Na topie

Problemy polskich przedsiębiorców

Autor:
Przemysław Jankowski

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: home.pl MSP

Wysokie podatki, ZUS, problemy z konkurencją, trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników to najczęstsze problemy polskich przedsiębiorców.

msphomepl

AA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie home.pl, wśród właścicieli i dyrektorów firm z sektora MSP, polscy przedsiębiorcy borykają się z licznymi trudnościami. Najczęściej wymienianym problemem są wysokie podatki oraz składki do ZUS-u, na które narzekało aż 61% ankietowanych.

Wśród innych wymienianych trudności, respondenci wskazywali na nieintuicyjne prawodawstwo i sprzeczne procedury (48%), wysokie koszty stałe prowadzenia działalności (38%), ceny niezbędnych produktów (17%), problemy z dostawami (14%), nieprzyjaznych urzędników (13%) oraz problemy z otrzymaniem dofinansowania działalności (2%) i korupcję (0,3%).

30% ankietowanych wskazało na problemy wynikające z przewagi konkurencji, a 17% na trudności z dostosowaniem się do stale zmieniającej się sytuacji na rynku. Przedsiębiorcy z sektora MSP narzekają także na nierzetelnych klientów (22%), którzy mają zbyt wysokie wymagania (8%) oraz ciepią na ograniczenia finansowe (4%).

Dużym problemem jest także rekrutacja wykwalifikowanej kadry pracowniczej, na co uwagę zwróciło aż 37% respondentów. 13% ankietowanych, jako poważny problem, podało także trudności związane z zapewnieniem odpowiednich szkoleń swoim pracownikom, co może sugerować, że sprawnie działająca i zarządzana firma potrafi najczęściej zadbać o kwalifikacje swojej kadry.

Odpowiedzią na problemy przedsiębiorców mogą być nowoczesne technologie. Odpowiednie oprogramowanie oraz rozwiązania informatyczne, dostosowane do profilu prowadzonej działalności, mogą skrócić przepływ informacji wewnątrz firmy oraz ułatwić zarządzanie zespołem.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 15-27 kwietnia oraz 5-8 maja 20015 roku, wzięło udział 1086 właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie działalności firm z sektora MSP. Respondenci reprezentowali między innymi branże: samochodową, przetwórstwa przemysłowego, budowlaną, finansową, transportową, gastronomiczną oraz hotelarską.

Źródło: home.pl

Odsłon: 4624 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. stalkerpl
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2015-06-09 15:59

  ten cały system bananowej republiki już niedługo runie, 5mln ludzi wyjechało, coraz wiecej emerytów i kto bedzie wykladał kase skoru teraz ZUS tonie w długach, brak jakichkolwiek konkretnych reform, tylko obiecanki, konkurencja szczególnie zagraniczna nie śpi, wszystko runie już niedługo, kłamać można ale nie cały czas

  Skomentuj

 2. PL_SBX
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2015-06-09 16:03

  Mój kraj, taki piękny.

  Skomentuj

 3. Lukasr29
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2015-06-09 18:00

  oraz 5-8 maja 20015 roku....
  no to trochę jeszcze ten kram potrwa...:)

  Skomentuj

 4. maslascher
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-06-09 18:10

  Dobrze, szkoda tylko że w większości przypadków wszystko jest rozkradane i w naszym państwie prezes dostaje 10x więcej za 10x lżejszą robotę a jak się nie podoba to na pewno znajdzie się inny robol chętny pracować za minimalną krajową.

  Skomentuj

  1. mutissj
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2015-06-09 19:50

   prezes oficjalnie 10x wiecej a nie oficjalnie od 30x do 100x

   robol musi walic za najniższa krajową 1200 zl na reke

   lub nie co wyjzsza od najnizszej srednio 1600,

   Skomentuj

  2. projectdarkstar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-06-10 08:32

   Jeżeli mówisz o firmie państwowej to fakt. Tutaj w najlepsze panuje komuna a stanowiska są z partyjnego nadania. W urzędach itp zazwyczaj mamy kółeczko wzajemnej adoracji które obdziela stanowiskami rodzinę i przyjaciół.

   Jeżeli o prywatnej to pragnę zaznaczyć że:
   1) "Prezes" jeżeli mówimy o właścicielu musiał wyłożyć kasę na firmę więc ma prawo zarabiać ile mu się podoba - jego firma.
   2) 10x lżejsza robota? Użerałeś się kiedyś z ZUSem czy UKSem?
   3) Obciążenia na pracodawcę są gigantyczne. Koszt pracownika to nie koszt jego pensji netto tylko praktycznie 2x tyle.

   I na koniec - jeżeli uważasz, że ci pracodawcy to tacy wyzyskiwcze to proszę bardzo, załóż firmę i płać krocie swoim pracownikom. Popraw sytuację w kraju.

   Skomentuj

 5. projectdarkstar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-06-10 08:27

  Art o rzeczach oczywistych dla każdego kto kiedykolwiek parał się biznesem

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!