż kogoś kto go zna. W praktyce jednak, to gość mnie pewno nawet nie pamięta, tacy z nas "znajomi".
      Facebook ma to do siebie że gdyby iść za sznurkiem to byś cały świat poznał, z wyjątkiem może niektórych plemion w Amazonii. FB nie powinien stawiać znaku równości pomiędzy ich pokebalem a uściśnięciem ręki czy prawdziwą znajomością.

      Skomentuj

      1. steelek
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-02-06 13:41

        Cóż znajomy opowiedział mi kiedyś że jego 8letnia córka powiedziała że jeżeli nie ma konta na FB to nie istnieje. Ludzie tą regułę czesto odnoszą do ludzi bardzo znanych - polityków, piosenkarzy, sportowców itp. Pytanie czy tą samą regułą można dotrzeć do zwykłego szaraczka nawet z państwa które jest dość wysoko rozwinięte.

        Odpowiedz brzmi - nie do końca. Dla przykładu gdyby kierować się tylko listą znajomych na FB w zyciu nie możnaby poznać mojej dziewczyny, która nie jest fanką nowinek technologicznych a FB jest jej do niczego w zyciu nie potrzebny. W sumie podobnie jak u mnie z tym, że ja korzystam z FB tylko jako źródło informacji o interesujących mnie sprawach (nowe wydania ulubionych zespołów muzycznych etc).