Na topie

Gothic (pierwsza część!) kontra Radeon RX

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry komputerowe

Świętując premierę nowej produkcji Piranha Bytes, czyli Elex, postanowiliśmy sprawdzić jak na współczesnym komputerze zadziała pierwsza część Gothica.

  • Gothic (pierwsza część!) kontra Radeon RX
A A

Co by nie myśleć o tej grze, to Gothic produkcją kultową jest i basta. Z tego co pamiętam, w pierwszą część Gothica grałem jeszcze na karcie GeForce MX200 w rozdzielczości zapewne 800 x 600 (bo 1024 x 768 to było już zbyt wiele).

Przy okazji premiery gry Elex sprawdziliśmy jak Gothic (wersja GOG) działa na współczesnym komputerze. Maszyna może nie jest najnowsza, ale ma na pokładzie procesor Core i7 7700K, 16 GB RAM i kartę graficzną AMD Radeon RX 480. Taka konfiguracja powinna roznieść grę z 2001 roku. A efekt?

Powiem tak - Elex w maksymalnych ustawieniach i takiej samej rozdzielczości działa znacznie szybciej ;-). Wideo nagraliśmy za pomocą mechanizmu ReLive, ale szybkość rozgrywki bez równoczesnego nagrywania była w zasadzie identyczna (Fraps został uruchomiony tylko dla pokazania licznika klatek na sekundę).

Źródło: informacja własna

Odsłon: 5636 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij
  1. mutissj
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-17 16:55

    co tak mało klatek :O

    Skomentuj

  2. koniogwalt
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:01

    Za mało ramu. :)

    Skomentuj

  3. Nefae
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:02

    Jestem pewien, że płynniej mi to działało na starym komputerze.

    Skomentuj

  4. CrisPL
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:05

    Aż sprawdzę u siebie, bo nie chce mi się wierzyć, żeby to tak słabo działało.

    Skomentuj

  5. GigiAmoroso
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:07

    Gothic tak ma, ale jest FPS patch i wtedy działa porządnie nawet na słabym sprzęcie.

    Skomentuj

    1. glony_wcinam
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-17 17:38

      stary FPS patch (w formie exe) już zbędny - SystemPack rozwiązuje większość bolączek Gothica 1 i 2+NK za jednym zamachem.

      Skomentuj

  6. smokee
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:26

    Odpalcie sobie Assassin's Creed 2 na kompie z minimum 4 rdzeniami. Normalnie slide show :P Jedyna szansa żeby pograć to wyłączenie rdzeni w biosie.

    Skomentuj

    1. tomaszkarla
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-18 15:46

      Ostatnio ogrywam właśnie AC, jedynka, dwójka plus dodatki skończyłem z miesiąc temu na i7 4790k. Nic nie musiałem wyłączać, grałem w 4K 60 klatek :) Chociaż nie ukrywam, zdarzały się wyraźne dropy ale niezbyt często.

      Skomentuj

  7. CrisPL
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:28

    Zainstalowałem Gothica są patche w formie moda, który dodaje rozdzielczość FHD, i trzyma stabilnie 60 FPS. Sprzęt FX 6300, RX 480. Więc to co jest na filmie nie jest ostatecznym wynikiem. Wszystko da się zrobić.

    Skomentuj

    1. CrisPL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-17 17:30

      Zastosowałem się do tych instrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=TJwlApBkbnE

      Skomentuj

      1. Marcin Jaskólski
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-17 18:19

        dzięki sprawdzę :)

        Skomentuj

  8. Eternal1
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:35

    W tej hierarchii "Software>Hardware".

    C&C Red Alert2 posiadał błąd w obsłudze DirectDraw i nawet na maszynach 10x mocniejszych niż zalecane, ciął podczas niektórych efektów (~5FPS)

    C&C Generals posiada kilka map które nawet puste (na starcie gry) klatkują do 15-20FPS i to na nowoczesnym sprzęcie kilkukrotnie mocniejszym niż zalecany.

    Jeśli kod jest uwalony, nawet X-razy mocniejszy hardware nic nie pomoże.

    Skomentuj

  9. lenoxxx
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-17 17:37

    Strach sprawdzić Crysis na tym sprzęcie ;D

    Skomentuj

  10. MarTum
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2017-10-17 18:03

    W ankiecie zabrakło opcji "Tylko MORROWIND"

    Skomentuj

  11. baca130
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-17 18:12

    Szczerze mówiąc, strasznie postarzała się, chętnie zagrałbym jakby podnieśli do poziomu choćby trójki.

    Skomentuj

    1. Marcin Jaskólski
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-17 23:52

      5 sekunda, 32 fps

      Skomentuj

  12. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-17 19:16

    Wy oryginalna wersje z płyty zainstalowaliście?
    Wersja steam na kompie z mojego profilu w 1440p fps od 102 do 144 (gsync on).

    Skomentuj

    1. Marcin Jaskólski
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-17 23:53

      wersja GOG

      Skomentuj

  13. pavlospll
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-17 20:02

    Przy okazji Elexa postanowiłem ograć od początku wszystkie gry pirahna bytes ( nie grałem w żadną z ich produkcji) tydzien temu nabyłem gothica i cóż nie dało się grać fps taki jak na filmiku, ściągnałem jednak rożne mody typu dx 11 i zamiana textur na lepsze i wkońcu da się w to grać, roboty na to max 15 minut dla kogoś kto się na tym kompletnie nie zna

    Skomentuj

  14. Hezen
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-17 23:21

    Ehh, łezka się w oku kręci gdy się słyszy tą mroczną muzykę gdy łazimy po górniczej dolinie, a muzyka ze starego obozu to już wgl :D
    Aż mi chęci przyszły żeby zacząć w jedyneczkę grać ale krew i wino samo się nie przejdzie :>

    Skomentuj

  15. PayStation4PowerOF18fps
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-10-18 10:14

    Coś panie kolego zepsułeś albo ten RX to padaka to starych gier. Ja miałem około 80-100 fps z tego co pamiętam na GTX 980 :)

    Skomentuj

  16. kamilkom
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-18 12:18

    system pack zainstalowany?

    Skomentuj

  17. king2127
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-18 18:57

    To były czasy :) . Łezka kręci się w oku :) Ja grałem w to na Celeronie 2.0 GHz i GF 440MX64 , 256mb ramu :)