Mobile

Kolejna groźna aplikacja w Google Play

opublikowano przez w dniu 2014-05-28

Lepiej jej nie instalować.

Google Play groźna aplikacja

Google systematycznie podejmuje działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu Android. Niestety jego popularność jest tak ogromna, iż cały czas pojawiają się groźne aplikacje, które skutkować mogą bardzo negatywnymi konsekwencjami dla użytkowników tej platformy. Właśnie pojawiło się ostrzeżenie przed kolejną z nich.

Specjaliści z Doctor Web zidentyfikowali aplikację KK Tuneup Master. Należy ona do tzw. narzędzi optymalizujących, które poprawiają wydajność urządzenia mobilnego poprzez wykorzystanie jego różnych funkcji i ustawień. Niestety w tym przypadku jest to jedynie przykrywka.

Aplikacja ta jest bowiem w stanie wykonać szereg działań bez wiedzy użytkownika, takich jak pobieranie nieautoryzowanych aplikacji czy wysyłanie SMS-ów na numery premium. Wykorzystywanych jest do tego celu kilka nielegalnych funkcji, w tym ta do komunikowania się ze zdalnym serwerem, na który przekazywane są informacje o urządzeniu (numery IMEI i IMSI), i z którego pochodzą poniższe komendy:

 • utworzenie listy aplikacji do pobrania
 • opcje wysyłania wiadomości SMS (tekst oraz numer odbiorcy)
 • utworzenie listy niektórych przychodzących wiadomości SMS (zawierających numer nadawcy oraz tekst SMS)

Google Play aplikacja KK Tuneup Master

„Od momentu wykrycia programu w sklepie Google Play, liczba jego pobrań przekroczyła milion, przy czym wielu użytkowników zdążyło już zetknąć się z problemem nieautoryzowanego wysyłania wiadomości SMS na numery premium. Zgodnie ze stanem na dzień 27 maja 2014 r. program ten był nadal dostępny do pobrania z katalogu aplikacji Google.” – Joanna Schulz-Torój, specjalista Doctor Web

Źródło: Doctor Web, mobilenewspedia

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I jakie oceny ma wysokie xD

  Ludzie to jednak debile
  Zaloguj się
  20
 • avatar
  Ahh ta optymalizacja co powiecie na CM Security? i Clean Master?

  Miałem coś do baterii ale jakoś nie było widać efektów po za moją głęboką wiarą.

  No Google lepiej niech się stara o to bezpieczeństwo!
  Zaloguj się
 • avatar
  Z narzędzi warto mieć lagfix jeśli system nie obsługuje trimowania oraz titanium backup przydatny jeśli grzebiemy w systemie. Dla bardziej zaawansowanych xposed + gravity box, miniminguard, youtubeadaway, i mnóstwo innych dodatków.