Na topie

Rekordowa kara dla Google - 4,34 mld euro [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Tematyka: Google Android Na Topie Producenci: Google

Agencje Bloomberg i Reuters podają, że firma Google może zostać ukarana przez Komisję Europejską grzywną w wysokości 4,3 mld euro, co byłoby absolutnym rekordem. Powodem są praktyki monopolistyczne w obrębie systemu Android.

 • Rekordowa kara dla Google - 4,34 mld euro [AKT.]
A A

Aktualizacja, godz. 13.30: Informacja oficjalna: decyzją Komisji Europejskiej nałożona została na firmę Google kara 4,34 miliarda euro za stosowanie przez nią praktyk monopolistycznych w obrębie systemu Android – po trwającym wiele miesięcy śledztwie. 

„Android jest traktowany przez firmę Google jako narzędzie do umacniania dominującej pozycji jej wyszukiwarki internetowej. Praktyki te pozbawiają rywali szans na wprowadzanie innowacji i korzystne konkurowanie”, powiedziała komisarz Margrethe Vestager.

Gigant został ponadto wezwany do rozwiązania problemu w ciągu 90 dni, w innym razie dojdą kolejne kary (mogące sięgać 5 proc. dziennego obrotu przedsiębiorstwa). Google będzie się odwoływać od tej decyzji.

 

News: Niespełna rok temu Komisja Europejska uznała, że kara dla Google za faworyzowanie własnych usług powinna wynieść 2,42 mld euro. Był to rekord, ale wygląda na to, że unijny organ wykonawczy zamierza to przebić, a ukaranym znów będzie amerykański gigant.

Agencje Bloomberg i Reuters podają, że na firmę Google nałożona zostanie grzywna w wysokości ok. 4,3 mld euro! Powód? Monopolistyczne praktyki, których gigant ma dopuszczać się w obrębie systemu Android.

Komisji Europejskiej nie podoba się mianowicie to, że w agresywny sposób promowane są google’owskie aplikacje i usługi (na przykład poprzez ustawianie Google jako domyślnej wyszukiwarki) na smartfonach i tabletach.

Alphabet (czyli spółka-matka Google) nie komentuje sprawy i nie robią tego też przedstawiciele Komisji Europejskiej. Bloomberg podaje jednak, że decyzja może zapaść lada chwila. Będziemy informowali na bieżąco.

Źródło: Bloomberg, Reuters. Foto: freestock-photos/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5520 Skomentuj newsa
Komentarze

29

Udostępnij
 1. Foxy the Pirate
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-07-18 13:04

  "Ale przecież google może robić co chce ze swoim systemem! Znowu ta lewacka propaganda!" za 3...2...1...

  Skomentuj

  1. Michał 06
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2018-07-18 14:39

   A to że państwo to monopol na przemoc to im nie przeszkadza :P Euro-burdelowi brakuje pieniędzy na kampanię komunistyczną w mediach a 4,34 miliarda euro to są już jakieś pieniądze .Świat staje na łbie.

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-19 14:44

   UE szuka tam gdzie nie powinien. UE powinno nałożyć karę na czołowych producentów słuchawek i Google za to, że nie da się swobodne wymieniać systemu operacyjnego, i za niedostępność otwartych sterowników lub dokumentacji do obsługi komponentów słuchawki.

   Skomentuj

  3. KMyL13
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-19 20:43

   Jakby Google robiłby co chciał, to byś nie mógł żadnej innej przeglądarki zainstalować na Androidzie i byłbyś skazany na Chrome.

   No ale kij tam, że można sobie zainstalować inne przeglądarki, albo w Chromie ustawić sobie np. Binga - hurr durr monopoliści przebrzydli!!!!11elevn

   Skomentuj

 2. skypan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-07-18 13:06

  Bezsens. Niech jeszcze na Apple karę nałożą a najlepiej niech zabronią sprzedaży produktów tej firmy.

  Skomentuj

  1. tarzinio
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-07-18 14:12

   Apple płaci w łapę.

   Skomentuj

  2. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2018-07-18 14:28

   Wygrałeś z czasem 2 minut. Darmowy elementarz pierwszoklasisty wędruje do ciebie!

   Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-19 15:36

   UE już nakładała kary na producentów urządzeń z niewymienną baterią, co utrudnia ich utylizację. Za to kara jak najbardziej dla Apple być powinna.

   Nie wykluczam, że niewymienna bateria jest jedną ze strategii sztucznego postarzania produktu. Taka bateria jest statystycznie ładowana co najmnej 180 razy w roku, a typowo 300 razy w roku. To powoduje bardzo szybką degradację tego komponentu. W przypadku gdy nie da się go łatwo i tanio wymienić, niestety całe urządzenie trafia niepotrzebnie na śmietnik. Samo Apple też doświadczyło tego problemu, w którejś z aktualizacji z powodu baterii ograniczyli wydajność procesora w słuchawce. Zrobili to po cichu, sprawa wyszła na jaw dopiero gdy ciekawscy użytkownicy opublikowali wyniki benchmarków.

   Skomentuj

 3. Chiny_X
  Oceń komentarz:

  14    

  Opublikowano: 2018-07-18 13:14

  To tak jak by po zalogowaniu do serwisu bankowego komisja europejska wymagała aby w kalkulatorach pożyczek czy inwestycji pojawiały się oferty innych banków.
  Może tym powinni się zająć :D
  Ciekawe jak bankiera by zareagowała.

  Skomentuj Historia edycji

  1. leon-san
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-19 13:38

   Nie. Jeżeli już porównujemy do banków, to trzeba inaczej. Aby korzystać z androida to musisz posiadać konto google i to automatycznie dodaje kilkanaście usług, z których nie możesz tak łatwo zrezygnować. Analogicznie to byłoby, że w momencie osiągnięcia pełnoletności i wyrabianiu DO, automatycznie musisz założyć konto w w wybranym przez państwo banku (PKO BP). I z tego konta nie możesz zrezygnować bo pracodawca musi na nie przelewać wypłatę, z tego konta musisz płacić podatki, na nie są przelewane zwroty itp.

   Skomentuj

 4. kitamo
  Oceń komentarz:

  14    

  Opublikowano: 2018-07-18 13:24

  Troche to durne powiem szczerze.

  Skomentuj

  1. ipkis
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2018-07-18 14:57

   Google nic nie daje za darmo. Na pewno nie klientom. Mylisz klienta z użytkownikiem. Klienci płacą za możliwość dotarcia do użytkowników

   Skomentuj

    1. ipkis
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2018-07-19 08:36

     Myślę, że nie są na tyle głupi aby oddać z 30% rynku usług internetowych i zakazać sprzedaży telefonów z androidem w Europie? Jak myślisz jak zareagują producenci telefonów?

     Naprawdę uważasz, że nie ma konkurencji dla usług googla? Poszukaj, a sam się przekonasz że są. Ludzie sobie świetnie radzą żyjąc bez google

     Skomentuj

  2. ipkis
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-18 14:57

   dupkat

   Skomentuj Historia edycji

 5. stalkerpl
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2018-07-18 14:11

  KE w tym przypadku ma absolutnie racje, a ci co inaczej twierdzą to idioci
  google nie ma konkurencji a gdy się jakaś pojawi to ją normalnie wykupują
  KE to nie nasz UOKIK który zagranicznym korporacjom może jedynie skoczyć

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-07-18 14:32

   no ale co ma gogle zrobić? samemu sobie konkurencje? przestać zarabiać? przestać się rozwijać?
   trochę to jednak durne.

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-18 15:15

    Zawsze mogą się podzielić i robić sobie nawzajem konkurencję ;-).
    W zasadzie to się dziwię, że w dzisiejszych czasach dochodzi do takich monopoli. Jeszcze 30 lat temu wiele firm IT było blisko dzielenia się na kawałki, a dzisiaj największym monopolistów mającym wielokrotnie większe rynki nikt nawet nie sugeruje takiej możliwości.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-07-18 15:31

     No tak ale mimo wszystko gdybym dziś zalozyl firme która swiadczyla by unikalne na rynku usługi to bałbym się wlasnie monopolu chyba i tego ze ktoś w końcu mnie oskarży.

     Zaraz dojdzie do tego że google będzie musiało pomagać swoim konkurentom by samemu mogli isc w góre i nie stać w miejscu.
     Troche taka patologia mimo wszystko.

     To tak jak ludzie którzy mysla ze AMD agresywnie weszło na rynek z Zen'em a Intel narobił w gacie - w końcu intel odetchnął trochę bo tez był monopolistą.
     Intel w końcu otworzył butelkę szampana bo tez był oskarżany niejednokrotnie o monopol.

     Skomentuj

     1. owatanka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-18 16:13

      Przypomina mi sie sytuacja telekomunikacji polskiej i ich dzialania monopolistyczne , TP dostalo nakaz dzielenia sie infrastruktura z miedzy innymi netia i nagle okazalo sie ze netia przestala inwestowac w sieci bo uzywala tych od TP a z kolei TP przestalo budowac nowe sieci bo musialo sie dzielic z innymi i tym oto sposobem stracilem mozliwosc zalozenia swiatlowodu "po co mamy panu zakladac jak zaraz pan przejdzie do konkurencji i bedzie pan uzywal naszej sieci"

      Jesli google zostanie dopowadzone do takiej sytuacji to stracimy my konsumenci.

      Tak apropo jeszcze nie uzywalem wyszukiwarki od google w androidzie mam firefoxa dziala nie ma reklam i nie mam zamiaru zmieniac a byla do pobrania za darmo z google play wiec chyba jednak jest alternatywa.

      Skomentuj

     2. kitamo
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-07-18 16:46

      dokładnie.
      Kary nie wnoszą nic nowego na rynku. Nabijają kasę tylko tym trzecim którzy mają gdzies dobro klientów.

      Ktos komu dobrze się wiedzie bo wie jak prowadzic biznes musi stopować po to by inni którzy nie nadążają za rynkiem mieli szanse na nim istnieć. chore bo traci na tym klient.

      I teraz co. google zapłaci kare a inni gracze na rynku nagle na tym zyskają bo staną się lepsi? nie, klient i tak wybierze sam.
      Zrownac najlepiej wszystkich do poziomu tego na dole żeby kazdemy wiodło się sprawiedliwie.

      Skomentuj

 6. sebastianzola
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-07-18 15:06

  Niech wstrzymają wydawanie urządzeń na Europę i po problemie:) A tak na poważnie to mamy eurokołchoz z nielegalną migracją na czele i pijanym Junkerem.

  Skomentuj

  1. KMyL13
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-19 20:47

   Jakim pijanym Junkerem?! Co ty gadasz?
   Sam żeś chyba pijany!
   ...
   Przecie sam Junker powiedział, że to był skurcz.
   No to jak skurcz, to skurcz - lepsze to od choroby filipińskiej
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Skomentuj

 7. Chong-li
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-07-18 15:36

  @kitamo te kary są nie po to żeby firma nie mogła się rozwijać one są dla przypomnienia że są ludzie którzy czuwają aby wielkie korporacje nie miały całkowitej władzy nad konsumentem.
  Raz na jakiś czas wielka firma musi dostać pstryczka w nos inaczej żyli byśmy w takich realiach jak w filmach sf-ction gdzie bogata korporacja rządzi światem.

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-18 16:16

   Przeciez bogaty rzadzi biednymi nic sie nie zmienilo i nigdy nie zmieni

   Skomentuj

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-07-18 16:41

   No tak aale przypominać za pomocą 4 miliardow dolarów to ekhem, trochę chyba przesada.
   I ta kasa gdzie idzie? no przecież nie na biedne dzieci.

   To prawie tak jak z PZW - jestem aktywnym wędkarzem i jestem wręcz oburzony tym że istnieje cos takiego jak PZW gdzie banda starych komunistycznych dziadków decyduje o tym kto co gdzie i za ile.
   Nic innego nie robią tylko przypier... się do wszystkiego, tworząc jakies popaprane regulaminy które może by miały sens 40 lat temu ale nie dzisiaj.
   Dzis jak ktoś chce zostać wędkarzem to musi najpierw zrozumieć ich pokrętne regulaminy które dzielą nasze wody jak Polskę pod zaborami. Do tego opłaty za dosłownie wszystko.
   Wody są dla obywateli którzy nie mogą z nich normalnie korzystać.
   Ale za to przemysłowe rybołówstwo ma się dobrze i nie ma problemu.
   Wiem ze to może nie na temat ale jest sobie takie PZW które stoi obok i ciagnie kase od ludzi po prostu za to ze ktoś chce dla relaksu kija zamoczyć.
   Tak samo tutaj to widze - wielki brat czuwa nad tym by moc się do kogos przypierdzielic i trochę kasy nabic w imie niepisanego dobra innych obywateli i uciśnionych firm.
   Tym malym firmom nie trzeba w niczym pomagać - po prostu wszystkim trzeba przestać zabierać.

   Takie kary nie likwidują monopolu w zadnym wypadku - nie powstaje dzięki nim rynek dla nowych graczy.

   Skomentuj Historia edycji

 8. ifeelveryblah
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-07-18 20:36

  Olalala, zbierają na luksusy dla muzułmanów we Francji i Niemczech.

  Skomentuj

 9. baca130
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-07-19 07:57

  Słyszałem, że Piekarz z sąsiedztwa dostanie karę od KE za praktyki monopolistyczne, ponieważ nie sprzedaje w swoim sklepiku pieczywa konkurencji. A pan Władzio za sprzedawanie mleka tylko od swojej krowy.

  Skomentuj

  1. KMyL13
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-19 20:49

   xD
   Łap "lajka", bo co prawda na "zrobienie dnia" to już trochę za późno, ale noc to ty mi umiliłeś ;)

   Skomentuj

 10. xxx.514
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-07-20 06:37

  Czemu się tak MSa nie czepiają - wymuszenie używania Edge'a, Office'a, Binga, OneDrive czy co oni tam teraz wciskają na siłę... Ich to mogliby doić i mieliby na to konkret argumenty. Tak samo wcześniej wymieniany Apple - podejrzewam, że i oni starają się faworyzować swoje oprogramowanie i rozwiązania w swoich produktach, jak każdy producent. Przydałby się jakiś euroWałęsa, który obaliłby tą eurokomunę.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!